Teatr Przedmieście zaprasza w niedzielę na spektakl „Dybuk Rzeszowski” wg dramatu Szymona An-skiego. Legendarny dybuk w folklorze żydowskim to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha. To także dusza, która nie może zaznać spoczynku i szuka osoby żyjącej, by wejść w jej ciało.
Szymon An-ski był żydowskim pisarzem, publicystą i badaczem folkloru, który pisał głównie w języku rosyjskim i jidysz. W latach 1911-1914 zorganizował wielką ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na Wołyniu i Podolu. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł też w Rzeszowie. Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.
Bohaterami sztuki są: student jesziwy Chanan i jego wybranka Lea. Zostali sobie przeznaczeni jeszcze zanim przyszli na świat. Ojciec dziewczyny nie dotrzymuje jednak umowy i obiecuje rękę córki innemu mężczyźnie. Gdy Chanan dowiaduje się o stracie ukochanej, umiera z żalu, bluźniąc przeciwko Panu Bogu. Jego niespokojna, zrozpaczona dusza, która staje się dybukiem, odnajduje ukojenie w ciele najdroższej mu Lei.
Fot. Tadeusz Poźniak
Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska. Duch żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima, który na przełomie XIX i XX wieku mieszkał w Rzeszowie, poprowadzi widza w świat muzycznych inspiracji ludowej mieszanki podkarpacko-żydowskiej.
„Dybuk” to jeden z najbardziej znanych utworów w języku jidysz. Od wielu lat nieprzerwanie gości w repertuarach teatrów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W Teatrze Przedmieście dramat będzie można zobaczyć w niedzielę, 18 marca, o godz. 19.00.
W spektaklu występują: Jakub Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń i Elżbieta Winiarska.
Autor: Szymon An-ski
Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
Scenografia: Paweł Sroka
Muzyka: Jakub Adamski
Bilety: 30/20zł
Rezerwacje telefoniczne: 667 714 730