Reklama

Kultura

Filharmonia Podkarpacka wraca z koncertami. Na razie bez abonamentu

Alina Bosak
Dodano: 25.09.2020
51718_konstanty
Share
Udostępnij
Sezon artystyczny 2020/2021 rozpocznie się 9 października. W Rzeszowie zagra wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego dopiero teraz wraca z regularnymi koncertami po „pandemicznym” zamknięciu. Melomani nie mają jednak możliwości wykupienia abonamentu. Repertuar podawany jest z miesięcznym wyprzedzeniem, a bilety można rezerwować na pojedyncze koncerty.  
 
Skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Massimiliano Caldiego zainaugurują w piątek, 9 października, o godz. 19. W programie utwory Ludwika van Beethovena: Koncert skrzypcowy D-dur oraz V Symfonia c-moll op. 67. W tym roku mija 250 rocznica urodzin genialnego kompozytora, a Koncert skrzypcowy D – dur uważany jest za jeden z najpiękniejszych utworów w repertuarze wiolinistycznym. Drugi z utwór, który usłyszą melomanii – V Symfonia c-moll – niesie ogromny ładunek emocji i głębokie orkiestrowe, a jej początkowy motyw jest znany na całym świecie. Symbolizuje zmagania człowieka z przeciwnościami losu, jej zakończenie w jasnej tonacji C-dur,  to niejako triumfalny „hymn zwycięstwa”.
 
Na ten koncert ponad połowa miejsc na widowni jest już zarezerwowana. Przy czym, podobnie jak w Teatrze im. W. Siemaszkowej, dostępne jest co drugie miejsce, co związane jest z zaleceniami sanitarnymi i zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.    
 
– Z tego samego powodu nie podajemy całego repertuaru, który zaplanowany jest do końca 2021 roku – mówi prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. – Może się zdarzyć, że będziemy musieli zaprosić do koncertu innego solistę, zmienić program koncertu. Jesteśmy przygotowani na takie sytuacje, ale nie chcemy kłopotać publiczności oddawaniem biletów. Dlatego repertuar publikujemy sukcesywnie, z jedno-dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Chociaż sytuacja wymaga od nas dużej ostrożności, cieszymy się, że możemy wrócić do koncertów. Melomanów zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie uzupełniamy informacje o koncertach.
 
Drugi repertuarowy koncert odbędzie się 16 października. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zagra pod batutą Bartosza Staniszewskiego (dyrygent-rezydent). Jako solistka na fortepianie wystąpi Olga Zado. W programie Uwertura do zaginionej  opery „Ruiny Babilonu” – jednego z najlepszych dzieł orkiestrowych Karola Kurpińskiego. Ponadto  Koncert fortepianowy g- moll  Ludomira Różyckiego oraz Chaconne pamięci Jana Pawła II  z „Requiem Polskiego” Krzysztofa Pendereckiego. 
 
To koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytut Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. Podobnie jak ostatni z zapowiadanych na razie koncertów – 6 listopada. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zagra wtedy pod batutą Zygmunta Rycherta i Bartosza Staniszewskiego. Ewelina Nowicka – na skrzypcach. Po raz pierwszy w Filharmonii Podkarpackiej zabrzmi Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego, zrekonstruowany przez Zygmunta Rycherta, który poprowadzi dzieło od pulpitu dyrygenckiego. Utwór datowany na 1944 rok powstał w Warszawie, prawdopodobnie tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Jest pełen wirtuozerii i zaskakuje oryginalnymi efektami kolorystycznymi. Na ten sam wieczór zaplanowano VIII Symfonię h-moll Franciszka Schuberta. Zachowały się dwie części dzieła (zamiast zwyczajowych czterech). Z tego powodu Symfonia nosi tytuł „Niedokończona”. „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to – miał powiedzieć o niej Johannes Brahms – to wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym muzycznym raju.”
 
Jeszcze przed tym listopadowym koncertem, 29 października filharmonicy zapraszają na specjalne wydarzenie – Oratorium „Szukam Was”, z muzyką Bartosza Tomaszka oraz Sebastiana Perłowskiego, z udziałem solistów, trio jazzowego oraz orkiestry symfonicznej. Dzieło oparte jest na  tekście poety Michała Zabłockiego, napisanym  na podstawie testamentu Św. Jana Pawła II – w czwartą rocznicę śmierci Ojca Świętego. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej i Perła Band dyryguje Sebastian Perłowski. Zaśpiewają: Karolina Leszko, Katarzyna Moś, Marcin Jajkiewicz i Mateusz Ziółko. Recytacje publiczność usłyszy z ust Jerzego Treli. 
 
Na ten koncert, jak i na wszystkie wcześniej opisane, bilety kosztują: 30 zł normalny i 20 zł ulgowy. Za darmo można natomiast w tym roku uczestniczyć w 59. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, który ma w tym roku nietypową telewizyjną formę, a o którego programie już pisaliśmy. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy