Rozmowy o stworzeniu wspólnej koalicji w wyborach samorządowych między Platformą Obywatelską a Nową Lewicą już się rozpoczęły. Władze regionalne do końca stycznia przedstawią w tej kwestii swoje propozycje – powiedział w sobotę minister nauki, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek.
Wieczorek zaznaczył na konferencji prasowej w Koszalinie, że do rozmów koalicyjnych z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem obu szefów Nowej Lewicy: Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego upoważnił w piątek zarząd krajowy partii.
Założenia dotyczą utworzenia koalicyjnego komitetu na szczeblu ogólnokrajowym. „On miałby prawo do zgłaszania kandydatów, jeśli chodzi o sejmiki, powiaty i gminy (…) oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów” – powiedział Wieczorek.
Zaznaczył, że koncepcja wspólnego startu w wyborach samorządowych z PO jest głównym tematem obrad zarządu zachodniopomorskiej Nowej Lewicy, zwołanych w sobotę w Koszalinie. „Takie spotkania na szczeblu regionalnym odbywają się w całej Polsce. Do końca stycznia pewnie będziemy mieć ostateczne decyzje. Na 3 lutego jest planowana Rada Krajowa Nowej Lewicy” – podkreślił wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.
Przyznał, że zarówno Nowa Lewica, jak i PO przygotowywały się do osobnego startu w wyborach samorządowych. „My mamy już swoich kandydatów, listy domknięte. Teraz jest nowa sytuacja. (…) Dziś trzeba siły połączyć, a efekt skali i synergii doprowadzi do tego, że ten wynik będzie jeszcze lepszy” – ocenił Wieczorek.
Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia.
Wicepremier, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę, że jego zdaniem byłoby bardzo dobre, gdyby w wyborach były dwa bloki – Trzecia Droga jako jeden i PO z Nową Lewicą jako drugi. W ubiegłym tygodniu liderzy Polski 2050 i PSL – Szymon Hołownia i Kosiniak-Kamysz poinformowali, że ich formacje utworzą wspólny komitet wyborczy do sejmików, do powiatów oraz do gmin i będą kontynuować projekt Trzeciej Drogi.