8 milionów osób korzysta z mDowodu w mObywatelu. To elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Oznacza to, że można się nim wylegitymować w urzędach, bankach, na poczcie czy u notariusza. Ten szybki sposób potwierdzania tożsamości za pomocą telefonu i kodu OR ułatwia codzienne życie i oszczędza czas. Sama aplikacja mObywatel oferuje użytkownikom o wiele więcej wartościowych funkcji – jak zastrzeganie numeru PESEL czy możliwość zgłoszenia podejrzanych maili czy stron internetowych.
– mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
mDowód – co warto wiedzieć?
mDowód w aplikacji mObywatel nie jest dowodem osobistym. To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód. Jest to duże ułatwienie, które pozwala potwierdzać tożsamość w bezpieczny i wygodny sposób za pomocą telefonu.
Z mDowodu w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma:
- ukończone 13 lat,
- ważny dowód osobisty,
- profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną),
- smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).
Tradycyjny dowód osobisty jest potrzebny tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę oraz gdy składamy wniosek o dowód osobisty.
mDowód, tak jak inne elektroniczne dokumenty w mObywatelu, działa także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. mDowód posiada certyfikat, który jest ważny przez rok (to oznacza, że po roku trzeba go odnowić tak, aby móc nadal korzystać z aplikacji). Więcej o odnowieniu certyfikatu mDowodu w artykule: Dlaczego odnowienie certyfikatu jest ważne? – mObywatel
mDowód – najczęściej zadawane pytania
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań na temat mDowodu:
Co zrobić, żeby mieć mDowód?
- Pobierz aplikację mObywatel.
- Zarejestruj się.
- Dodaj mDowód, potwierdzając swoją tożsamość profilem zaufanym, e-dowodem lub bankowością elektroniczną.
Czym różni się e-dowód od mDowodu?
Są to dwa zupełnie inne dokumenty. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym, niewidocznym na zewnątrz chipem. E-dowód działa zbliżeniowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.
mDowód to elektroniczny dokument tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Ma on inną serię i numer niż dowód osobisty ale jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. Można go użyć w banku, urzędzie, na poczcie czy u notariusza.
Czy można korzystać z aplikacji bez mDowodu?
Aby zalogować się do aplikacji i z niej korzystać, należy dodać jeden z głównych dokumentów:
- mDowód,
- legitymację szkolną,
- legitymację studencką,
- Diia.pl.
Bez logowania do aplikacji można jedynie weryfikować dokumenty innych osób.
Czy można zastrzec mDowód?
Nie, natomiast można unieważnić certyfikat mDowodu i w ten sposób zablokować dostęp do usług i dokumentów w aplikacji. Aby to zrobić, należy wybrać Więcej z dolnego menu i przejść do zakładki Wydane certyfikaty.
Ponadto w sektorze bankowym istnieje dodatkowa możliwość prewencyjnego zastrzeżenia numeru mDowodu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (DZ). Zastrzeżenie zlecone w jednym banku automatycznie trafi do wszystkich innych uczestników Systemu DZ. Zastrzegać dokumenty można osobiście w dowolnym oddziale swojego banku, a niektóre banki przyjmują zastrzeżenia także telefonicznie (uniwersalny numer +48 828 828 828) lub w aplikacjach czy serwisach online (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). W wybranych bankach zastrzeżenia przyjmowane są także od osób nieposiadających konta.
Czy mDowód jest uznawany za granicą?
Nie, mDowód nie jest uznawany za granicą. W przyszłości planowane jest dostosowanie aplikacji mObywatel do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (European Digital Identity Wallet). Dzięki temu będzie można korzystać z mDowodu również za granicą.
Aby dowiedzieć się więcej na temat dokumentów i usług w mObywatelu, warto sprawdzić odpowiedzi na ponad 200 pytań na stronie aplikacji Pytania i odpowiedzi (mobywatel.gov.pl).