Ministrowie Spraw Zagranicznych Trójkąta Weimarskiego we wspólnym oświadczeniu wyrazili ubolewanie z powodu podjętej przez partię rządzącą Gruzińskie Marzenie decyzji o niekontynuowaniu negocjacji akcesyjnych z UE i odrzuceniu unijnego wsparcia finansowego do 2028 r., która stoi w sprzeczności z europejskimi aspiracjami narodu gruzińskiego wpisanymi do Konstytucji Gruzji.
Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec podkreślili determinację we wspieraniu demokratycznych i europejskich aspiracji narodu gruzińskiego: – Stanowczo potępiamy nieproporcjonalne użycie siły wobec pokojowych demonstrantów oraz ataki wymierzone w opozycję i przedstawicieli mediów. Wyrażamy ubolewanie z powodu nalotów na siedziby partii opozycyjnych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz zatrzymań członków opozycji politycznej, apelując o ich niezwłoczne uwolnienie. Podstawowe prawa, w tym wolność pokojowych zgromadzeń i wolność słowa, muszą być przestrzegane i chronione zgodnie z Konstytucją Gruzji i zobowiązaniami międzynarodowymi.
Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec rozważą konsekwencje działań Gruzińskiego Marzenia
Ministrowie Spraw Zagranicznych Trójkąta Weimarskiego wezwali partię Gruzińskie Marzenie do deeskalacji napięć i nawiązania pluralistycznego dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Przypomnieli również, że to właśnie działania Gruzińskiego Marzenia od początku 2024 r. doprowadziły do faktycznego zatrzymania procesu przystąpienia do UE, co z kolei doprowadziło do obniżenia rangi naszych stosunków z Gruzją.
W oświadczeniu Ministrowie zdeklarowali, że ten temat zostanie podjęty na następnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w celu podjęcia odpowiednich środków na szczeblu UE. Ponadto szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec rozważą konsekwencje działań Gruzińskiego Marzenia dla stosunków dwustronnych z poszczególnymi państwami Trójkąta Weimarskiego i obniżenia rangi stosunków z Gruzją.