Reklama

Kraj

Szef MON podpisał umowę na dostarczenie czterech aerostatów rozpoznawczych

kos/ brw/ mrr/ PAP
Dodano: 22.05.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 22.05.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas ceremonii podpisania umowy na dostarczenie systemu aerostatów radiotechnicznych „Barbara”, 22 bm. w siedzibie MON w Warszawie. (jm) PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak Warszawa, 22.05.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas ceremonii podpisania umowy na dostarczenie systemu aerostatów radiotechnicznych „Barbara”, 22 bm. w siedzibie MON w Warszawie. (jm) PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w środę w Warszawie umowę o wartości 960 mln dolarów na dostarczenie czterech aerostatów rozpoznawczych, czyli balonów z podwieszonymi radarami. “Ta umowa definiuje nasze bezpieczeństwa, to kolejny akt współpracy między Polską i USA” – podkreślił.

Wicepremier, szef MON powiedział, że Polska uzupełnia systemy radiolokacyjne, a na wyższy poziom podnoszone są gotowość i zdolności w tym zakresie. Podkreślił, że cztery aerostaty rozpoznawcze w ramach programu “Barbara” kupowane są wraz z “całą logistyką, ze wszystkimi dodatkowymi elementami dotyczącymi funkcjonowania tych aerostatów”.

“Ta umowa definiuje nasze bezpieczeństwa, to jest kolejny akt współpracy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, to jest niezwykle ważne, że potrafimy współdziałać i podejmować największe wyzwania. Jesteśmy wspólnie w NATO i nie ma siły NATO bez Stanów Zjednoczonych, ani bez Polski” – mówił Kosiniak-Kamysz.

Przekazał, że wartość umowy to 960 mln dolarów i program zostanie sfinansowany z pożyczki udzielonej przez rząd Stanów Zjednoczonych. Dodał, że Polska będzie drugim krajem na świecie, który będzie korzystał z tych systemów radiolokacyjnych.

Szef MON podkreślił, że wojna w Ukrainie pokazała jak wielowarstwowe musi być rozpoznanie. Jak wyjaśnił, 2027 rok będzie kluczowy dla pozyskania całego systemu i nabycia zdolności operacyjnych.

Cztery balony na uwięzi z podwieszonymi radarami uzupełnią obecny system obrony powietrznej i rozpoznania. Aerostaty, które mogą wykrywać obiekty – w tym samoloty, drony, jednostki nawodne i pociski rakietowe – na odległość ponad 300 km, zostaną rozmieszczone wzdłuż wschodniej i północno-wschodniej granicy Polski.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy