MRiT nie planuje zmiany terminu wejścia w życie planów ogólnych gmin – poinformował wiceminister rozwoju Michał Jaros. Przypomniał, że termin ten jest ściśle związany z wykorzystaniem środków z KPO.
“Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie planuje podjęcia prac nad zmianą przepisów dotyczących przedłużenia terminu zachowania mocy studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz terminu wejścia w życie planów ogólnych gmin” – poinformował wiceminister rozwoju Michał Jaros.
W odpowiedzi na poselską interpelację wiceszef MRiT przypomniał, że reforma planowania przestrzennego jest jednym z kamieni milowych przewidzianych do realizacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Termin wejścia w życie planów ogólnych gmin
“Maksymalny termin zachowania mocy studiów oraz termin wejścia w życie planów ogólnych jest związany z wykorzystaniem środków z KPO, pozyskanych dla podmiotów zaangażowanych we wdrożenie tej reformy. Wsparcie w formie refundacji poniesionych przez gminy kosztów na sporządzanie dokumentów planowania przestrzennego, w tym planów ogólnych gmin, realizowane będzie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w ramach środków z KPO, do 30 czerwca 2026 r.” – wyjaśnił Jaros.
Zgodnie z ustawą na uchwalenie planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego gminy mają czas do końca 2025 roku. Tymczasem z informacji MRiT wynika, że spośród 2477 gmin w Polsce nad nowymi dokumentami planistycznymi pracuje ok. 1,5 tys. samorządów (tyle gmin zgłosiło zbiory danych przestrzennych dla planu ogólnego).
Reforma planowania przestrzennego jest jednym z kamieni milowych
Pod względem liczby zgłoszonych zbiorów, w odniesieniu do liczby gmin w danym województwie, największym udziałem wyróżniają się województwa: kujawsko-pomorskie (77 proc.), podkarpackie (76 proc.) oraz wielkopolskie (74 proc.)