Reklama

Kraków

Spektakl terapeutyczny w Teatrze Łaźnia Nowa

krakow.pl / SŁ
Dodano: 25.02.2024
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Share
Udostępnij

Po ogromnym sukcesie spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły, Teatr Łaźnia Nowa przygotowuje kolejną sztukę, za pomocą której zamierza wywołać dyskusję na ważny społecznie temat. Mowa o spektaklu „Padało” irlandzkiego dramatopisarza Endy Walsha w reżyserii Anny Gryszkówny, którego premiera odbędzie się już 1 marca.

Bohaterkami spektaklu są dwie kobiety – Liza i Tamta Liza. Młodsza z nich przyjechała do dużego miasta, żeby wymazać z pamięci traumatyczne wspomnienia. Spotkanie starszej Lizy sprawiło, że wydarzenia, o których chciała zapomnieć, wróciły na nowo, ale tym razem mogła ich doświadczyć w zupełnie inny, niedostępny wcześniej sposób… Spektakl z niezwykłą czułością i delikatnością opowiada o traumie i próbie ponownego zespolenia ze swoim „zdrowym ja”. Podczas jego realizacji reżyserce i aktorkom towarzyszyła psychoterapeutka, która przeprowadziła je bezpiecznie przez kolejne etapy pracy, dając narzędzia do głębszego zrozumienia swoich bohaterek.

– To spektakl o odzyskiwaniu własnej tożsamości, leczeniu ran, ale też opowieść o umiejętności bycia czułym dla najważniejszego człowieka w naszym życiu – dla siebie – mówi reżyserka.

Autorem sztuki „Padało” jest urodzony w Dublinie Enda Walsh, który jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Dramat miał swoją prapremierę w budynku dawnego więzienia w Cork (2017 r.). W rolę Lizy i Tamtej Lizy wcięliły się wówczas siostry Eileen i Catherine Walsh (nie są spokrewnione z autorem dramatu). Widzowie Łaźni Nowej zobaczą na scenie Iwonę Budner, aktorkę Narodowego Starego Teatru i Natalię Krystowską, znaną m.in. publiczności Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, których pierwsze spotkanie (poza sceną) do złudzenia przypominało spotkanie Lizy z Tamtą Lizą.

Wokół spektaklu odbędzie się cykl spotkań i warsztatów dotyczących troski o zdrowie psychiczne, które będą zachęcać osoby zmagające się z traumą i związanymi z nią trudnościami psychicznymi do tego, żeby nie bały się prosić o pomoc i podpowiadać, gdzie można tej pomocy szukać. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. prof. Bogdan de Barbaro, który poruszy temat zdrowia psychicznego w XXI wieku. Spotkanie odbędzie się 15 marca o godz. 18.30. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Kubisiowska. Cykl będzie realizowany w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii (os. Szkolne 26a).

Set premierowy spektaklu „Padało” w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się w dniach 1–3 marca o godz. 19.00.

Więcej informacji na stronach: lanianowa.pl i domutopii.pl.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy