Reklama

Kultura

Antoni Libera i Janusz Szuber – mistrzowie pióra w Sanoku

Biznesistyl.pl
Dodano: 21.05.2018
39035_glon
Share
Udostępnij

Znakomity pisarz Antoni Libera będzie gościem cyklu czterech spotkań pt. „Od Sofoklesa do Becketta” organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku. Poprowadzi je Janusz Szuber, jeden z najlepszych polskich poetów. Pierwsze spotkanie już w poniedziałek o godz. 18. w Sali Gobelinowej sanockiego zamku.

„Od Sofoklesa do Becketta” to krótka historia światowego dramatu, przedstawiona przez wybitnego tłumacza i reżysera teatralnego Antoniego Liberę. Pierwszą jej odsłoną będą  „Trachinki” Sofoklesa – psychologiczno-erotyczny thriller o rozkładzie małżeństwa i tragicznej próbie odzyskania miłości męża przez zdradzaną żonę na przykładzie Heraklesa i Dejaniry. Antoni Libera wystąpi „pod batutą” Janusza Szubera. Tłumacz obiecał, że podczas spotkania wcieli się w osoby dramatu.

Rozmowa Libery i Szubera zapowiada się na intelektualną ucztę. Obaj twórcy to mistrzowie słowa i od dawna się znają.

Antoni Libera jest autorem m.in. powieści-stylistycznej perełki pt. „Madame”, która otrzymała główną nagrodę w konkursie wydawnictwa „Znak”. W 1999 była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, a także została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. W ciągu kilkunastu lat jej łączny nakład przekroczył 100 tysięcy egzemplarzy, została przełożona na około 20 języków. W 2002 roku znalazła się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award. W 2009 roku Libera wydał prozę autobiograficzną pt. „Godot i jego cień”. Książka ta znalazła się w finale nagrody Angelus oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego. Libera jest tłumaczem, reżyserem teatralnym i krytykiem literackim, również znawcą twórczości Samuela Becketta – przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze.

Janusz Szuber, który poprowadzi spotkanie z Liberą to także mistrz słowa. Autor kilkudziesięciu tomików, zdobywca dziesiątek nagród. Jego wiersze publikują najznamienitsze pisma literackie na świecie. Antoniemu Liberze zadedykował tomik poezji pt. „Pan Dymiącego Zwierciadła” z 1996 oraz wiersz pt. „O co w tym wszystkim chodzi?”, wydany w tomikach poezji pt. „Okrągłe oko pogody z 2000” i pt. „Pianie kogutów z 2008”, a także wiersz pt. „Nero”, opublikowany w tomiku poezji pt. „Wpis do ksiąg wieczystych z 2009”.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Od Sofoklesa do Becketta”, odbędzie się w poniedziałek, 21 maja, o godzinie 18.00 w Sali Gobelinowej sanockiego zamku.

Projekt „Od Sofoklesa do Becketta”, współfinansowany przez Instytut Książki, to także spotkania z młodzieżą licealną. Pierwsze odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej we wtorek, 22 maja i wezmą w nim udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy