Reklama

Kultura

Rzeszów odsłania Drabinę prof. Szajny i rusza festiwal

Alina Bosak
Dodano: 23.10.2023
Drabina do Nieba w Rzeszowie. Fot. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Drabina do Nieba w Rzeszowie. Fot. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Share
Udostępnij

W środę 25 października w Rzeszowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia Drabiny do Nieba, która stanęła na ul. Krakowskiej zgodnie z intencją prof. Józefa Szajny, wybitnego artysty urodzonego w tym mieście. Rozpocznie się o godz. 11.30 artystycznym happeningiem, z którym przez Park Sybiraków przewędrują rzeszowscy aktorzy. Do ceremonii, w której weźmie udział prezydent i fundatorzy, zaproszona została również rodzina Profesora. Całość otwiera festiwal Źródła Pamięci. Potrwa on w stolicy Podkarpacia przez cztery dni. Będzie Irena Jun, Teatr im. Witkiewicza z Zakopanego. Bilety jeszcze są!   

W środę w Rzeszowie rozpoczyna się już po raz 11. festiwal Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor przypominający trzech wielkich reformatorów teatru pochodzących z Rzeszowa i niedalekiego Wielopola. W tym roku jest wyjątkowy nie tylko za sprawą znakomitych teatrów i artystów, którzy przyjeżdżają ze spektaklami do stolicy Podkarpacia, ale również odsłonięcia monumentalnej Drabiny do Nieba, którą ustawiono na wzniesieniu, w pasie zieleni między jezdniami ul. Krakowskiej.

To miejsce wybrał dla niej tuż przed śmiercią prof. Józef Szajna – syn rzeszowskiego kolejarza, uczeń II LO, świetny pływak i więzień Auschwitz, a po wojnie twórca takich spektakli jak „Replika”, które poruszały ludzi na całym świecie. Nade wszystko kochał wolność. Drabina była częstym motywem jego spektakli – symbolem wysiłku, jak podejmuje człowiek, by odrodzić się w świecie opanowywanym przez kolejnych uzurpatorów. Drabina to także symbol nadziei, że ten wysiłek ma sens.  

Odsłonięcie Drabiny do Nieba i tablicy

Uroczystość odsłonięcia Drabin do Nieba rozpocznie się o godz. 11.30 od happeningu, który przygotowuje Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor Warszawskiego Centrum Pantomimy wraz ze swoimi aktorami oraz aktorami Teatru Maska i Teatru Przedmieście. W teatralnym pochodzie ruszą oni spod budynku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego (gdzie prof. Szajna również prowadził wykłady), przejdą przez Parku Sybiraków przyciągając do wędrówki napotkanych ludzi. Pochód dotrze do placu wydzielonego na parkingu przy Galerii Nowy Świat na wprost Drabiny do Nieba. Tam kilka słów powiedzą zaproszeni goście, prezydent Konrad Fijołek, sponsorzy (Elektromontaż Rzeszów S.A., Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Dawid Pacyna, właściciel Park Hotel Rzeszów, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane, Specjał, Halina Bajor, właścicielka firmy RESHAL, Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie, ALUTEAM-ALUMECO; rzeźby butów to dzieło uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. P. Michałowskiego w Rzeszowie pod kierownictwem Moniki Tohl).

Na wydarzenie zaproszono rodzinę artysty. Także syna Łukasza Szajnę, który przygotował przed laty projekt Drabiny do Nieba wg pomysłu ojca. W imieniu rodziny profesora Józefa Szajny wystąpi Jolanta Niedoba, kustosz Muzeum Śląskiego w Katowicach. Opowie ona o twórczości i dorobku Profesora. Potem na chwilę na ul. Krakowskiej zatrzymany zostanie ruch, aby goście mogli przejść pod monument i tablicę i dokonać oficjalnego odsłonięcia.

Cztery dni festiwalu Źródła Pamięci

Zwieńczeniem będzie spotkanie w Klubie IQ w budynku WSIZ połączone z prezentacją multimedialną, wykładem i warsztatami, które poprowadzi Paulina Dębosz.

Potem, od czwartku, na trzydniową artystyczną ucztę zapraszają Teatr Przedmieście i Teatr Maska, gdzie zaplanowano kolejne wydarzenia festiwalu Źródła Pamięci. To wyjątkowa okazja do zobaczenia w Rzeszowie takich spektakli jak: „Okruchy” Moniki Wachowicz i Jarosława Freta, „Bomba wybuchnie w barze” w wykonaniu Ireny Jun i „Operetkę” Gombrowicza w wykonaniu Teatru im. St. I. Witkiewicza, “Voyage immobile” Warszawskiego Centrum Patomimy, a na koniec w niedzielę „Ceremonię” Teatru Przedmieście. Bilety można jeszcze nabyć. Do tego czeka wszystkich spacer po Rzeszowie śladami Grotowskiego, sesja naukowa na Uniwersytecie Rzeszowskim na tem związków wielkich reformatorów teatru z ziemią rzeszowską i Podkarpaciem, a także wystawa rysunków Stanisława Ożoga do prozy Brunona Schultza w Teatrze Maska, prelekcje i spotkania w Nienadówce oraz Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy