Reklama

Kraków

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

malopolska.pl / SŁ
Dodano: 21.10.2023
Fot. malopolska.pl
Fot. malopolska.pl
Share
Udostępnij

Wielkimi krokami zbliża się ukończenie budowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Inwestycja stworzy przestrzeń do spotkań naukowych, artystycznych i kulturowych.

Marta Malec-Lech z zarządu województwa odwiedziła teren budowy siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie.

“To będzie przełomowy obiekt, który zapewni wyjątkową ofertę edukacyjną dla Małopolan. W Cogiteonie znajdzie się między innymi interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci z osobną wystawą o polskiej przyrodzie dla przedszkolaków i 3 sale konferencyjne. Cieszę się bardzo w naszym regionie powstaje tak wspaniałe miejsce” – mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Prace na budowie trwają. Elewacja budynku jest już gotowa. Ostatnim akcentem było powieszenie kilkumetrowej wielkości logo Cogiteonu, które pojawiło się na siatce elewacji od strony al. Bora-Komorowskiego. Zakończyły się też prace sezonowe w ogrodzie na dachu. W parku realizowane są dodatkowe nasadzenia roślin, a parking zewnętrzny jest wykonany w 95%. Budynek posiada docelowe media, czyli dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej, ciepła systemowego oraz energii elektrycznej.

Wewnątrz wykonane są prawie wszystkie instalacje oświetlenia wewnętrznego, pomyślnie wypadły też pierwsze testy przeciwpożarowe. Trwa programowanie systemu zarządzania budynkiem BMS, analizowane są i wprowadzane poprawki schematu działania wszystkich systemów. W laboratoriach oraz strefach obsługi zwiedzających montowane są elementy wyposażenia biurowego.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie miejscem, w którym dzięki nowoczesnym, interaktywnym narzędziom, niedostępnym w wielu szkołach, możliwe będzie promowanie nauki, rozwijanie zainteresowań oraz pobudzanie ciekawości odkrywania nie tylko u najmłodszych. Tworzymy rozpalającą umysły przestrzeń wspólnego doświadczania, tworzenia, dialogu i edukacji przez całe życie. Powstaną tu inicjatywy związane z nauką oparte na pasji, myśleniu bez żadnych ograniczeń i wykorzystujące synergię płynącą ze współpracy ludzi o odmiennych zainteresowaniach i doświadczeniach. Będziemy oferować nowoczesne narzędzia, przestrzenie i możliwość intelektualnych spotkań.

W obiekcie odbędą się m.in. zajęcia z zakresu psychologii i socjologii, a zagadnienia związane z biologią, chemią czy fizyką będzie można poznawać także w odniesieniu do ludzkiego ciała. Poza nowoczesnym obiektem wypełnionym wystawami interaktywnymi, laboratoriami i pracowniami, powstanie ogólnodostępny ogród i park z plenerowymi eksponatami oraz aleją odkryć naukowych.

Cogiteon ma stanowić przestrzeń do działań sieciujących pomiędzy różnymi dziedzinami, ośrodkami, organizacjami i ekspertami. W tym celu nie tylko oferta programowa ma mieć charakter interdyscyplinarny, ale i zaplecze, wyposażenie i ich dostępność mają sprzyjać takiej współpracy (laboratoria, przestrzeń do ekspozycji, możliwość interakcji z odbiorcą, możliwość spotkania ekspertów z innych specjalności).

Celem projektu jest również zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie działań mogących zmniejszyć skutki postępujących zmian klimatycznych, w tym celowości przedsięwzięć proekologicznych. Edukacja w tym zakresie odbywać się będzie w oparciu o budynek zaprojektowany, zrealizowany i funkcjonujący zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zaplanowane strefy w budynku: wystawa stała o człowieku, sala wystaw czasowych, przestrzeń emocji, 6 pracowni, szklarnia, ogólnodostępny zielony dach, akademia dziecięca, eksponaty plenerowe, aleja odkryć naukowych, strefa rekreacyjna – park z 296 drzewami, krzewy, łąki kwietne, sale konferencyjne, restauracja.

W obiekcie będzie możliwość:

  • zwiedzania interaktywnych wystaw,
  • organizowania zajęć edukacyjnych w laboratoriach i pracowniach,
  • organizowania specjalnych zajęć i pokazów dla najmłodszych,
  • spotkania z wyjątkowymi naukowcami,
  • organizowania urodzin w naukowej atmosferze.

Centrum już działa i prowadzi zajęcia mobilne. Są to pokazy i warsztaty naukowe, z którymi edukatorzy Cogiteonu odwiedzają małopolskie szkoły. Animatorzy Cogiteonu w oryginalny sposób prezentują doświadczenia, angażują do wspólnego działania i zachęcają do samodzielnego eksperymentowania. Cogiteon wykorzystuje także inne, bardziej przystępne dla młodzieży formy prezentowania i wyjaśniania zagadnień naukowych np. filmiki edukacyjne publikowane m.in. na portalu YouTube. Cogiteon realizuje tym samym swoją misję: angażować mieszkańców Małopolski do inspirującego kontaktu z nauką i edukacją, by aktywnie poznawali świat i zmieniali go na lepsze.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest inwestycją dofinansowaną ze środków unijnych. Łączna kwota wynosi: 284 240 154,26 zł, w tym: dofinansowanie UE 196 165 820,36 zł. Suma kosztów z Budżetu Województwa Małopolskiego wynosi 88 074 333,90 zł.

Informacja prasowa: malopolska.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy