Kraków

Architekt Miasta Krakowa z planem na przestrzeń miejską

Źródło: krakow.pl
Dodano: 30.08.2024
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Share
Udostępnij

Usprawnienie współpracy między wydziałami, poszerzenie debaty publicznej oraz podniesienie jakości prac projektowych m.in. poprzez zwiększenie liczby konkursów urbanistycznych i architektonicznych – to główne zadania nowego Architekta Miasta Krakowa, którym został Janusz Sepioł. Pracę na rzecz naszego miasta rozpocznie 16 września.

– Nowy Architekt Miasta to element zmian strukturalnych w urzędzie, w trakcie których jesteśmy. Ze względu na gigantyczne wyzwania w planistyce, chcemy wprowadzić je jak najszybciej. Oprócz wzmocnienia roli Architekta Miasta, przeprowadzone zostaną także konkursy na dyrektorów Wydziałów Architektury i Urbanistyki oraz Planowania Przestrzennego, a także na Miejskiego Konserwatora Zabytków – powiedział podczas konferencji, na której zaprezentowany został nowy Architekt Miasta, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. – To fundamentalna zmiana w podejściu do kształtowania i ochrony naszej przestrzeni – podkreślił prezydent.

Janusz Sepioł to doświadczony architekt i historyk sztuki, były Architekt Wojewódzki, marszałek Małopolski i senator RP. Obecnie pełni funkcję Architekta Miasta Rzeszowa. Od 16 września zacznie jednak pracę dla stolicy Małopolski.

– Kraków potrzebuje wspólnej, rozsądnej debaty na temat przestrzeni miejskiej, a także kreatywnego zespołu, który przeprowadzi właściwe inwestycje we właściwych miejscach – zaznaczył Janusz Sepioł. Jak dodał, będą one drogowskazem dla kolejnych projektów inwestycyjnych.

Jak zaznaczył zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur, zmiana na stanowisku Architekta Miasta Krakowa i poszerzenie jego uprawnień, jest realizacją jednego z punktów „Paktu dla Przestrzeni”, czyli dokumentu powstałego z inicjatywy różnych środowisk, a podpisanego podczas kampanii wyborczej zarówno przez obecnego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, jak i jego zastępcę.

– Kraków dysponuje niebywałym kapitałem ludzkim. Mamy uczelnie wyższe, wiele specjalistycznych firm, architektów, urbanistów, a także niezwykle zaangażowanych mieszkańców. O tym jak dużą wartością dla krakowian jest przestrzeń miejska świadczy liczba wniosków zgłoszonych do Planu Ogólnego – 20 tysięcy. Nasza mądrość powinna polegać na tym, aby połączyć te różne światy i wspólnie pracować dla miasta. Tym łącznikiem i koordynatorem ma być nowy Architekt Miasta – powiedział wiceprezydent Stanisław Mazur.

Wzmocnienie roli Architekta Miasta to także wyjście naprzeciw wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi. Zgodnie z założeniami Janusza Sepioła, w procesy inwestycyjne zostaną włączone zasady gospodarki obiegu zamkniętego i niskiej emisyjności, a tam gdzie tylko będzie to możliwe, beton zostanie zastąpiony zielenią.

– Jestem już w wieku emerytalnym. Chińskie przysłowie mówi: „co robi stary człowiek? Sadzi drzewa”. Ta sentencja ma da mnie znaczenie metaforyczne, ale i dosłowne. Oznacza potrzebę zajęcia się projektami, które są ważne, choć może efektu ich realizacje zapewne się nie zobaczy. Oznacza także, że ideałem miasta jest miasto ogród, że drzewa w mieście są właściwie tak samo ważne jak budynki. Chcę i będę je sadzić – powiedział Janusz Sepioł.

Wśród innych wyzwań, z jakimi będzie się mierzył nowy Architekt Miasta są takie tematy jak: Plan Ogólny, metro, Białe Morza, Nowa Huta Przyszłości, Nowe Miasto Płaszów oraz Wesoła.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy