Instytut NASK, wspólnie z Komisją Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Uniwersytetem Warszawskim, był organizatorem konferencji „AI 360. Regulacje, innowacje, współpraca”. Dyskutowano m.in. o tym, jak daleko powinny sięgać przepisy regulujące jej użytkowanie oraz o wyzwaniach i możliwościach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, zarówno w kontekście krajowym, jak i międzynarodowym. Podczas konferencji wystąpili eksperci z Polski i zagranicy, którzy reprezentują kluczowe instytucje i organizacje zajmujące się sztuczną inteligencją.
Konferencję otworzył wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, który podkreślił, że inicjatywa ta stanowi początek „nowego, dobrego trendu do dyskusji programowych i ideowych w Sejmie” oraz dowód na możliwość współpracy ponad podziałami politycznymi. Bartłomiej Pejo, przewodniczący Komisji Cyfryzacji, podkreślił, że sztuczna inteligencja jest jednym z najważniejszych osiągnięć współczesności, a jednocześnie rodzi pytania o zakres regulacji oraz jej wpływ na codzienne życie. Grzegorz Napieralski, przewodniczący podkomisji stałej ds. Sztucznej Inteligencji i Przejrzystości Algorytmów zauważył, że rozwój AI można porównać do rewolucji na miarę wynalezienia maszyny parowej.
Obecny na konferencji wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski zapowiedział uproszczenie procedur kontrolnych oraz wsparcie finansowania projektów AI, w tym ze środków unijnych. Wspomniał również o pozytywnej ocenie projektu Instytutu IDEAS, który ma trafić do komitetów rządowych jeszcze w tym roku.
Konferencja składała się z paneli dyskusyjnych, które dotyczyły m.in. różnych obszarów od ochrony małoletnich w internecie na roli AI w administracji publicznej kończąc, moderowanych m.in. przez Filipa Konopczyńskiego, dyrektora Biura Analiz i Badań NASK.
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka podkreślił, że AI jest skuteczne w eliminowaniu niepożądanych treści, jednak równie istotna jest edukacja cyfrowa rodziców i dzieci. Uczestnicząca w panelu dr Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z Zakładu Analiz Audiowizualnych i Systemów Biometrycznych NASK zwróciła uwagę na „wyścig zbrojeń” z oszustami, podkreślając potrzebę wielomodalnych rozwiązań opartych na analizie wizualnej i technologii wykrywającej treści generatywne.
„Oszuści ścigają się z tą technologią, która pozwala nam na weryfikację takich treści. Trzeba do tego tematu podchodzić wielomodalnie. Skupić się na analizie wizualnej i szukać w nich błędów, ale także szukać cech ukrytych, które zostawiają modele generatywne” – powiedziała Ewelina Bartuzi-Trokielewicz.
Martyna Różycka, kierująca działem Dyżurnet.pl w NASK przypomniała, że podczas prac nad ustawą o AI okazało się, iż bardzo trudno jest zdefiniować „treści szkodliwe”, przed którymi należy chronić małoletnich.
„Jak zdefiniować to, że jeden z bohaterów filmu w internecie podpalił sobie włosy na wizji? Czy to jest szkodliwe, czy nie? Normalny człowiek powinien wiedzieć, że nie wolno tego robić. Treści na platformach powinny być dobrze zdefiniowane, czy są przeznaczone dla dzieci. Bo chociaż mamy wolność w internecie, to dziecko jest specjalnym użytkownikiem. Profil w systemie operacyjnym użytkownika powinien być tak zdefiniowany, żeby platforma wiedziała, co mu wyświetlać, a czego nie” – wskazała Martyna Różycka.
Z kolei Maja Mazurkiewicz, ekspertka w zakresie dezinformacji i strategii cyfrowych, prowadząc panel „AI w służbie państwa i obywateli: automatyzacja w urzędach, legislacja, e-administracja, bezpieczne AI”, pytała ekspertów, w jaki sposób AI może usprawnić działanie administracji publicznej.
Prof. Szymon Łukasik, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji NASK zwrócił uwagę, że możliwości AI są bardzo szerokie, a eksperci przede wszystkim widzą generatywną stronę sztucznej inteligencji: generowania tekstów, budowę asystentów, którzy będą wspomagać pracę urzędnika.
„Z drugiej strony mamy niepozorne rozwiązania technologiczne, które rozwiązują jakiś mały problem, na przykład, żeby dokument został odpowiednio zaklasyfikowany. Nie możemy zapominać o tych mniej spektakularnych rozwiązaniach, które potrafią zmienić bardzo dużo” – zaznaczył Szymon Łukasik z NASK.
Dr Agnieszka Karlińska z Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu NASK przedstawiła z kolei potencjał polskich modeli językowych w kontekście usług publicznych.
Konferencja „AI 360. Regulacje, innowacje, współpraca” była ważnym krokiem w kierunku budowania odpowiedzialnych regulacji i innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, z korzyścią dla obywateli i gospodarki.