Reklama

Kraj

Tusk: Europę stać na żelazną kopułę

Anita Karwowska/PAP
Dodano: 24.05.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że Europę stać na to, by mieć żelazną kopułę, porównywalną z tą izraelską. “Mamy to tego wszystkie możliwości technologiczne i finansowe” – podkreślił.

Szef rządu podkreślił w czwartek w TVP Info., że stworzenie europejskiej kopuły wymaga “zakończenia niemądrego etapu”, który polega na tym, że poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej konkurują ze sobą na zasadzie “ja mam swój kawałek tarczy, ja ma swój”.

“To wymaga i koordynacji na szczeblu politycznym, tzn. uznajemy, że tarcza ma być nad Europą, a nie, że Niemcy mają swoją, Francuzi swoją. I także wspólnych inwestycji, jeśli chodzi o przemysł obronny. Mało mnie interesuje, kto wyda więcej pieniędzy i kto da więcej sprzętu na tarczę. Czy to jest Tarcza Wschód na granicy, czy to jest żelazna kopuła nad Europą. Czy to będą niemieckie pieniądze, francuskie instalacje, polska myśl technologiczna, amerykańskie wsparcie. Wszystko jest na stole, wszystko trzeba umieć skoordynować” – powiedział szef rządu.

Premier stwierdził też, że wojna spowodowała, że w Europie wszyscy, nawet “ci najbardziej egoistyczni”, zrozumieli, że Europa wobec zagrożenia rosyjskiego musi być zjednoczona.

Szefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino poinformowała w poniedziałek w Warszawie, że EBI zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny. “Plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu” – ocenił Tusk.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy