Reklama

Kultura

Makbet – głosy z ciemności. Zaprasza Teatr Przedmieście

Alina Bosak
Dodano: 10.10.2023
Makbet - głosy z  ciemności. Fragment plakatu. Fot. Materiały prasowe Teatru Przedmieście
Makbet - głosy z ciemności. Fragment plakatu. Fot. Materiały prasowe Teatru Przedmieście
Share
Udostępnij

Znów żyjemy w „ciekawych czasach”. Tak ciekawych, że świat zdaje się leżeć w gruzach, po których w pysze kroczy wojna. Zło już się nie kryje. Kto zdoła przeciwstawić się niszczycielskim zapędom demagogów? Powiedzieć im nie? Makbet wciąż się miota. Bohater dramatu Williama Szekspira wraca na scenę w spektaklu Teatru Przedmieście, wyreżyserowanym przez Anetę Adamską-Szukałę. Premiera w sobotę 14 października.

Po raz pierwszy Aneta Adamska-Szukała sięgnęła po Szekspira w grudniu 2019 roku wystawiając „Otello tonight! – historię o miłości i zdradzie. Po czterech latach, w czasie których na świat spadła pandemia, a Europa znów doświadcza wojny, twórczyni Teatru Przedmieście wraca do bożyszcza światowego dramatu. Powstaje spektakl „Makbet – głosy z ciemności”, którego premiera odbędzie się 14 października o godz. 19.00. Uniwersalny w każdym czasie Szekspir znów okazuje się mówić językiem pasującym do XXI wieku.

Co stanie się, jeśli nie będziemy reagować na zło?

Przed premierą dowiadujemy się, że „Makbet – głosy z ciemności” to spektakl, który stawia diagnozę kondycji współczesnego świata. – Ostatnie lata, w których żyjemy zaskoczyły i przeraziły nas w sposób dotychczas nieznany. Wojna toczy się wszędzie, a grzech pychy i choroba ambicji dotyka niemal wszystkich, nie tylko tytułowego Makbeta. Świat na gruzach, świat w ruinie, apokalipsa, zło mieszkające na bagnach, nie boi się nam ukazać, a nawet mówić do nas i wchodzić w grę. Lucyfer już się nie kryje, tylko odsłania twarz. Tam gdzie nie ma miłości rodzi się zło. Co stanie się, jeśli nie powiemy „Nie!”, jeśli damy opętać się niszczycielskim podszeptom tego świata? Co stanie się, jeśli nie będziemy reagować na zło, na przemoc i niszczycielskie zapędy polityków i demagogów? – pyta Aneta Adamska-Szukała i mówi, że w spektaklu Lady Makbet aby przetrwać, musi dorównać mężczyźnie, a nawet musi być silniejsza od niego, zamienia rodzenie dzieci na niszczenie. Za wszelką przemoc, gwałty, manipulacje i zdrady, my kobiety, nasze matki, babki i duchy naszych prababek bierzemy odwet. Wyzywamy cały świat przemocy na pojedynek! Głos Lady Makbet jest głosem jednej z czarownic, ona jest jedną z nich. To głos zemsty. Bo jak inaczej możemy się bronić…

W tym mrocznym świecie naznaczonym „głupotą świata” miota się tytułowy bohater Szekspira – Makbet, uwięziony w swoich ambicjach, ale też lękach. Słyszy głosy, widzi odbicia swoich czynów, zaczyna odkrywać mrok swojej duszy. To wszystko go niszczy od środka.

Czy Teatr Przedmieście zamknie „Makbeta”, tak jak kiedyś „Otella”, w pysznej choć skróconej formie? Jak na nowo opowie klasyka? Na co położy akcenty? Najlepiej przekonać się idąc na spektakl. Premiera 14 października (rezerwacja miejsc: 667 714 730), a kolejna prezentacja: 21 października o godz. 19.00 (ceny biletów: 60 zł/45 zł – ulgowy).

Makbet – głosy z ciemności, premiera 14 października 2023

Autor: William Shakespeare

Reżyseria: Aneta Adamska-Szukała

Muzyka: Jakub Adamski

Scenografia: Paweł Sroka, Maciej Szukała

Występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Miłosz Ruszała, Paweł Sroka, Maciej Szukała

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”

Teatr Przedmieście zaprasza na spektakle do swojej siedziby przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. Rezerwacje: tel. 667714730.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy