Reklama

Kraj

Premier Modi zaprosił Donalda Tuska do Indii

klem/ ann/ zm/ PAP
Dodano: 23.08.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 22.08.2024. Premier RP Donald Tusk (P) oraz premier Republiki Indii Narendra Modi (L) podczas spotkania w siedzibie KPRM w Warszawie, 22 bm. Wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu Indii w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 22.08.2024. Premier RP Donald Tusk (P) oraz premier Republiki Indii Narendra Modi (L) podczas spotkania w siedzibie KPRM w Warszawie, 22 bm. Wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Poprzednia wizyta szefa rządu Indii w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Premier Indii Narendra Modi zaprosił szefa polskiego rządu Donalda Tuska do odwiedzenia Indii – napisano we wspólnym polsko-indyjskim oświadczeniu wydanym po czwartkowym spotkaniu obu polityków w Warszawie.

Jak czytamy w Oświadczeniu o Podniesieniu Stosunków Polski i Indii do Rangi Partnerstwa Strategicznego, opublikowanym na stronach rządowych obu państw, premier Modi wyraził wdzięczność za gościnność okazaną podczas jego wizyty w Polsce i zaprosił premiera Tuska do odwiedzenia Indii. W ramach partnerstwa strategicznego oba kraje będą dążyć do realizacji wspólnych celów, monitorując postępy poprzez coroczne konsultacje polityczne – podkreślono.

W oświadczeniu napisano, że Tusk i Modi podkreślili “konieczność przestrzegania Karty Narodów Zjednoczonych”. Wyrazili również “głębokie zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie z jej tragicznymi konsekwencjami humanitarnymi, potępiając użycie siły”.

Zgodnie z dokumentem obaj premierzy podkreślili znaczenie relacji “dwóch największych demokracji świata” – Unii Europejskiej i Indii. Zaznaczyli, że łączą je wspólne interesy w zapewnieniu bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Obie strony zobowiązały się do pogłębiania partnerstwa strategicznego między UE a Indiami, co według nich ma istotne znaczenie dla stabilności i dobrobytu na poziomie globalnym.

W oświadczeniu poinformowano też, że Polska i Indie będą regularnie prowadzić konsultacje dotyczące bezpieczeństwa i obrony, z naciskiem na modernizację sprzętu wojskowego. Z kolei w opublikowanym jednocześnie Planie Wdrożenia Strategicznego Partnerstwa czytamy o współpracy między przemysłami obronnymi obu krajów, której “ważnym elementem” ma być zaplanowane na 2024 rok spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej ds. Współpracy Obronnej.

Co najmniej dwa razy na pięć lat ma spotykać się Wspólna Komisja ds. Współpracy Gospodarczej, której pierwsze spotkanie zaplanowano na koniec tego roku.

W obu dokumentach mowa jest o wzmacnianiu współpracy Polski i Indii m.in. w rolnictwie, technologii, energetyce, zielonych technologiach, infrastrukturze, ochronie zdrowia, w zakresie innowacji, górnictwa i bezpieczeństwa energetycznego, z uwzględnieniem surowców mineralnych. Polska i Indie chcą też współpracować w dziedzinie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa, zwiększając wymianę informacji oraz współdziałając w celu zapobiegania cyberatakom.

Jak czytamy w oświadczeniu, obaj premierzy uważają, że należy zwiększyć liczbę bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Indiami, a także otworzyć nowe kierunki lotów.

W ramach nowego partnerstwa strategicznego, Polska i Indie mają ponadto rozwijać współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i badań naukowych. Oba kraje planują zacieśnić więzi między instytucjami akademickimi oraz promować wymianę studentów i nauczycieli. Ustalono także, że w ramach 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych, w obu krajach odbędą się festiwale kulturalne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy