Reklama

Kraj

Żukowska: prezydent zadeklarował, że przemyśli nasze argumenty za ustawą ws. tabletki “dzień po”

Luiza Łuniewska / PAP
Dodano: 26.03.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 26.03.2024. Posłanki Lewicy: Anna Maria Żukowska (C), Joanna Scheuring-Wielgus (2P), Marcelina Zawisza (4L), Paulina Matysiak (P) oraz Wanda Nowicka (3L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, 26 bm. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Tematem spotkania był projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, przewidujący dostępność tabletki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. (amb) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 26.03.2024. Posłanki Lewicy: Anna Maria Żukowska (C), Joanna Scheuring-Wielgus (2P), Marcelina Zawisza (4L), Paulina Matysiak (P) oraz Wanda Nowicka (3L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, 26 bm. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Tematem spotkania był projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, przewidujący dostępność tabletki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. (amb) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że prezydent Andrzej Duda na wtorkowym spotkaniu z posłankami Lewicy zadeklarował, że przemyśli ich argumenty za ustawą ws. tabletki “dzień po”. Senat przyjął nowelę Prawa Farmaceutycznego bez poprawek 6 marca; obecnie czeka ona na decyzję prezydenta.

Nowelizacja przewiduje dostępność tabletki “dzień po” bez recepty dla osób powyżej 15 lat.

We wtorek po południu prezydent Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim grupę posłanek Lewicy. Żukowska powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu, że razem z posłankami “przedstawiły argumenty natury medycznej, społecznej i politycznej” za tym, by prezydent podpisał nowelizację.

Wyraziła nadzieję, że Duda “zbierze te argumenty, ułoży je w głowie i przemyśli”. “Tak nam zadeklarował, powiedział, że jeszcze jest moment, aby tę decyzję podjął, ma czas do jutra” – dodała.

“Mamy nadzieję, że to spotkanie wpłynie na decyzję (prezydenta – przyp. PAP) w sposób pozytywny, w (sposób), jaki jest oczekiwany przez polskie kobiety. Mówię o podpisaniu ustawy” – zaznaczyła Żukowska. Jej zdaniem decyzja prezydenta o podpisaniu noweli “ustawi nas w szeregu większości państw cywilizowanych”.

Spotkanie posłanek z prezydentem trwało około 1,5 godziny. “Przygotowałyśmy naprawdę potężną dawkę wiedzy, którą przekazałyśmy właśnie po to, żeby nie było wątpliwości co do tego, jak to wygląda od strony medycznej, prawnej, społecznej oraz jakie są oczekiwania społeczne” – powiedziała wiceprzewodnicząca klubu Lewicy, wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia Marcelina Zawisza. Według jej relacji część spotkania poświęcono, by przedstawić regulacje prawne w Europie dotyczące pigułki “dzień po”, medyczne wskazania, przeciwwskazania czy skutki uboczne.

“To, co dla nas jest najważniejsze, to właśnie merytoryczne przekazanie wszelkich informacji, zrobienie wszystkiego, żeby pan prezydent miał pełną pulę informacji nie tylko z prawej strony, ale też z tej strony naukowej” – zaznaczyła.

Wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała natomiast, że polityczkom zależało, by “pokazać Polkom, wszystkim Polkom w Polsce, że mogą liczyć na posłanki Lewicy w każdym momencie”. “Wykorzystamy każdą godzinę, każdy dzień, aby przekonać tych, którzy mają wątpliwości” – zaznaczyła Scheuring-Wielgus. “Zależało nam na tym, aby położyć na stole te argumenty, które uważamy, że są argumentami słusznymi” – dodała.

Kancelaria Prezydenta przekazała po spotkaniu, że dotyczyło ono zaproponowanych przez rząd i uchwalonych przez Parlament zmian w ustawie – Prawo farmaceutyczne. “Przedmiotem rozmów były kwestie związane z dostępem do leków stosowanych w antykoncepcji, bez recepty, dla dziewcząt poniżej 18. roku życia. Prezydentowi towarzyszyła Minister w KPRP Małgorzata Paprocka” – przekazała KPRP na platformie X.

Nowelizację Prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat Senat przyjął bez poprawek 6 marca. Ustawa trafiła do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie, weto lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, “która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady”. Jego zdaniem tabletka “dzień po” dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest “daleko idącą przesadą”. Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być “decyzją rodzica”.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że – jeśli prezydent nie podpisze ustawy ws. tabletki “dzień po” – to “będzie rozporządzenie” regulujące tę kwestię. Dodała, że będą to przepisy dla farmaceutów. “Tabletka będzie dostępna od 1 maja” – zadeklarowała.

Tzw. tabletki “dzień po” w Polsce są dostępne tylko na receptę od lipca 2017 r. Jest to antykoncepcja awaryjna stosowana już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy