Reżyser Magdalena Miklasz dopina spektakl „Trzy siostry” na ostatni guzik. Premiera w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie już 2 kwietnia. Zdjęcia z prób nie zostawiają wątpliwości kostiumy i scenografia będą klasyczne, jak w XIX-wiecznej Rosji. Co z resztą? – Zachowujemy czas i miejsce dramatu Czechowa, życie bohaterów chcemy jednak napełnić naszymi emocjami i naszym rozumieniem świata – pisze reżyser.
Liczący sobie ponad 100 lat dramat Antoniego Czechowa to sztuka lubiana przez teatralną publiczność. Zawdzięcza to niewątpliwie autorowi – mistrzowi małych form literackich, które błyszczą poczuciem humoru, subtelną ironią i trafianiem w sedno bolączek ludzkiej egzystencji. Tak jest i w przypadku „Trzech sióstr”, które portretują losy rosyjskiej rodziny Prozorowów.
Dramat obejmuje 8 lat historii, toczącej się na początku XIX wieku, a poszczególne akty pokazują wybrane, oddzielone dwuletnimi przerwami, epizody z życia Prozorowów. Irina, Masza, Olga i Andriej to rodzeństwo, które żyje na prowincji, tęskniąc za wspaniałym życiem w Moskwie. Każda z postaci to odmienny typ, inny charakter, inna wrażliwość. Czechow „łapie” je w przełomowych momentach życia i pokazuje, jak różnymi drogami człowiek próbuje dojść do szczęścia, zwalczyć swoją samotność.
„Trzy siostry” reżyseruje Magdalena Miklasz, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Młoda reżyserka ma już na swoim koncie sukcesy, m.in. bardzo dobrze przyjęte przez krytykę spektakle „
Sprawa Dantona. Samowywiad" (Malabar Hotel) oraz „Mistrz i Małgorzata” (Teatr Malabar Hotel i
Teatr Dramatyczny w Warszawie). Na Podkarpaciu jej nazwisko jest znane dzięki „dynowskim spektaklom” – jako prezes Stowarzyszenia De Novo Festival, współorganizowała coroczną prezentację spektakli plenerowych na stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie. W tych realizacjach uczestniczyli też niegdyś dzisiejsi aktorzy „Siemaszkowej”, którzy wystąpią w „Trzech siostrach” – Mateusz Mikoś, Justyna Król, Dagny Cipora. Można spodziewać się zatem dobrej, reżysersko-aktorskiej współpracy.
„Pragnąc zachować czas i miejsce dramatu Czechowa, zarówno w scenografii, jak i w kostiumach odwołujemy się do dziewiętnastowiecznej Rosji. Życie bohaterów chcemy jednak napełnić naszymi emocjami i naszym rozumieniem świata”, pisze Magdalena Miklasz, reżyser. I dalej: „Jako twórcy podkreślamy, że Czechow nie tylko nie był nudny, a przeciwnie: miał świetne poczucie humoru. Przy budowaniu postaci inspirujemy się Mikiem Leigh; budując atmosferę spektaklu, sięgamy do twórczości Andrieja Tarkowskiego; a do całości dodajemy szczyptę Quentina Tarantino!”
Obsada:
Mateusz Mikoś – Andrzej Prozorow
Magdalena Kozikowska-Pieńko – Natasza
Justyna Król – Olga
Joanna Baran – Irina
Dagny Cipora – Masza
Adam Mężyk – Fiodor Kułygin
Robert Żurek – Wierszynin
Mateusz Mosiewicz (gościnnie) – Mikołaj Tuzenbach
Adrian Budakow (gościnnie) – Wasilij Solony
Robert Chodur – Iwan Czebutykin
Waldemar Czyszak – Fierapont
Małgorzata Machowska – Anfisa
Reżyseria: Magdalena Miklasz
Dramaturgia: Aleksandra Krzaklewska
Przekład: Natalia Gałczyńska
Scenografia i kostiumy: Ewa Woźniak
Muzyka: Anna Stela
Asystent reżysera: Justyna Król
Inspicjent: Andrzej Siedlecki
Sufler: Anna Jochym