Prognozy na weekend przewidują ulewne deszcze, ale miejmy nadzieję, że się jednak nie sprawdzą. Bo przecież czeka na nas pożegnanie lata w Opatkowicach, na Wzgórzach Krzesławickich i Mistrzejowicach. Trwają też letnie cykle koncertów: na budowie Centrum Muzyki, w Willi Decjusza i w parku Zdrojowym. A są też takie perełki, jak zlot cargo-bike’ów czy bieg charytatywny. No i wystartowało głosowanie na budżet obywatelski!
W tym roku mija 10 lat od przeprowadzki Cricoteki z serca miasta, z ulic Kanoniczej i Szczepańskiej, do siedziby przy ulicy Nadwiślańskiej w Podgórzu. Z tej okazji instytucja przygotowała szereg wydarzeń, na które zaprasza od 12 do 15 września. Jednym z punktów jubileuszowego programu jest debata poświęcona Cricotece i charakterystycznemu budynkowi, w której weźmie udział zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.
13–15 września Polska Fundacja Fantastyki Naukowej zaprasza na czwartą konferencję kulturalno-naukową pod nazwą Kongres Futurologiczny. Wydarzenie ma służyć́ integracji środowisk artystycznych i akademickich, stwarzać przestrzeń́ do interdyscyplinarnego dyskursu. Jak co roku spotkamy tu pisarzy, wydawców, krytyków czy twórców gier, a także przedstawicieli nauk humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych.
W przestrzeni miasta pojawiły się już plakaty zachęcające do głosowania w 11. edycji budżetu obywatelskiego, dlatego przypominamy wszystkim o możliwości głosowania zarówno w sposób tradycyjny, jak i online.
„Fortepian na budowie” to nowa odsłona cyklu koncertów organizowanych przez Capellę Cracoviensis na parkingu przy powstającym Centrum Muzyki w Krakowie. Wystąpią Dominika Peszko, Wioletta Fluda-Tkaczyk, Sinh Quang Le, Marek Szlezer, Martyna Zakrzewska i Mateusz Zubik. Wstęp wolny.
Najnowsza premiera Teatru Groteska, to spektakl przygotowany z myślą o osobach w wieku co najmniej 12 lat. „Dziewczyna w ogniu” w reżyserii Roksany Miner to nasycona symboliką i osadzona w konwencji realizmu magicznego opowieść o poszukiwaniu tożsamości i odkrywaniu wewnętrznej siły. Premiera: 13 września.
14 września z okazji zakończenia sezonu w parku przy ulicy Fabrycznej odbędzie się piknik. Początek imprezy o godzinie 12.00, a w planach wiele atrakcji.
Przed nami wyjątkowa sobota w Rydlówce. Już 14 września – z okazji święta ulicy Tetmajera – w miejscu, w którym odbyło się najsłynniejsze polskie wesele, będzie można wysłuchać koncertu kameralnego filharmoników krakowskich Feelharmony. Będzie można również zwiedzić dworek.
„Przetańczyć całą noc” – to tytuł koncertu jubileuszowego z okazji 45-lecia pracy artystycznej Aleksandry Sotnickiej. Wydarzenie odbędzie się już 14 września w sali widowiskowej Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Początek o godz. 18.00.
Przed nami muzyczne pożegnanie lata na Wzgórzach Krzesławickich. 14 września na dziedzińcu fortecznym Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” odbędzie się recital Alexandra Martineza i Marty Walickiej. Wstęp bezpłatny.
Raz w roku w jednym z polskich miast odbywa się zlot użytkowników rowerów towarowych. W 2024 roku miejscem jubileuszowego, bo już 10. spotkania jest Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, które jest partnerem wydarzenia.
14 września odbędzie się Opatkowickie Pożegnanie Lata. Wszystkie atrakcje imprezy zaplanowane zostały przy ulicy Inicjatywy Lokalnej 5, przy świetlicy Klubu Opatkowianka.
Kraków, jako jedno z dwunastu miast w Polsce, dołączyło do grona gospodarzy 8. PKO Biegu Charytatywnego. Wydarzenie odbędzie się 14 września o godz. 10.00, a zapisy ruszyły 14 sierpnia.
Wielkimi krokami zbliża się święto Dzielnicy I Stare Miasto. Wyjątkowy festyn odbędzie się już w najbliższą sobotę, 14 września, w Barbakanie. Wstęp wolny!
Wszystkich pełnoletnich wielbicieli nordic walking zapraszamy na kolejny trening w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. W najbliższą sobotę, 14 września chwytaj kije i „Chodźże z nami!”. Spotkamy się o godz. 9.00, pod Nowohuckim Centrum Kultury.
Już po raz 22. będziemy obchodzić święto ulicy Włodzimierza Tetmajera. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 września.
Już w sobotę, 14 września, na Plantach Mistrzejowickich odbędzie się święto Dzielnicy XV Mistrzejowice, czyli tradycyjne „Pożegnanie lata”. W programie występy, warsztaty, zajęcia sportowo-rekreacyjne, a także koncert.
Już 14 września swoją premierę będzie miał pierwszy autorski album Karoliny Leszki „Wreszcie”. Tego samego dnia piosenkarka wystąpi na koncercie w teatrze Variété.
Już 14 i 15 września na zielonych terenach dworku w Mydlnikach odbędą się X Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z URK”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć XXVI Małopolska Giełda Agroturystyczna.
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Muzeum Krakowa w ramach 18. obchodów Dni Pamięci Ofiar Gestapo przypomina los warszawian, którzy po upadku powstania znaleźli tymczasowe schronienie w Krakowie.
Wielkimi krokami zbliżają się Dni Twierdzy Kraków. Wydarzenie rozpocznie się 14 września i potrwa aż do 22 września. To wyjątkowa okazja, by poznać bogate dziedzictwo architektury obronnej Krakowa.
Animacje, pokazy walk rycerskich i służb ratowniczych, nauka szermierki, wesołe miasteczko, a także koncert grupy Chłopcy z Placu Broni – to program na tegoroczną odsłonę „Spotkań Bieńczyckich”. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 15 września, na terenie zielonym przy MDK im. Janusza Korczaka na os. Kalinowym 18. Początek o godz. 14.00.
15 września w Krakowie odbędzie się „Wesołe święto plonów”– pełne smaków, kolorów i radości wydarzenie, które zgromadzi mieszkańców miasta oraz gmin Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. To wyjątkowa okazja, by wspólnie świętować i poznawać lokalne bogactwo kulinarne oraz kulturowe.
Do 15 września potrwa festiwal Ciało i Czas, organizowany przez Teatr KTO, instytucję kultury miasta Krakowa. Teatr KTO, posługujący się w zdecydowanej większości swych spektakli wszystkim – tylko nie słowem – stworzył kolejną okazję do obserwacji i debaty nad współczesną kondycją teatru formy, tańca i ruchu.
15 września koncert historyczny w wykonaniu Marcina Koziaka, Handpan Festival, Krakowski Salon Muzyczny oraz „Espresso z Chopinem”. We wrześniu Willa Decjusza zaprasza na muzyczna ucztę w swoich zabytkowych przestrzeniach.
Gry, zabawy, warsztaty i animacje ruchowe nawiązujące do pomarańczowej bohaterki – tak przedstawia się program 12. edycji Festiwalu Zaklęte w Dyni, organizowanego przez miejski Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Festiwal odbędzie się w niedzielę, 15 września w godzinach 15.00-18.00 w parku Ratuszowym. Wstęp wolny.
W parku Zdrojowym odbywają się plenerowe koncerty. Muzyki wiedeńskiej posłuchacie w wybrane niedziele.
Przed nami piknik rodzinny na bobrowym placu zabaw w Węgrzynowicach. Wydarzenie odbędzie się już 15 września.
Mieszkańcy Krakowa ponownie mogą korzystać z darmowych miejskich kontroli rowerowych. W sobotę, 14 września Urząd Miasta Krakowa zaprasza do rowerowych stanowisk na al. Róż (od strony alei Przyjaźni) w godz. 9.00–17.00. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy potrzebują sprawdzić stan techniczny swoich jednośladów. Serwisanci z uwagą przyjrzą się rowerom i doradzą, co warto, a co bezwzględnie trzeba w nich naprawić lub wymienić.
W ten weekend nie będą kursować specjalne linie sezonowe. W niedzielę, 15 września, w ramach trwającego sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej na ulicę miasta wyjadą zabytkowe tramwaje. Więcej w naszym komunikacie.
W niedzielę, 15 września, w opactwie cystersów w Mogile odbędzie się odpust. W związku z tym zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego na ul. Klasztornej.