Nowo wybraną przewodniczącą Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży została Krystyna Szumilas (KO). Jej pierwszą zapowiedzią jest 30-procentowa podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli.
Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży wybrano nowe prezydium komisji. Przewodniczącą została Krystyna Szumilas (KO), a wiceprzewodniczącymi Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) i Wiesław Różyński (PSL).
“Mam nadzieję, że komisja będzie forum do dialogu, że będziemy przykładem dla uczniów, nauczycieli i całego środowiska edukacyjnego, ale też społeczeństwa” – powiedziała nowo wybrana przewodnicząca.
Wyraziła nadzieję na to, że priorytetem działania komisji będzie uczeń. “Każdy uczeń ma prawo do równego traktowania, poszanowania jego godności i do tego, aby czuć się w szkole bezpiecznie” – podkreśliła. “Mam nadzieję, że jako Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży będziemy o to dbali” – zaznaczyła.
“Chciałabym przywrócić zaufanie do nauczycieli i godność zawodu nauczyciela. Dlatego też, myślę, że środowisko nauczycielskie będzie tym, z którym będziemy w stałym kontakcie” – wskazała Szumilas. Zapewniła, że komisja będzie słuchać nauczycieli i razem z nimi przygotowywać rozwiązanie prawne.
Zapowiedziała, że pierwszą decyzją, która zapewne zostanie podjęta będzie 30-procentowa podwyżka dla nauczycieli. “Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli debatować nad budżetem państwa na 2024 r. i ten postulat realizować” – powiedziała przewodnicząca.
“Chciałabym, abyśmy pamiętali o rodzicach i ich prawie do wychowywania dzieci zgodnie z ich poglądami” – podkreśliła. Zaprosiła rodziców do tego, aby razem z komisją dyskutowali, przekazywali swoje uwagi i przygotowywali dobre rozwiązania dla uczniów.
Zwróciła także uwagę na rolę samorządów, jako organów prowadzących. “To też powinni być partnerzy w debacie na temat kształtu edukacji, bo to samorządy ostatecznie opiekują się szkołami i wprowadzają te rozwiązania, które w parlamencie powstają” – przyznała Szumilas.
Do zakresu działania Komisji należą sprawy kształcenia i wychowania przedszkolnego, podstawowego, ogólnokształcącego, zawodowego, pomaturalnego i wyższego, oświaty dorosłych, kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz kadr naukowych, wypoczynku, kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży, opieki nad dziećmi i młodzieżą, archiwów, polityki rozwoju nauki i postępu technicznego, organizacji i kierowania nauką, badań naukowych, jednostek badawczo – rozwojowych, wdrożeń wyników badań do praktyki, wynalazczości i racjonalizacji, metrologii i jakości, korporacji i stowarzyszeń naukowych, współpracy naukowej za granicą, samorządu uczniowskiego i studenckiego oraz w jednostkach badawczo – rozwojowych, a także sprawy realizacji aspiracji młodego pokolenia oraz społeczno – zawodowej adaptacji młodzieży.