Przed nami ostatni weekend wakacji. Kraków przygotował wiele atrakcji, żeby umilić ten czas zwłaszcza najmłodszym mieszkańcom. Przed nami liczne koncerty, wydarzenia kulturalne, warsztaty i zajęcia sportowe, które zapewnią niezapomniane wakacyjne wspomnienia!
Tegoroczne wakacje pełne były kultury, sportu i atrakcji. Pomimo ich końca lato wciąż trwa. Sprawdź poszczególne propozycje i w pełni korzystaj z lata w mieście!
Więcej na stronie internetowej krakow.pl/lato.
Dzisiaj, 30 sierpnia rozpocznie się SILENCE Music Festival. Tegoroczną edycję zainauguruje performans „(A)Insomnia”, będący nowym wcieleniem „Wariacji Goldbergowskich” Jana Sebastiana Bacha. Na żywo usłyszymy dopisany przez sztuczną inteligencję ciąg dalszy tego utworu – równocześnie w krakowskim kinie Kijów i kościele św. Tomasza w Lipsku, nad grobem słynnego kompozytora. Wstęp wolny.
Coma, Kult, Royal Republic, Nocny Kochanek – te i wiele innych zespołów usłyszymy dziś i jutro, 30 i 31 sierpnia na tegorocznej edycji festiwalu Rockowizna na terenach zielonych Muzeum Lotnictwa. Będzie mocno, będzie prawdziwie, będzie rockowo!
Dokładne informacje dotyczące biletów dostępne są na stronie organizatora.
W ramach tegorocznego festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” dzisiaj, 30 sierpnia usłyszymy dwie klawesynistki: Elżbietę Stefańską i Mariko Kato-Shioya, które zaprezentują głównie utwory przedstawiające tańce polskie, przede wszystkim poloneza, autorstwa Macieja Radziwiłła, Bazylego Bohdanowicza, Michała Kleofasa Ogińskiego, czy Józefa Elsnera. Cykl koncertów zamknie jutro, 31 sierpnia występ legendy polskiej wiolinistyki – Krzysztofa Jakowicza, który zaprezentuje Koncert skrzypcowy A-dur Mozarta. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Alexandra Humali, a program koncertu dopełni Oktet na instrumenty dęte Strawińskiego oraz IV Symfonia e-moll Brahmsa.
W piątek, 30 sierpnia o godz.18.30 w dawnej restauracji Jubilatka, na osiedlu Teatralnym 11, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Herbaciana Jubilatka”. Tym razem „ceremonię” picia herbaty poprowadzi mariia Lemperk, interdyscyplinarna artystka i performerka, która zaprosi uczestników na „brudną” herbatę i ciacho „normalnego” kształtu. O godz. 20.30 w przestrzeni Jubilatki odbędzie się finałowa odsłona projektu „Pamięć miasta” realizowanego przez Milosha Luczynskiego.
W sobotni poranek, o godz. 8.00 odbędzie się ostatni z tegorocznych Koncertów Głębokiego Słuchania. Tym razem poprowadzi go Kiku Day, muzyczka grająca na flecie shakuhachi, zbudowanym z bambusa. W sobotę odbędzie się również zakończenie cyklu Biblioteka oddechów, prowadzonego przez Annę Nacher. O godz. 10.00 odbędą się ostatnie warsztaty – tym razem na Stawach Osadowych-Kujawy, pod hasłem: „Oddychając z tymi, co przed nami”. Z kolei o godz. 17.00 w schronach na os. Centrum A1 odbędzie się pokaz instalacji dźwiękowej „Biblioteka oddechów”, podsumowującej cały cykl.
„Budujemy domki dla owadów. Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 10–16 lat”, które odbędą się już jutro, 31 sierpnia to ostatnie wydarzenie organizowane przez Muzeum Krakowa w ramach akcji „Lato w mieście”.
Bilety można zakupić online poprzez stronę bilety.mhk.pl, w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
„Ostry dyżur literacki” to wydarzenie, które promuje czytelnictwo wśród najmłodszych i ich rodziców. W konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci rekomendują książki, które warto przeczytać. W tym roku akcja odbędzie się w kilku księgarniach, następne spotkanie odbędzie się już jutro, 31 sierpnia w antykwariacie Abecadło przy ul. Tadeusza Kościuszki 18.
Już w najbliższą sobotę i niedzielę, 31 sierpnia i 1 września w Hevre przy ul. Meiselsa 18, na podobszarze rewitalizacji Kazimierz-Stradom odbędą się bezpłatne warsztaty szycia i zdobienia ekologicznych toreb „Zamiast foliówki wielorazówki”. Uczestnicy stworzą 100 ekologicznych toreb, które następnie zostaną przekazane okolicznym sklepom bez żadnych opłat. Sklepy będą mogły rozdać swoim klientom otrzymane torby na zakupy zamiast foliowych reklamówek.
W sierpniu park Krakowski zamienił się w plenerową salę kinową. Zapraszamy wszystkich mieszkańców już jutro, 31 sierpnia o godz. 20.30 na ostatni pokaz filmowy pod gołym niebem. Ostatnim przystankiem naszej podróży będą… bagna, na których mieszka wyjątkowo sympatyczny zielony ogr Shrek. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W sobotę, 31 sierpnia o godz. 18.00 Muzeum AK zaprasza na wernisaż wystawy „Artystyczny dialog pokoleń”. Złożą się na nią prace Romana Burdyłły, artysty-żołnierza II Korpusu Polskiego, oraz jego stryjecznej wnuczki, krakowskiej malarki Pauliny Dąbrowskiej-Dorożyńskiej. Wstęp na wernisaż jest wolny.
„Fortepian na budowie” to nowa odsłona cyklu koncertów organizowanych przez Capellę Cracoviensis na parkingu przy powstającym Centrum Muzyki w Krakowie. Koncerty będą odbywać się w soboty. 31 sierpnia wystąpi Dominika Peszko (fortepian), a w programie Edvard Grieg − Utwory liryczne op. 12 (wybór): Arietta, Waltz, Fairy-Dance, Popular Melody, Norwegian Melody oraz Sonata fortepianowa op. 7 e-moll. Wstęp wolny.
Już jutro, 31 sierpnia odbędą się bezpłatne zajęcia sportowe: trening lekkoatletyczny dla dzieci i młodzieży, trening biegowy oraz trening nordic walking dla pełnoletnich.
Więcej informacji o wydarzeniach na stronie ZIS.
W niedzielę, 1 września, w Pobiedniku Wielkim odbędzie się Lotniczy Dzień Otwarty Aeroklubu Krakowskiego. W programie wydarzenia przygotowano wiele atrakcji dla odwiedzających. Od godz. 11.00 m.in. loty widokowe, skoki ze spadochronem, statyczna wystawa samolotów i szybowców, strefy partnerskie, konkursy z nagrodami dla najmłodszych i wiele innych atrakcji.
W ramach przeglądu „Recepta na dostępne kino – przegląd filmowy w Aptece Designu” w niedzielę, 1 września o godz. 20.00 na łące przed Apteką Designu odbędzie się pokaz plenerowy filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” w reżyserii Macieja Kawalskiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Jak bezpiecznie poruszać się na rowerze w codziennym ruchu miejskim? Dowiedz się podczas edukacyjnych wycieczek rowerowych! Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę, 1 września w godz. 15.00–17.00.
Jeszcze do 1 września w Krakowie trwa Miesiąc Fotografii – czołowy festiwal fotograficzny, a przy tym jedno z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Głównym punktem tegorocznej edycji jest wystawa centralna zorganizowana pod hasłem „Afrotopie”, będąca największym zbiorem współczesnej sztuki Afryki Subsaharyjskiej w naszej części Europy. Wystawę można oglądać w pałacu Potockich na Rynku Głównym.
„Letnie weekendy z przewodnikiem” – to wakacyjna oferta zwiedzania kopca Kościuszki i wystawy stałej w Muzeum Kościuszkowskim. Akcja trwa do 1 września.
Szczegółowe informacje o zwiedzaniu i odpłatnościach na stronie internetowej kopieckosciuszki.pl.
W weekend 31 sierpnia do 1 września kursują specjalne linie sezonowe, którymi można dotrzeć na kąpieliska, pod kopiec Kościuszki, do zoo czy Ojcowa. W niedzielę, 1 września, w ramach trwającego sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej na ulicę miasta wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Więcej w naszym komunikacie.