Reklama

Kultura

Piękno według Jana. „Sammlung Pastula” w BWA

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 08.01.2024
Jan Pastuła z pracą Macieja Wieczerzaka. Fot. Tadeusz Poźniak
Jan Pastuła z pracą Macieja Wieczerzaka. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Niezwykłą, eklektyczną kolekcję malarstwa współczesnego zgromadzoną przez Jana Pastułę przez najbliższy miesiąc można zobaczyć w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Wernisaż w czwartek, 11 stycznia o godz. 18.00. W równym stopniu piękna, co nieoczywista kolekcja „Sammlung Pastula” jest kwintesencją spojrzenia na sztukę Jana Pastuły. Kolekcjonera i mecenasa artystów, który w równie nieoczywistym miejscu, w Porębach Kupieńskich, niewielkiej wsi pod Kolbuszową, otworzył Galerię Pastula, gdzie na ścianach wisi sztuka na miarę Warszawy, Berlina, albo Wiednia. Kolekcja w rzeszowskim BWA pozostanie do 11 lutego 2024 roku.

– Prezentuję pracę 60 artystów, wśród których są tak znani twórcy jak: Zbigniew Warpechowski, Robert Kuśmirowski, Jan Gryka, czy Jacek Sroka i duża reprezentacja kobiet artystek, z Bettiną Bereś, Iwoną Demko, Martą Ignerską, Dorotą Nieznalską  i Jadwigą Sawicką na czele. To dzieła nie muzealne, ale nowoczesne, w których artyści komentują rzeczywistość, zjawiska społeczne – mówi Jan Pastuła.

Sammlung Jana Pastuły

„Ta kolekcja, ten zbiór nazywa się „zagranicznie” Sammlung, bo i założenie Janka jest międzynarodowe. Jej historia zaczęła się bowiem w Austrii. To tam Janek spędził 15 lat swojego życia, tam pracował u profesora wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych Juliusa Drago Preloga stając się jego asystentem, a z czasem mecenasem artystów. Gdybym miała opisać Sammlung krótko, to powiedziałabym, że jest to kolekcja eklektyczna. Łączy w całość odmienne elementy, teorie, pojęcia, zapożycza z różnych stylów. Jest zróżnicowana, znajdziemy w niej i starszych mistrzów (m.in. Drago Julius Prelog, Josef Mikl, Kurt Philipp, Zbigniew Warpechowski, Krystyna Piotrowska, Ewa Zarzycka), ale też i młodsze, zdolne pokolenie artystów (m.in. Marek Firek, Paweł Jarodzki, Jadwiga Sawicka). Swoje miejsce mają tu też najmłodsi artyści urodzeni w latach 80-tych i 90-tych (np. Maciej Wieczerzak). Z greki eklektikós oznacza „wybierający”. Wydaje mi się, że jedynym kluczem do zrozumienia założeń tej kolekcji jest sam jej Autor. Postać Wybierającego i jego osobiste poczucie wolności, że zbiera, to co chce, co Jemu się podoba. I nie przyświeca mu żadne inne kryterium estetyczne, a raczej zagadnieniowe” – pisze dr Anna Steliga, kuratorka wystawy,  prodziekan Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego w „Sammlung – Laboratorium Pasji Janka Pastuły” w katalogu wystawy.

„Przedmiotem zainteresowań autora niniejszej wystawy jest sztuka współczesna w jej wydaniu awangardowym. Gdy myślimy o tym, czym dziś są (mogą być) obiekty artystyczne, zdajemy sobie sprawę, że ich rodzaje, a więc i sposoby powoływania do istnienia, nieustannie się multiplikują. Awangardowość oznacza więc, co oczywiste, nie tylko gotowość do podejmowania eksperymentu artystycznego i prezentowania efektu owego eksperymentu, lecz także, a może przede wszystkim, wchodzenie z aktem gestu estetycznego w nowe przestrzenie oddziaływań oraz w nowe rejony społecznej i kulturowej praktyki – dodaje dr Mariusz Kalandyk, poeta, krytyk, autor tekstu „Sammlung Jana Pastuły – kartografia nieoczywistych artystycznych przypadków” w katalogu wystawy.

Artyści z Galerii Pastula w Porębach Kupieńskich

Na ekspozycji w BWA w Rzeszowie można zobaczyć większą część zbiorów Pastuły. Są tu prace artystów: Bettina Bereś, Milena Brudkowska, Marek Chlanda, Wojciech Ćwiertniewicz, Iwona Demko, Franz Dietmar, Monika Drożyńska, Benedetto Fellin, Julius Drago Prelog, Marek Firek, Ulrich Gansert, Joanna Gleich, Bożena Grzyb-Jarodzka, Tomasz Hołuj, Jan Gryka, Siggi Hofer, Susanne Hornbostel, Marta Ignerska, Stanisław Jachym, Martha Jungwirth, Koji Kamoji, Alfred Klinkan, Stanisław Koba, Jerzy Kosałka, Mikołaj Kowalski, Anna Kuchniak, Robert Kuśmirowski, Sławomir Lewczuk, Christoph Luger, Patrycja Longawa, Josef Mikl, Dorota Nieznalska, Antoni Nikiel, Marek Olszyński, Marta Ożóg, Wiesław Pastuła, Małgorzata Pawlak, Kurt Phillip, Krystyna Piotrowska, Krzysztof Pisarek, Marek Pokrywka, Szymon Popielec, Igor Przybylski, Jadwiga Sawicka, Małgorzata Ścibiór, Erika Seywald, Jacek Sroka, Erich Tage, Johan Julian Taupe, Sławomir Toman, Wojciech Trzyna, Zbigniew Warpechowski, Franz Wibmer, Maciej Wieczerzak, Małgorzata Wielek, Ewa Zarzycka, Tomasz Zawadzki, Agata Zbylut i Marta Zgierska.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy