Reklama

Kultura

Maskarada trwa. Na co się wybrać?

Alina Bosak
Dodano: 25.09.2023
  • Parada cudaków i stworów. Maskarada - Rzeszów 2023. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa
Parada cudaków i stworów. Maskarada - Rzeszów 2023. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa
Share
Udostępnij

Rzeszów to od niedzieli stolica teatrów dla małych i dużych. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” potrwa do środy. Rozpoczęło się radosną, choć w słotę, paradą, a w programie jeszcze m.in. „Piotruś Pan” Teatru Ludowego w Krakowie i „Instrukcja obsługi” Analog Collective z Warszawy. Do tego spotkanie z psychologiem o depresji u dzieci, dla rodziców i opiekunów.

Tegoroczna „Maskarada, a jest to już jej 13 edycja, w tym roku odbywa się pod hasłem przewodnim: „oSWÓJ LĘK”. Za nami Parada stworów i cudaków oraz uliczny spektakl, a już od poniedziałku kolejni widzowie – duzi i mali – mają okazję podziwiać teatry z różnych zakątków Polski. Festiwal odbywa się w siedzibie Teatru Maska, który jest gospodarzem wydarzenia, ale również w rzeszowskim Urban Labie przy ul. 3 Maja.

Co jeszcze na Maskaradzie

Tam we wtorek 26 września, o godz. 10.00, 12.00 i 18.00 pokazana zostanie „Instrukcja obsługi” – przedstawienie Analog Collective z Warszawy. Sensoryczny spektakl-eksperyment zrealizowany został na podstawie spotkań i warsztatów z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Aby dać wszystkim uczestnikom równe szanse, osoby widzące będą proszone o zakrycie oczu specjalnie przygotowanymi okularami. Przedstawienie jest dla widzów od lat 10.

Natomiast w Teatrze Maska we wtorek o godz. 11.00 wystawiony zostanie „Piotruś Pan. W cieniu dorosłości” w reż. Przemysława Jaszczaka, a w wykonaniu Teatru Ludowego w Krakowie i Teatru Papahema. To także spektakl dla widza od lat 10, który przypomina opowieść o znanym bohaterze z Nibylandii, by pomóc oswoić trudny proces dorastania.

Na ostatnie spektakle „Maskarady” organizatorzy zapraszają w środę. O godz. 9.00 i 11.00 wystawione zostaną „Włosy mamy” (odpowiednie już dla dzieci od lat 5) w reż. Tomasza Maśląkowskiego, a wykonaniu Teatru Maska. Bohaterami są dziecko i pogrążony w smutku rodzic, oraz uczucia, które tej relacji towarzyszą. Historia dająca nadzieję, pomagająca oswoić lęki, zrozumieć różne trudne emocje, z którymi mierzymy się na co dzień wszyscy – zarówno mali, jak i duzi, a nawet całkiem dorośli.

Spotkanie z psychologiem

Spektakl koresponduje z całym przesłaniem festiwalu, który zaprzęga sztukę do walki ze zjawiskiem depresji u dzieci i młodzieży. „Maskaradzie” towarzyszą warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów.

W środę o godz. 18.00 odbędzie się natomiast spotkanie z psychoterapeutą o depresji u dzieci dla rodziców i opiekunów.

Festiwalowi towarzyszy akcja społeczna Spacer z Kundelkiem, czyli spacery z czworonogami ze schroniska Kundelek. Rezerwacje prowadzi Biuro Organizacji Widowni: 17 85 20 614, 17 85 01 360.

Ponadto w niedzielę otwarto Pracownię Dżepetta – nową stałą wystawę w Teatrze Maska. W odnowionym muzeum lalek jest pokaźny zbiór skarbów z przedstawień teatru Kacperek i Maska.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy