Reklama

Kultura

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 3 czerwca w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 01.06.2021
54107_koncert
Share
Udostępnij
Święty Augustyn powtarzał, że „kto śpiewa, dwa razy się modli…”. Wiedzą o tym uczestnicy Koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, który w tym roku znów odbędzie się na żywo – w Boże Ciało w rzeszowskim Parku Sybiraków. Ze względów epidemicznych wprowadzono obostrzenia dla uczestników wydarzenia, a organizatorzy informują, że koncert odbędzie się bez udziału publiczności na placu koncertowym. Nie ma natomiast zakazu spacerowania w parkach, więc trudno powiedzieć, ilu spacerowiczów pojawi się w czwartek wieczorem w Parku Sybiraków o godz. 19.
 
– Historia koncertu zaczęła się w maju 1981 roku w Meksyku. Weszliśmy w nocy do jednej z restauracji, a muzyka, która dobiegała do naszych uszu, nie miała nic wspólnego z tzw. muzyką knajpową. Trzy czteroosobowe orkiestry chodziły między stolikami, co jakiś czas ktoś je zatrzymywał, wręczał banknot i zamawiał utwór. Uzgadniali szybko między sobą tonację i zamawiający zaczynał śpiewać, a orkiestra mu akompaniowała. Wtedy bardzo mocno odezwało się we mnie stare jazzowe porzekadło: „Jeśli chcesz posłuchać dobrej muzyki, to sobie zagraj sam”. Tak powstał pomysł na koncert – marzenie mojego życia”, wspomina Jan Budziaszek, pomysłodawca koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, perkusista Skaldów i świecki rekolekcjonista. 
 
Budziaszek długo szukał chętnych do organizacji takiego przedsięwzięcia, aż w końcu znalazł ich w Rzeszowie. Byli to księża Andrzej Cypryś i Mariusz Mik z parafii pw. Podwyższenia Krzyża na Baranówce. Na efekty współpracy nie trzeba było długo czekać. W 2003 roku wystartowała pierwsza edycja wydarzenia i tak już zostało do dzisiaj. 
 
Koncert Jednego Serca Jednego Ducha to swego rodzaju fenomen społeczny, który w jednym miejscu i czasie gromadził w poprzednich latach ponad 40 tys. ludzi. 
 
W czwartek, 3 czerwca o godz. 19 na scenie pojawią się artyści chrześcijańskiej sceny muzycznej, znani już z poprzednich edycji koncertu. Oprócz Jana Budziaszka zaśpiewają m.in:  Kapela Rzeszowska w składzie: Jerzy Wrona, Stanisław Tadla, Szymon Tadla, Kamil Niemiec, Tomasz Pyzik, Rafał Kulasa. Kapela Góralska w składzie: Kamil Cudzich, Leszek Szewczyk, Jakub Cudzich oraz Dariusz Kosak z zespołem „Młody Duch”. Koncert główny rozpocznie się o godz. 19.30.  Na scenie wystąpią: Hubert Kowalski, Beata Bednarz, Andrzej Lampert, Józef Skrzek, zespół New Life’m: Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Agnieszka Musiał, Robert Cudzich, Piotr Jankowski; Lidia Pospieszalska, Tony Melendez, Dariusz „Maleo” Malejonek, Leopold Twardowski, Agnieszka Cudzich, Piotr Cudzich, ks. Jakub Bartczak, Barbara Pospieszalska, Paweł Dusza, Katarzyna Bogusz, Justyna Kopiszka, Aneta Nurcek, Marcin Spenner, Piotr Łukaszewski, Łukasz Kluczniak, Daniel Pomorski, Tomas Celis Sanchez oraz Orkiestra i Chór Jednego Serca Jednego Ducha i Goście.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy