Były szef MSWiA, europoseł Marcin Kierwiński będzie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi; zgodził się zrzec mandatu europosła i wejść w skład rządu – przekazał w piątek premier Donald Tusk. Szef rządu podkreślił, że Kierwiński ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.
W piątek o godz. 12 premier – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią – przedstawił kandydata na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.
Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Nowej Soli Tusk podkreślił, że Kierwiński ma wykształcenie techniczne, a także doświadczenie samorządowe oraz w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi. “Mały problem polegał na tym, że on jest eurodeputowanym od niespełna trzech miesięcy” – zauważył premier. Jak podkreślił, były szef MSWiA zgodził się zrzec mandatu europosła i wejdzie w skład rządu. “(Kierwiński) jest dzisiaj ze mną w Nowej Soli i jutro przystąpi do roboty we Wrocławiu” – powiedział.
W czerwcowych wyborach do PE Kierwiński zdobył mandat europosła
“Większość, która dostaje się do europarlamentu, nie myśli o tym, żeby po trzech miesiącach składać mandat i tracić różne przyjemne rzeczy związane z wyjściem tam, a po 15 minutach otrzymałem odpowiedź, że jest gotowy także do złożenia mandatu eurodeputowanego, czyli będzie członkiem rządu odpowiedzialnym za ten program odbudowy” – przekazał Tusk.
KPRM poinformowała w komunikacie w serwisie X, że zadaniem pełnomocnika będzie koordynacja działań związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej oraz wsparcie dla poszkodowanych społeczności.
W czerwcowych wyborach do PE Kierwiński zdobył mandat europosła; startując z listy KO w okręgu warszawskim (nr 4), uzyskał 143 179 głosów. Oprócz niego, mandaty w tym okręgu z listy KO uzyskali dotychczasowi posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz (137 811 głosów) i Michał Szczerba – 120 667 głosów.
Czwarty wynik na liście KO uzyskała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, na którą głos oddało 94 474 wyborców (7,24 proc.), ale w czerwcu to nie wystarczyło, by dostać do PE. Po rezygnacji Kierwińskiego, to właśnie była prezydent stolicy jako pierwsza może objąć po nim mandat eurodeputowanej.
W latach 2010–11 był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego
Marcin Kierwiński był posłem od 2011 r. Pracował m.in. w sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, komisji finansów publicznych i komisji obrony narodowej. Ma wyższe wykształcenie – ukończył Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydział Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, a także studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle “Orgmasz”.
W 2006 został wybrany do Rady Warszawy i został szefem klubu radnych PO, a w 2010 radnym wojewódzkim i został wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. W latach 2010–11 był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. W okresie od lutego do listopada 2015 był sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. Od 2020 r. jest sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. 13 grudnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda powołał go na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji; w maju tego roku Kierwiński złożył rezygnację z funkcji, później zdobył mandat europosła. Wcześniej Kierwiński pracował w PZL Warszawa-Okęcie, był też m.in. wiceprezesem IF Max-Film i Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.