Reklama

Kraków

Fotele z loży cesarskiej, tablica z nazwą skweru i inne aukcje – Kraków licytuje dla WOŚP

krakow.pl / SŁ
Dodano: 27.01.2024
Fot. Kancelaria Prezydenta Krakowa
Fot. Kancelaria Prezydenta Krakowa
Share
Udostępnij

Przedmiot szczególny, bo mogli korzystać z niego Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki, trafił na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Takim krakowskim akcentem Jacek Majchrowski wspiera tegoroczną akcję. Prezydent otrzymał fragment rzędu historycznej loży cesarskiej jako pamiątkę z okazji 130-lecia Teatru im. Słowackiego. Z orkiestrą gra również zastępca prezydenta Andrzej Kulig, a także instytucje kultury i jednostki miejskie. Sprawdź, co warto wylicytować, by pomóc WOŚP!

Krakowianie co roku pokazują wielkie serca i aktywnie wspierają WOŚP. 32. edycja najsłynniejszej polskiej akcji charytatywnej odbywa się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane w trakcie finału środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dzieci i dorosłych. W szczególności będzie to sprzęt do diagnozowania i monitorowania rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, których na Polsce jest łącznie 64.

Fotele z loży cesarskiej

Do orkiestrowych aukcji tradycyjnie przyłączył się także prezydent Krakowa z unikatowym podarunkiem. W tym roku są to teatralne fotele, które były świadkami wielu premier i towarzyskich spotkań. O ich wyjątkowym charakterze świadczy fakt, że loża, z której pochodzą, pełniła funkcje reprezentacyjne i zasiadali w niej goście honorowi. Zaprojektowana przez Jana Zawiejskiego była uznawana za miejsce najbardziej prestiżowe. Fotele należą do najstarszych i najdłużej używanych w teatrze, pierwsza bowiem kompleksowa wymiana miejsc na widowni odbyła się w 2022 r. Wtedy zdemontowano rzędy z tym właśnie fragmentem. Loża cesarska to 18 miejsc – największa loża w teatrze, mieszcząca się w środkowej części balkonu I piętra, na wprost sceny.

W czasie uroczystych spektakli zasiadali w loży cesarskiej głowy państw, wysokiej rangi urzędnicy państwowi, prezydenci Krakowa oraz inni specjalni goście, wśród nich postaci takie jak marszałek Józef Piłsudski, prezydent RP Ignacy Mościcki, marszałek krajowy Galicji i Sejmu Galicyjskiego Stanisław hrabia Badeni czy marszałek Francji Ferdinand Foch. Fotele trafiły w moje ręce jako prezent – pamiątka podczas uroczystości 130-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego i odsłonięcia nowej Kurtyny Kobiet w grudniu 2023 r. – mówi prezydent Krakowa.

Kawałek historii i kultury Krakowa, nie tylko dla miłośników teatru, można wylicytować pod linkiem: allegro.pl/oferta/fotele-z-lozy-cesarskiej-teatru-slowackiego-od-prezydenta-dla-wosp-15054859412.

Aukcja potrwa do 29 stycznia wieczorem. Fotele (rząd z trzema miejscami) ważą ok. 80–100 kg.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach prezydent Krakowa przekazał na licytacje WOŚP m.in. rękawice bokserskie od Witalija Kliczki, replikę dzwonu Zygmunt, fragment legendarnego Szkieletora.

fotele z loży cesarskiej

Tablica z nazwą skweru WOŚP

– W imieniu miasta przekazuję tablicę z nazwą skweru Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą będzie można wylicytować podczas tegorocznego finału WOŚP. Jest to tablica, która jeszcze do niedawna wisiała na skwerze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowej Hucie, niedaleko Szpitala im. S. Żeromskiego. Właśnie ta placówka medyczna otrzymuje najwięcej w całym Krakowie sprzętu medycznego od fundacji Jurka Owsiaka. Skwer nosi imię WOŚP mniej więcej od półtora roku, a informowało o tym właśnie sześć takich tablic. Teraz jedną z nich zdjęliśmy i przekazaliśmy na licytację. Można będzie o nią powalczyć na portalu Allegro, na koncie „wospwkrakowie”. Liczymy, że tablica osiągnie wysoką cenę i pomoże chorym – w tym roku z problemami płucnymi.

Dodajmy – na skwerze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowej Hucie docelowo pojawią się nowe tablice, zgodne z nowym oznakowaniem Systemu Informacji Miejskiej (jasnobeżowe tło i brązowe litery). Wobec tego niewykluczone, że pozostałych pięć tablic ze starym wzorem (białe tło i niebieskie litery) trafią na aukcje WOŚP w kolejnych latach. W razie przegranej licytacji w tym roku, będzie więc można spróbować jeszcze raz – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Tablice można licytować pod linkiem: allegro.pl/oferta/tablica-z-nazwa-skweru-wosp-od-andrzeja-kuliga-wiceprezydenta-krakowa-15060382789. Aukcja trwa do 3 lutego!

Aukcje instytucji i jednostek miejskich

Warto przyjrzeć się również innym aukcjom, które są organizowane przez krakowskie instytucje kultury oraz miejskie jednostki.

Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje aukcję, w ramach której można własnoręcznie wzbogacić miejską zieleń. Licytacja „Posadź swoje drzewo w Krakowie” jest dostępna pod linkiem: allegro.pl/oferta/posadz-swoje-drzewo-w-krakowie-15009869502. Miłośnicy edukacji przyrodniczej mogą natomiast licytować „Dzień z Symbiozą”: allegro.pl/oferta/dzien-w-symbiozie-15009970653

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przekazuje na licytacje do krakowskiego sztabu WOŚP sześć wyjątkowych numerów startowych imprez wchodzących w skład Królewskiej Triady Biegowej 2024: 21. Cracovia Maratonu, 17. Biegu Trzech Kopców i 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego:

Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i chcesz 14 kwietnia 2024 roku być częścią krakowskiego maratonu, zapraszamy do licytacji wyjątkowego numeru startowego „1” 21. Cracovia Maratonu! Licytacja nr startowego „1” 21. Cracovia Maratonu potrwa do 9 lutego, do godz. 15.00.

Wszystkie pełnoletnie osoby zainteresowane startem w jubileuszowym 10. Cracovia Półmaratonie Królewskim zapraszamy do licytacji, która potrwa do 8 lutego, do godz. 15.00.

Jeżeli najpóźniej w dniu biegu będziesz mieć ukończone 18 lat i chcesz zmierzyć się z trasą 17. Biegu Trzech Kopców, zrób to w wyjątkowym stylu – z numerem „1” na piersi! Zapraszamy do licytacji do 7 lutego, do godz. 15.00.

Wyjątkowy, wybrany przez Ciebie numer startowy na Twojej koszulce i świadomość dorzucenia cegiełki do wyjątkowej akcji zainicjowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy z pewnością będą dla Ciebie źródłem dodatkowej satysfakcji! Rok urodzenia, wiek, rocznica, szczęśliwa liczba, sentyment, wspomnienie? Dajemy Ci możliwość wyboru numeru od 2 do 9999. Wszystkie pełnoletnie osoby zainteresowane startem w jubileuszowym 10. Cracovia Półmaratonie Królewskim zapraszamy do licytacji do 8 lutego, do godz. 15.00.

Tu licytacja potrwa do 7 lutego, do godz. 15.00.

Propozycji przygotowanych przez Muzeum Krakowa jest tak dużo, że niełatwo będzie wybrać tę najatrakcyjniejszą. Można wylicytować, między innymi, bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Kraków – czas okupacji 1939–1945″ lub „Kraków od początku bez końca”, godzinną sesję nagraniową w studiu Muzeum Krakowa, zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej czy Pracowni Konserwacji Zbiorów, piknik na galarze Szwajcarka, a także… nocleg w dworku, który wszyscy znamy z „Wesela” Wyspiańskiego, czyli w Rydlówce. Miłośnicy spędzania czasu w muzeach z pewnością chętnie powalczą w licytacji o kartę wolnego wstępu, czyli roczny bilet do oddziałów Muzeum Krakowa. Dodatkowe informacje i linki do poszczególnych aukcji można znaleźć na stronie Muzeum Krakowa.

Biblioteka Kraków na licytację przeznaczyła nowo wydaną „Encyklopedię Krakowa” oraz „Ciżemkowy zestaw czytelnika”, czyli książkę-laureatkę ostatniej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki (przyznawanej przez Bibliotekę Kraków najlepszym książkom dla dzieci i młodzieży) – „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” Macieja Szymanowicza z autografem Marka Kondrata (który grał Wawrzka w filmowej adaptacji „Historii żółtej ciżemki” z 1961 r.), zestaw szkiców koncepcyjnych do książki, torbę z zestawem ciżemkowych gadżetów i… wyjątkową skórzaną ciżemkę, która jest miniaturą statuetki przyznawanej laureatom nagrody – szczegóły na stronie Biblioteki Kraków.

Krakowska Ekospalarnia zachęca do zostania na jeden dzień jej pracownikiem. Będzie można zajrzeć w każdy zakamarek zakładu i przekonać się o tym, jak działa. Zwycięzca aukcji będzie mógł sprawdzić się jako wagowy, operator suwnicy, dyspozytor i automatyk. Aukcja trwa do 11 lutego pod linkiem: allegro.pl/oferta/przezyj-jednodniowa-przygode-w-ekospalarni-15083765990

Zaproszenie do kina Sfinks i zestaw upominków proponuje Ośrodek Kultury Norwida (link do aukcji tutaj), a Krakowskie Biuro Festiwalowe zachęca do licytowania pakietu biletów dla dwóch osób na koncerty tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia 2024 wraz z jubileuszową grafiką (link tutaj). Wśród propozycji przygotowanych z okazji tegorocznego finału WOŚP znajdziemy także voucher na spektakl w Teatrze Bagatela oraz kolację z Krzysztofem Materną, dyrektorem artystycznym instytucji – link tutaj.

Teatr Ludowy przygotował pakiet składający się z zaproszenia dla dwóch osób (ważnego do końca 2024 roku) na wybrany tytuł z repertuaru. Dodatkowo zwycięzca licytacji będzie mógł zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki Dużej Sceny – przewodnikiem po wnętrzach teatru będzie Jerzy Fedorowicz, zastępca dyrektora Teatru Ludowego, a także zostanie zaproszony na kawę i ciastko do Klubokawiarni Ludowej. A na pamiątkę otrzyma zestaw teatralnych gadżetów. Link do aukcji tutaj.

Z kolei Teatr KTO przygotował dwa pakiety – pierwszy to podwójne zaproszenie na spektakl „Uczycie nas, jak suknie się podnosi”, prywatna rozmowa z twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO i pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj, a drugi to podwójne zaproszenie na spektakl „Byłam żoną Boba Marleya”, prywatna rozmowa z aktorką Katarzyną Chlebny i twórcami, wspólne zdjęcie oraz autografy na pamiątkowym wydawnictwie Teatru KTO oraz pakiet teatralnych gadżetów – link do aukcji tutaj.

Krakowskie Forum Kultury na aukcję przeznaczyło obraz „Pod powierzchnią”, zakupiony w 2020 roku w ramach projektu organizowanego przez UMK we współpracy z krakowskimi instytucjami kultury w ramach działań wspierających lokalnych artystów w czasie pandemii. Obraz autorstwa Joanny Dudek-Waszuty “Blanki” ma wymiary 120 cm x 100 cm. Można go licytować pod tym linkiem.

Muzeum Inżynierii i Techniki w dniu finału zaprasza na zajęcia plastyczne „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków” w godz. 10.00–17.00. W hali G (wejście od strony ulicy Gazowej) będzie tworzona wielka, kolorowa trąba, która wieczorem zostanie zaświecona na Rynku Głównym podczas wypuszczania światełka do nieba. A podczas zajęć z lutowania będzie można zbudować małe, świecące orkiestrowe serduszka. Dodatkowo MiT zaprasza do Strefy Klocków, a także na badanie pomiaru wydychanego stężenia tlenku azotu (SeNO), którego celem jest ustalenie, czy w układzie oddechowym jest zapalny i sprawdzenie stanu płuc po pandemii (temat tegorocznego finału WOŚP wiąże się z wystawą „Miasto. Technoczułość”). Na dziedzińcu muzeum zaplanowano pokazy ratownictwa oraz naukę pierwszej pomocy, a o dodatkowe atrakcje zadba grupa grotołazów – szczegóły tutaj.

Zaangażowanie krakowskich instytucji kultury w WOŚP to zarówno aukcje, jak i organizacja różnego rodzaju przedsięwzięć. 28 stycznia na szereg atrakcji: m.in. prelekcje, warsztaty, spotkania, kiermasz i koncerty towarzyszące finałowi zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie będzie mieścił się też jeden ze sztabów WOŚP – szczegóły tutaj.

TAURON Arena Kraków przyłącza się do dzieła Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując na licytację dwa bilety VIP na koncert jubileuszowy „To Kraków tworzy metamorfozy!”, który odbędzie się w piątek, 5 kwietnia 2024 r. W największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce wybrzmią wówczas utwory związanych z Krakowem artystów: Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego oraz oczywiście Kory Jackowskiej w zupełnie nowych aranżacjach w wersji symfonicznej. Licytacja trwa do 9 lutego i odbywa się pod linkiem: allegro.pl/oferta/2-bilety-vip-na-koncert-jubileuszowy-tauron-arena-krakow.

Zachęcamy także do wrzucania pieniędzy do dwóch gigantycznych puszek, które stanęły przy recepcji głównej i w Małej Hali TAURON Areny Kraków.

Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia, a biuro jednego z krakowskich sztabów zagości w magistracie, przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy