Reklama

Kultura

“Katolicki Nobel” dla Jana Budziaszka za Jednego Serca Jednego Ducha

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 10.10.2016
29609_glowne
Share
Udostępnij

Jan Budziaszek, perkusista Skaldów i świecki rekolekcjonista, odebrał w sobotę podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie nagrodę Totus 2016 w kategorii "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" za koncert Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Wśród wyróżnionych znalazło się także m.in. stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe imienia Jana Pawła II.

Nagroda Totus jest przyznawana corocznie w przeddzień Dnia Papieskiego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Laureaci, oprócz srebrnej statuetki, otrzymują nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł.

Budziaszek, odbierając to wyróżnienie, stwierdził z uśmiechem, że nie rozumie, dlaczego koncert JSJD kojarzy się w Polsce akurat z jego osobą, gdyż współpracuje z nim wielu ważnych ludzi: – Są kapitalne aranżacje Marcinka Pospieszalskiego, gdzie tradycyjne polskie utwory religijne stają się wielkimi arcydziełami, jest dwóch księży: Andrzej Cypryś i Mariusz Mik, którzy cały rok zabiegają, by to zorganizować, jest Grażynka Winiarz, która organizuje chór.

– Ja tam właściwie nic nie robię – zażartował perkusista Skaldów.

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha odbywa się co roku, od 2003 r.,  w uroczystość Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Jak piszą organizatorzy na oficjalnej stronie, celem tej inicjatywy jest pokazanie „jak piękna może być muzyka inspirowana duchem, jak można przy niej bawić się i odnaleźć swoją godność i miejsce w Bożym ogrodzie”. Koncert ma być formą uwielbienia Boga za to, że jest wśród nas, poprzez wspólną modlitwę, taniec i śpiew najpiękniejszych pieśni i przebojów muzyki religijnej.

Pomysłodawcą JSJD jest Jan Budziaszek, który taki koncert wymarzył sobie wiele lat wcześniej. Realizacja jego marzenia stała się możliwa dopiero wtedy, gdy spotkał w Rzeszowie i zachęcił do współpracy ks. Andrzeja Cyprysia (duszpasterza akademickiego WSIiZ) oraz ks. Mariusza Mika (duszpasterza Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej). Od samego początku inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia. Co roku, pomimo różnych warunków pogodowych, od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy ludzi przybywa do Rzeszowa z całego Podkarpacia, wszystkich stron Polski, a nawet spoza jej granic, by wielbić Boga śpiewem.

– Fenomen tego koncertu polega na tym, że ludzie dotykają nieba. Jest im w tym momencie błogo, czują się spokojni mimo zmartwień, bo wiedzą, że tu są bezpieczni, tu jest dobrze – powiedział kiedyś Krzysztof, jeden z chórzystów.

Po każdym koncercie JSJD ukazują się płyty CD i DVD, dokumentujące to wydarzenie. Co roku, w październiku, odbywa się spotkanie promocyjne tych wydawnictw. Tegoroczna promocja odbędzie się w najbliższą niedzielę, 16 października br., w 38. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Program spotkania:

Bazylika oo. Bernardynów: godz.. 12 – msza św., godz. 13 – różaniec z rozważaniami Jana Budziaszka;

Wojewódzki Dom Kultury: godz. 14 – prezentacja i promocja płyt.

*   *   *

Warto dodać, że Totus 2016 w kategorii "promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" przypadł stowarzyszeniu Dębickie Hospicjum Domowe imienia Jana Pawła II. Organizuje ono ogólnopolską akcję "Pola Nadziei", propagującą ideę hospicyjną.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy