Kraków

Zabezpieczenie płodności dla mieszkańców Krakowa – Rada Miasta proponuje rozwiązanie

krakow.pl / SŁ
Dodano: 31.10.2023
Fot. Canva
Fot. Canva
Share
Udostępnij

Klub Radnych Platforma – Koalicja Obywatelska przedłożył również projekt rezolucji w sprawie opracowania projektu Programu Polityki Zdrowotnej (PPZ) dedykowanego zabezpieczeniu płodności u mieszkańców Krakowa chorych onkologicznie oraz pacjentek z endometriozą, według druku 3751-R.

 – Rada Miasta Krakowa apeluje do Prezydenta Miasta Krakowa o opracowanie projektu Programu Polityki Zdrowotnej (PPZ) dedykowanego zabezpieczeniu płodności u mieszkańców Krakowa chorych onkologicznie oraz pacjentek z endometriozą wynikającego z braku zaspokojenia potrzeb zidentyfikowanych w/w grupach pacjentów w wieku prokreacyjnym. Obecnie procedury ochrony/zabezpieczenia płodności dla pacjentów onkologicznych przed leczeniem nowotworowym oraz ochrona/zabezpieczenie płodności u kobiet przed operacją endometriozy nie są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że metody zachowania płodności są dla polskich pacjentów pełnopłatne. Z uwagi na wysokie koszty leczenia specjalistycznego przy zastosowaniu procedury zabezpieczenia płodności na przyszłość, które są ponoszone wyłącznie przez pacjenta, w przypadku osób chorych dostępność do tego rodzaju procedur staje się mocno ograniczona i wzmacnia zjawisko ekonomicznej dyskryminacji tych grup chorych. Wybrane samorządy wspierają pacjentów, refundując ją w całości lub w części – możemy przeczytać m.in. w uzasadnieniu do projektu rezolucji.

 – Wdrożenie programu zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Krakowa chorych onkologicznie oraz kobiet leczących się z powodu endometriozy będzie miało wpływ na zabezpieczenie płodności mieszkańców i tym samym w konsekwencji na wzrost współczynnika dzietności w Krakowie oraz w województwie małopolskim – apelują radni.

Według Klubu Radnych Platforma – Koalicja Obywatelska Program opracowany przez Prezydenta Miasta Krakowa winien być kierowany przede wszystkim do: kobiet z chorobą nowotworową przed rozpoczęciem leczenia; kobiet z innymi chorobami nienowotworowymi (np. z autoagresji), gdzie potencjał rozrodczy (rezerwa jajnikowa) jest zagrożona z uwagi na chorobę lub jatrogennie przez wymagane leczenie gonadotoksyczne/operacyjne jak m.in. w endometriozie; mężczyzn przed leczeniem onkologicznym (mrożenie nasienia); kobiet rozważających krioprezerwację oocytów z powodów socjalnych; dzieci przed pokwitaniem przed terapią gonadotoksyczną.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy