Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę w trybie piętrzenia powodziowego – poinformowały w niedzielę Wody Polskie.
Od 15 września do zbiornika trafiały wody wezbraniowe z Odry, co zminimalizowało skutki powodzi dla mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Do zbiornika, który na co dzień jest suchy, od 15 września trafiały wody wezbraniowe z rzeki Odry. W sumie przyjął on około 147 mln metrów sześciennych wody, czyli około 80 proc. swojej pojemności powodziowej.
„Za sprawą uruchomienia zbiornika w optymalnym momencie przechwycił on całą falę wezbraniową. (…) Działanie tego obiektu hydrotechnicznego zminimalizowało skutki powodzi dla mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego” – podały Wody Polskie.
Teraz zbiornik zostanie uporządkowany, przejdzie ocenę stanu technicznego oraz bezpieczeństwa.
Według komunikatu Wód Polskich stan wód w rejonie Małej Wisły i Górnej Odry ustabilizował się, utrzymując się poniżej stanów ostrzegawczych. Trwa kontrola stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych, a także szacowanie strat spowodowanych przez powódź. Wszelkie zauważone nieprawidłowości można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu: 22 470 10 01.
Zakaz korzystania z wałów przeciwpowodziowych na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach został przedłużony do 6 października.
„Zakaz obejmuje poruszanie się po obwałowaniach: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Zakaz nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi” – poinformowały Wody Polskie.