Reklama

Kraj

Prezydent: mija 35 lat od wyborów, które zmieniły Polskę, Europę i świat

Edyta Roś, Luiza Łuniewska/PAP
Dodano: 04.06.2024
Warszawa, 04.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda przemawia na inauguracji 5. edycji Stażu Prezydenckiego, 4 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 04.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda przemawia na inauguracji 5. edycji Stażu Prezydenckiego, 4 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Jesteśmy częścią wspólnoty euroatlantyckiej zarówno w sensie gospodarczym, jak i struktur bezpieczeństwa – podkreślił Andrzej Duda podczas spotkania z uczestnikami Stażu Prezydenckiego, nawiązując do 35. rocznicy czerwcowych wyborów 1989 r. Według prezydenta wybory te “zmieniły Polskę, Europę i świat”.

Duda spotkał się we wtorek w Pałacu Prezydenckim z uczestnikami V edycji Stażu Prezydenckiego, którzy przybyli z USA; podczas spotkania wręczył uczestnikom dyplomy.

Prezydent podkreślił, że Polska jest krajem bardzo urozmaiconym pod każdym względem, ale “przede wszystkim jest to od ponad trzydziestu pięciu lat jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata pod względem gospodarczym i społecznym”. Jak zauważył, tylko na archiwalnych filmach i zdjęciach można dziś zobaczyć, jak wyglądał nasz kraj w 1989 r.

We wtorek mija rocznica wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r.

“Kiedy popatrzycie na infrastrukturę w naszym kraju, miasta, miasteczka i wioski, zapewniam, że w niewielkim stopniu przypominają to, co można było wtedy zobaczyć” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że we wtorek mija rocznica wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r.; zainicjowały one – jak podkreślił – wielkie społeczno–gospodarcze przemiany, które umożliwiły taki rozwój”. “Także wtedy Polska, po latach przebywania w sowieckiej strefie wpływów, stała się polityczną częścią Zachodu, którą nazywamy dziś wspólnotą euroatlantycką” – zaznaczył.

Prezydent zwrócił uwagę, że dzięki akcesji do NATO w 1999 r. i do UE – w 2004 r. Polska stała się częścią wspólnoty euroatlantyckiej w znaczeniu gospodarczym i w ramach struktur bezpieczeństwa.

“Będziecie mogli zobaczyć, jak wygląda dziś Polska po tych 35 latach, jak się rozwinęła, ale będziecie także na tych terenach, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą, czyli z obszarem, na którym dzisiaj toczy się wojna i którą my, jako sąsiedzi, ale także część Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspieramy” – powiedział Duda, zwracając się do uczestników spotkania.

Prezydent życzył też studentom udanego pobytu w Polsce pod względem towarzyskim, turystyczno-krajoznawczym, ale także pod względem osobistego rozwoju, poszerzenia swojej wiedzy o naszej części świata.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku. Od początku przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Polsko–Słowiańską Federalną Unią Kredytową w Nowym Jorku oraz amerykańską firmą General Electric Company i jej spółką–córką GE Aerospace. W 2023 roku do grona partnerów programu dołączyli Marszałkowie Województw Lubelskiego i Podkarpackiego oraz Polska Fundacja Narodowa. Współpraca jest kontynuowana również podczas tegorocznej edycji.

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu

Głównym założeniem projektu – czytamy na stronie prezydenckiej kancelarii – jest umożliwienie amerykańskim studentom pozyskania wiedzy o współczesnej Polsce, zaprezentowanie jej potencjału inwestycyjnego i gospodarczego, a także zapoznanie uczestników z czynnikami, które wpływają na dynamiczny rozwój naszego kraju, w tym z innowacjami technologicznymi, czy nowoczesnymi rozwiązaniami w strukturach samorządowych.

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, których zasady ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Przytłaczające zwycięstwo kandydatów „Solidarności” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Wynik był sukcesem Solidarności – 60 proc.

Frekwencja w pierwszej turze wyborów (4 czerwca) była wysoka – ok. 62 proc. Wynik był sukcesem Solidarności – 60 proc. wyborców oddało swój głos na kandydatów wystawionych przez Komitet Obywatelski “Solidarność”. Na 161 przewidzianych wtedy dla opozycji mandatów poselskich “S” zdobyła w pierwszej turze 160, a także 92 mandaty na 100 miejsc w Senacie. W drugiej turze Komitet Obywatelski “Solidarność” zdobył ostatni wolny mandat sejmowy; w wyborach do Senatu “S” zdobyła w sumie 99 mandatów na 100.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy