Reklama

Kultura

Teatr Siemaszkowej zamyka sezon premierą w trasie podziemnej

Alina Bosak
Dodano: 20.06.2016
27839_2
Share
Udostępnij
Może to jeszcze nie wielki powrót mody na teatr, ale na widowni rzeszowskiej sceny dramatycznej pojawia się coraz więcej widzów, a firmy chętniej wykupują vouchery na przedstawienia dla swoich pracowników. – To zasługa m.in. poszerzonej oferty repertuarowej, w której bardzo wiele osób, znajdzie coś ciekawego dla siebie – stwierdza Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, zapraszając na ostatnią w tym sezonie premierę – Romantyzm-Nowe Oczyszczenie.

Od września ub.r. Teatr Siemaszkowej zaprosił widzów na 321 przestawień, czyli nieco więcej niż w poprzednim sezonie. Frekwencja na widowni wyniosła 65,53% i był to ponad  trzyprocentowy wzrost. W uzyskaniu tego wyniku pomogło większe zainteresowanie firm zakupem voucherów dla pracowników – teatr sprzedał ich 1121, dwa razy więcej niż w sezonie 2014/2015.

– Jest kilka przyczyn większego zainteresowania spektaklami – uważa Jan Nowara. – Między innymi poszerzyliśmy ofertę repertuarową. Znajduje się w niej kilkanaście pozycji, od teatru jarmarcznego i „Rycerza Nieistniejącego”, po wyrafinowane widowisko muzyczno-poetyckie o Beksińskim. Efekt zaczynają także przynosić nasze uporczywe działania, którymi staramy się przyciągnąć młodą widownię. Każda z naszych premier jest mocno promowana w Internecie, poprzez fanpage na Facebooku. Mamy także specjalne rabaty dla studentów. Cieszy nas także większe zainteresowanie firm zakupem voucherów, bo dzięki temu przyciągamy nowych widzów. Aby przekonywać innych do odwiedzenia teatru, wychodzimy poza scenę. Znajdujemy miejsca, wykorzystujemy ich genius loci, i w nich również budujemy teatr. Tak np. wyjeżdżaliśmy w Bieszczady i temu m.in. służy nasza ruchoma scena.

W sezonie 2015/2016, którego mottem w rzeszowskim teatrze  było hasło „Wszystko na sprzedaż?” odbyło się siedem premier. Były to kolejno: „Kurka Wodna – katastrofa jest coraz bliżej” w reż. Jana Nowary, „Wielka woda” w reż. Jana Szurmieja, „Coś w rodzaju miłości” w reż. Martyny Łyko, „Dzieci Hioba. Wiek XX” w reż. Sławomira Gaudyna, „Trzy siostry” w reż. Magdaleny Miklasz, „Rycerz nieistniejący” w reż. Krzysztofa Prusa, „Beksiński. Obraz bez tytułu” w reż. Jerzego Satanowskiego.

Ostatnia premierą przed wakacjami będzie spektakl „Romantyzm-Nowe Oczyszczenie” w reż. Jana Nowary. To nowa wersja przedstawienia, które przed laty Jan Nowara zaproponował rzeszowskiej publiczności w nowo otwartej Podziemnej Trasie Turystycznej. Teraz wraca do tamtego pomysłu, zapewniając, że widowisko będzie się wyraźnie różnić.   

– Tamten spektakl był w całości oparty na poezji romantycznej Mickiewicza. Teraz będzie także Byron i Słowacki, testy współczesnych piosenek i ostre zderzenie duchowych wartości tekstów romantyzmu i współczesnej ekspresji, związanej ze sferą popkultury i konsumpcji. W części nadziemnej trasy widzom zafundujemy hity sceny popowej lat 80., a także współczesnej, m.in. hip-hopowej. To próba sportretowania egzystencji ludzi, którzy próbują stworzyć siebie na potrzeby rynku, wykreować sukces, sięgając po cały arsenał narzędzi i technik autokreacji. Wymusza to agresywna kultura, w której żyjemy, tęskniąc jednocześnie do refleksji i tego, co duchowe. Przedstawieniem tej duchowości będą sceny w podziemiach trasy. Widzowie, opuszczając „koncert” na powierzchni, będą schodzić do piwnic, by posłuchać wielkich romantyków i potem znów wrócić do głośnego i zupełnie innego miejsca – metafory naszego świata.

Premierę spektaklu „Romantyzm-Nowe Oczyszczenie” zaplanowano pierwszego dnia „Wschodu Kultury” – imprezy, która wypełni Rzeszów koncertami, spektaklami, wystawami  i spotkaniami twórców.

Romantyzm-Nowe Oczyszczenie, premiera 23 czerwca

Scenariusz i reżyseria: Jan Nowara

Scenografia, multimedia: Marek i Maciej Mikulscy

Choreografia:  Tomasz Dajewski

Oprawa muzyczna: Paweł Nafus

Korepetycje wokalne: Bożena Stasiowska-Chrobak

Obsada:
Joanna Baran, Dagny Cipora, Justyna Król, Karolina Dańczyszyn, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Beata Zarembianka, Michał Chołka, Sławomir Gaudyn, Józef Hamkało, Wojciech Kwiatkowski, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Napieraj, Robert Żurek.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy