Reklama

Kraj

MS: Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych przyjęty przez Radę Ministrów

PAP MediaRoom
Dodano: 22.01.2025
pexels.com
pexels.com
Share
Udostępnij

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych zapewni transparentność procedur delegowania sędziów do orzekania w innych sądach. Propozycje przepisów, które przyjęto na dzisiejszej (21 stycznia br.) Radzie Ministrów zwiększą gwarancje sprawiedliwego oraz jawnego rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezwisły sąd.

Projekt ustawy dostosowuje polskie przepisy do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o modyfikację modelu tzw. delegacji orzeczniczych, które dotyczą sędziów delegowanych do pracy w innym sądzie.

Projekt ustawy precyzuje, w jakich sytuacjach można delegować sędziego do innego sądu. Po wejściu w życie nowych przepisów, Minister Sprawiedliwości będzie miał obowiązek dokonać analizy obciążenia pracą sędziów i asesorów sądu oraz pionu orzeczniczego, do którego ma nastąpić delegowanie. Analiza będzie polegała na porównaniu obciążenia pracą sądu, do którego sędzia ma być delegowany, z obciążeniem pracą innych jednostek, szczególnie sąsiednich sądów tej samej instancji. W analizie będą również brane pod uwagę uwarunkowania dotyczące bieżącego funkcjonowania sądów, np. liczba wolnych etatów sędziowskich czy asesorskich, długotrwałe nieobecności oraz planowane przejścia w stan spoczynku. Wymienione czynniki mogą przemawiać za potrzebą wzmocnienia sądu albo też wskażą, że delegowanie jest niezasadne.

Nowelizacja określa również sposób wyboru osoby, której Minister Sprawiedliwości może zaproponować delegowanie. W tym wyborze należy wziąć pod uwagę m.in. ocenę wpływu delegowania sędziego na sąd, w którym pełni służbę, ocenę efektywności pracy oraz jego dorobek zawodowy.

Nowe przepisy nakładają na Ministra Sprawiedliwości obowiązek ogłaszania w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości informacji m.in. o delegowaniu, odwołaniu albo ustąpieniu sędziego z delegowania. Rozwiązanie przyczyni się do prowadzenia racjonalnej i przejrzystej polityki kadrowej w wymiarze sprawiedliwości. Zapewni również dostęp do informacji o zmianach kadrowych związanych z delegowaniami sędziów.

Projekt wprowadzi nowe zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania.

Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy