O zamordowanym 19 października 1994 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, księdzu Jerzym Popiełuszce, napisano już wiele książek i nakręcono filmy, próbując m.in. dociec, kim byli zleceniodawcy zbrodni. Teraz postać kapelana Solidarności i błogosławionego Kościoła katolickiego stała się tematem teatralnego spektaklu. Na rzeszowską premierę 11 stycznia br. zaprasza Teatr im. Wandy Siemaszkowej.
Spektakl „Popiełuszko” wystawi w Rzeszowie Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w położonych 60 kilometrów od stolicy województwa podlaskiego Okopach koło Suchowoli. Stąd pomysł Józefa Mozolewskiego, przewodniczącego podlaskiej „Solidarności”, by białostocki teatr przeniósł postać kapłana na scenę. Reżyserii widowiska podjął się Jan Nowara, który postanowił spektaklowi nadać formę misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, pokazując obrazy z jego dzieciństwa, kapłaństwa, słynnej mszy w Hucie Warszawa i tortur zakończonych śmiercią. Wszystko zamyka się w trwającym 70 minut przedstawieniu.
Jak piszą, twórcy spektaklu, Popiełuszko jest „jak Chrystus składający z siebie ofiarę – na ołtarzu wiary i ojczyzny. Skromny kapłan, który okupił swoim życiem naszą wolność.” I dalej: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko połączył w sobie to, co ludzkie – z tym, co boskie. Człowieczeństwo ze świętością. Ten niepozorny kapłan stał się ikoną narodu i wiary. Głosił miłość i prawdę – tylko tyle i aż tyle. I choć dziś może się to wydawać, szczególnie młodym ludziom, niewiarygodne – siła tego przekazu zagroziła tak bardzo rządzącym w Polsce komunistom, że postanowili księdza zamordować. A ponieważ żywili wobec niego i Kościoła wściekłą nienawiść, to zgotowali mu prawdziwą drogę krzyżową i śmierć w męczarniach. Chcieli go unicestwić, a tymczasem wzniecili niezwykły kult.”
Premiera w Białymstoku odbyła się 21 października 2017 r. W Rzeszowie spektakl zostanie wystawiony po raz pierwszy. Zaplanowano cztery przedstawienia w dniach 11-12 stycznia br. Są jeszcze wolne miejsca na przedstawienie 11 stycznia, na godz. 18.00.
„Popiełuszko”
Autorzy sztuki: Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz, Jan Nowara
Reżyseria: Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski
Wizualizacje: Maciej Mikulski
Choreografia: Tomasz Dajewski
Opracowanie muzyczne: Jan Nowara i Tomasz Dajewski
Obsada:
Danuta Bach – Koleżanka , Kobieta 1
Jolanta Borowska – Siostra – Pielęgniarka
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Pani sołtys, Pani wójt, Towarzyszka z KW, Urzędniczka, Kobieta 2
Ewa Palińska – Matka
Katarzyna Siergiej – Prokuratorka, Esbeczka
Jolanta Skorochodzka – Biografka, Studentka
Jakub Lasota (gościnnie) – Ksiądz Jerzy
Krzysztof Ławniczak – Ojciec, Hutnik, Mecenas
Sławomir Popławski – Generał, Kapitan SB
Marek Tyszkiewicz – Kolega, Plutonowy, Esbek
Franciszek Utko – Proboszcz, Rektor, Ksiądz Piasecki
Zespół techniczny – Wierni, Hutnicy:
Bożena Rutkowska
Agnieszka Wierzchowska
Jarosław Mirończuk
Piotr Rutkowski
Krzysztof Sawicki
Władysław Trusiewicz
Sławomir Gaudyn – głos ks. kard. Stefana Wyszyńskiego