Reklama

Kraj

Joński: raport końcowy komisji będzie swoistym aktem oskarżenia wobec wszystkiego, co robił PiS

Bartłomiej Pawlak / PAP
Dodano: 25.05.2024
Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Łódź, 25.05.2024. Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński (L) oraz minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (2L) podczas konferencji prasowej przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, 25 bm. (mz/zkoc) PAP/Marian Zubrzycki
Fot. PAP/Marian Zubrzycki Łódź, 25.05.2024. Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński (L) oraz minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (2L) podczas konferencji prasowej przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, 25 bm. (mz/zkoc) PAP/Marian Zubrzycki
Share
Udostępnij

Raport końcowy komisji będzie swoistym aktem oskarżenia wobec wszystkiego, co robił PiS – powiedział w sobotę szef komisji ds. “wyborów kopertowych” Dariusz Joński. Dodał, że zostaną skierowane wnioski do prokuratury wobec m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Elżbiety Witek.

Piątkowe przesłuchanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zakończyło przesłuchanie najważniejszych świadków dla sprawy wyborów prezydenckich z 2020 r., które z powodu pandemii początkowo miały się odbyć w trybie korespondencyjnym.

“Te zeznania, które wczoraj złożył prezes PiS, wystarczą wraz z zeznaniami premiera Mateusza Morawieckiego, Adama Bielana i innych, żebyśmy złożyli wniosek do prokuratury” – poinformował na sobotniej konferencji prasowej w Łodzi Joński.

Szef komisji podkreślił, że raport końcowy będzie swoistym aktem oskarżenia wobec wszystkiego, co robił PiS. “My skupiamy się na wyborach kopertowych, ale tak działało państwo polskie za czasów PiS, kiedy Jarosław Kaczyński będąc zwykłym posłem podejmował wszystkie decyzje. Nic nie podpisywał, bo miał od tego Morawieckiego, bądź marszałek Elżbietę Witek, której nawet nie traktował poważnie. W sprawie wyborów kopertowych to on wyznaczył datę, powiedział, jak one mają wyglądać tylko i wyłączenie dlatego, że chciał, by Andrzej Duda wygrał wybory w pierwszej turze” – tłumaczył.

Poinformował, że wnioski do prokuratury zostaną złożone na Jarosława Kaczyńskiego, b. premiera Mateusza Morawieckiego, który – ja mówił Joński – podpisał decyzję o organizacji wyborów korespondencyjnych bez podstawy prawnej, w ramach której wydano 100 mln zł, b. marszałek Sejmu Elżbietę Witek, dwóch b. ministrów – Mariusza Kamińskiego i Jacka Sasina oraz wobec byłego szefa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota.

O złożeniu zawiadomień do prokuratury komisja zadecyduje w drodze głosowania, co, jak powiedział PAP przewodniczący komisji, odbędzie się w najbliższych dniach. Samo złożenie wniosków nastąpi według niego po zaprezentowaniu raportu z prac komisji.

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy