Reklama

Kraj

Zwycięstwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski i Europy

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Dodano: 16.01.2025
Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Share
Udostępnij

„Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i polską pomoc” – zadeklarował dzisiaj Premier Donald Tusk podczas konferencji po spotkaniu z Prezydentem Ukrainy w KPRM. Polska i Ukraina zacieśniają także współpracę na rzecz europejskich aspiracji Kijowa. Premier Donald Tusk i Prezydent Wołodymyr Zełenski zadeklarowali strategiczne partnerstwo w podpisanym dziś oświadczeniu. W interesie Polski i całego kontynentu jest również utrzymanie wsparcia w postaci dostaw sprzętu i presji sankcyjnej na Rosję. Warszawa i Kijów będą także kontynuować dialog historyczny we wzajemnym poszanowaniu swoich racji i współpracować w procesie odbudowy Ukrainy. Szef polskiego rządu zadeklarował, że Polska jest gotowa zorganizować szczyt w sprawie odbudowy Ukrainy.

Wspieramy akcesję Ukrainę do UE

Wspólne oświadczenie Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego to potwierdzenie strategicznego partnerstwa między naszymi krajami.  

Podczas rozpoczętej 1 stycznia prezydencji w Radzie UE będziemy wspierać naszego sąsiada w realizacji ambicji europejskich.  

Polska prezydencja przełamie impas, jaki był widoczny w ostatnich miesiącach. Będziemy pracowali wspólnie z Ukrainą i naszymi partnerami europejskimi nad przyspieszeniem – tak jak to tylko możliwe – procesu akcesyjnego

– zadeklarował podczas wspólnej konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów. 

Liczymy na to, że otwarcie pierwszego klastra negocjacyjnego „Kwestie podstawowe” nastąpi jeszcze podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE. 

Im szybciej Ukraina zostanie członkiem Unii i NATO, im szybciej będziemy współdziałali, tym szybciej wszyscy uzyskamy niezbędną stabilność, trwałość geopolityczną. Tam, gdzie jesteśmy razem, Rosja nie przejdzie 

– zauważył Prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Kijów może liczyć także m.in. na wsparcie ekspertów, którzy podzielą się polskimi doświadczeniami związanymi z przystąpieniem do Unii czy funkcjonowaniem administracji w ramach współpracy z UE. Wsparcie Ukrainy w procesie akcesji leży w interesie Polski. Rozszerzenie Unii oznacza poszerzenie strefy bezpieczeństwa w Europie, ale także rozbudowę wspólnoty interesów. 

W tej wspólnocie interesów każdy musi umieć zadbać o swoje interesy. Będziemy pomocni Ukrainie, ale będziemy także pilnować swoich narodowych interesów. I jest to oczywiste dla obu stron

– podkreślił Premier Donald Tusk. 

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE w lutym 2022 r, a negocjacje akcesyjne rozpoczęła w czerwcu 2024 r.

Bezpieczeństwo i obrona Europy – wspólny interes i odpowiedzialność

U progu trzeciej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę wciąż przypominamy, że zwycięstwo Kijowa w tej wojnie jest kluczowe dla zapewnienia trwałego bezpieczeństwa w Europie. Dlatego tak ważne jest międzynarodowe wsparcie w postaci dostaw sprzętu i uzbrojenia, a także utrzymanie presji sankcyjnej na Rosję.  

Inwestycja w obronę Ukrainy to jest pomoc Europie, pomoc Polsce. I dlatego nasze działania dotyczące wzmocnienia możliwości obronnych Ukrainy to nie jest tylko doraźne działanie w związku z agresją rosyjską. To jest także strategiczne działanie na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy, Polski i całego Zachodu 

– wyjaśniał szef polskiego rządu. 

Polska pozostaje w ścisłej czołówce darczyńców wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Przekazaliśmy jej już 45 pakietów pomocy wojskowej, a 46. pakiet jest właśnie procedowany. 

Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach – to jest nie tylko oczywista prawidłowość dziejowa, ale także bezdyskusyjnie warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy. […] Trwałym powodem naszej współpracy jest także to poczucie wzajemnych interesów

– mówił Prezes Rady Ministrów. 

Donald Tusk zadeklarował, że dokładne warunki i czas rozpoczęcia ewentualnych rozmów o zakończeniu wojny muszą zależeć od Kijowa. Polska wspiera tym samym Plan Zwycięstwa Prezydenta Ukrainy i Ukraińską Formułę Pokoju. 

Razem mimo trudnej historii

Wygrana Ukrainy w wojnie otworzy nowy rozdział w historii naszych wzajemnych relacji. Oba państwa będą mogły skupić się wtedy na rozwijaniu dialogu historycznego i wypracowaniu wspólnej przestrzeni interesów i wartości. 

Nasza przyjaźń wymaga wzajemnego zrozumienia i empatii, ale będziemy także rozmawiali językiem konkretów i interesów. Będziemy starali się patrzeć w przyszłość, rozumiejąc i szanując historię. Będziemy działali konkretnie tu i teraz na rzecz interesu Polski i interesu Ukrainy. I będziemy szukali tego, co wspólne 

– zapowiedział Premier Donald Tusk. 

Już teraz ministrowie  kultury Polski i Ukrainy w atmosferze dialogu historycznego wypracowują kolejne kroki porozumienia w sprawie ekshumacji ofiar wojen i represji na terenie obu krajów. Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. dialogu historycznego odbyło się we Lwowie w grudniu 2024 r.  

Odnajdujemy wspólny język i metody wspólnego działania, jeśli chodzi o kwestie zbrodni wołyńskiej i kwestie drażliwe, dramatyczne w naszej historii. One wymagają empatii ze strony Ukrainy wobec Polski i ze strony Polski wobec Ukrainy

– mówił Prezes Rady Ministrów.

Strona ukraińska podjęła pierwszą decyzję o udzieleniu zgody na prace ekshumacyjne. Drugie spotkanie Grupy Roboczej zaplanowano na koniec stycznia 2025 r. we Lwowie. 

Polska partnerem Ukrainy w procesie odbudowy

Polska będzie współpracować z Ukrainą także w procesie odbudowy kraju. 

Dziękuję bardzo, Donaldzie, za Twoją propozycję przeprowadzenia Ukrainian Recovery Conference w 2026 r. w Polsce. To dla nas bardzo ważne, że Polska będzie w kolejnej kwestii jednym z kluczowych dla nas partnerów 

– zwrócił się do szefa polskiego rządu Prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Do kwestii udziału Polski w procesie odbudowy Ukrainy odniósł się także Premier Donald Tusk. 

Polska będzie jednym z głównych partnerów w procesie odbudowy 

– powiedział Prezes Rady Ministrów. 

Kijów może także liczyć na naszą pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Od początku wojny Rosja zniszczyła osiem elektrowni i ponad 800 obiektów dostarczających ciepło w Ukrainie. 

Wspólne oświadczenie

Premiera Donald Tusk i Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjęli podczas dzisiejszego spotkania wspólne oświadczenie. Oto jego główne tezy: 

  • Bezpieczeństwo Europy: Będziemy współpracować, aby zakończyć rosyjską agresję na Ukrainę i przywrócić pokój zgodnie z Planem Zwycięstwa Prezydenta Ukrainy i Ukraińską Formułą Pokoju. 
  • Współpraca obronna: Polska i Ukraina będą działać z partnerami europejskimi w zakresie wsparcia obronności Ukrainy, m.in. z wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów. 
  • Akcesja Ukrainy do UE: Polska wesprze Ukrainę w procesie akcesyjnym, mając na celu otwarcie klastra negocjacyjnego “Kwestie podstawowe”. 
  • Zdolności obronne Europy: Strony będą koordynować wysiłki z NATO, podkreślając znaczenie Ukrainy dla europejskiego przemysłu obronnego. 
  • Izolacja Rosji: Będziemy działać na rzecz poszerzania globalnej izolacji Rosji, zwiększenia nacisku sankcyjnego oraz walki z rosyjską dezinformacją i cyberatakami. 
  • Wsparcie UE dla Ukrainy: Polska popiera unijną pomoc finansową dla Ukrainy oraz wsparcie w odbudowie infrastruktury energetycznej i rozminowywaniu. 
  • Niezależność energetyczna: Europa powinna uniezależnić się od rosyjskich źródeł energii, rozwijać integrację rynku energii i współpracę z Ukrainą. 
  • Integracja gospodarcza: Będziemy wzmacniać przepływ osób, towarów i kapitału m.in. poprzez modernizację przejść granicznych. 
  • Rekonstrukcja Ukrainy: Będziemy wspierać odbudowę i rekonstrukcję Ukrainy. 
  • Polityka rolna: Dialog w sprawie wyzwań związanych ze Wspólną Polityką Rolną będzie kontynuowany w kontekście integracji Ukrainy z rynkiem UE. 
  • Dialog historyczny: Strony będą rozwijać dialog historyczny w imię wspólnej europejskiej przyszłości. 
  • Wsparcie w procesie akcesji: Polska podzieli się z Ukrainą swoimi doświadczeniami z procesu akcesyjnego do UE.

Wspólne oświadczenie Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy