Reklama

Kultura

W Dzień Teatru nagrody dla ludzi teatru

Aneta Gieroń
Dodano: 24.03.2024
  • Aktorzy występujący w spektaklu "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów". Od lewej: Paweł Gładyś, Waldemar Czyszak, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Żurek i Justyna Król. Fot. Sebastian Stanek/Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Aktorzy występujący w spektaklu "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów". Od lewej: Paweł Gładyś, Waldemar Czyszak, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Żurek i Justyna Król. Fot. Sebastian Stanek/Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Share
Udostępnij

W sobotę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powodów do świętowania było co najmniej kilka – po pierwsze radość z premiery świetnego musicalu „Lalka” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, zadowolenie z okazji 62. Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego 27 marca oraz duma z nagród, jakimi z tej okazji wyróżniono ludzi teatru.

Wyróżnienia marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymali: Dagny Mikoś, aktorka świętująca w tym roku 10-lecie swojej pracy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wspaniała baronowa Wąsowska w „Lalce”. Marszałek województwa Władysław Ortyl wyróżnił też: Monikę Gładyś, krawcową w rzeszowskim teatrze oraz Mariana Kornagę, akustyka.

Konrad Fijołek i Mateusz Marczydło. Fot. Sebastian Stanek/Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Wspólne selfie z Mateuszem Marczydło vel hrabią Starskim

Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa, które osobiście wręczył prezydent Konrad Fijołek w towarzystwie wiceprezydent Krystyny Stachowskiej dostali: Mateusz Marczydło, aktor, którego prezydent Fijołek przedstawił jako bohatera „Lalki”, hrabiego Kazimierza Starskiego, z którym w sobotni wieczór każdy chciałby mieć selfie oraz Gabriela Komenda, teatralna krawcowa.

Mateusz Marczydło, wywołując rozbawienie publiczności, wyciągnął na scenie smartfona i zrobił sobie z Konradem Fijołkiem zdjęcie. Ten zrewanżował mu się kolejnym selfie, do którego zaprosili także wiceprezydent Stachowską i Gabrielę Komendę.

Nagrody dla aktorów występujących w spektaklu “Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”

Były też nagrody od dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Jana Nowary. Te otrzymali aktorzy występujący w spektaklu “Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”: Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka oraz Robert Żurek. Jak podkreślił dyrektor Nowara, z tym ważnym przedstawieniem w ramach „Sceny Wędrownej” artyści przejechali już ponad 7 tys. kilometrów.

Historia rodziny Ulmów z podkarpackiej Markowej jest dobrze znana. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z Łańcuta zamordowali ciężarną Wiktorię Ulmę, jej męża Józefa Ulmę, szóstkę ich dzieci oraz ośmioro ukrywających się pod ich dachem żydowskich uciekinierów: Saula Goldmana z synami, Gołdę Grünfeld i Leę Didner z córeczką. Donosicielem miał być granatowy policjant Włodzimierz Leś, który zajął majątek po Żydach ukrywanych przez Ulmów. Przedstawienie, którego reżyserem i scenarzystą jest Beniamin Bukowski, od 6 lat wystawiane jest na deskach Teatru Siemaszkowej po raz kolejny przypominając, że wielkich rzeczy dokonują zwykli ludzie. 

Dzieje spektaklu “Sprawiedliwi” i jego aktorów

Odbierając nagrodę, Justyna Król, aktorka występująca w tym spektaklu, przypomniała niedawną rozmowę z Beniaminem Bukowskim przy okazji londyńskiego pokazu „Sprawiedliwych”. Żartowali, jak niezwykłe bywa przeznaczenie – gdy kilka lat temu mieli premierę tej skromnej opowieści na poddaszu teatru, nawet nie śmieli marzyć, że ta zawiedzie ich do Londynu, a reżyser wkrótce zostanie dyrektorem ds. artystycznych Teatru Starego w Krakowie, jednej z najważniejszych scen teatralnych w Polsce. Magia teatru!

Nagrody dyrektora Nowary otrzymali także: Weronika Krupa z Działu Literackiego; Jerzy Kurowski, magazynier; Krystyna Przebieradło, zastępca głównego księgowego; Anna Przybyło, bileter-koordynator oraz Bogdan Rzucidło i Wiktor Sas, montażyści sceny.

Fotografie Sebastian Stanek/Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy