Minister zdrowia przedłużył o pół roku pilotażowy program „Dobry posiłek w szpitalu”. Oznacza to, że w zakwalifikowanych do programu szpitalach pacjenci nadal będą mogli korzystać ze zbilansowanych posiłków opracowanych przez dietetyka zatrudnionego w danej placówce.
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu”. Zgodnie z nowymi przepisami program przedłużono do 30 czerwca 2025 r.
Program „Dobry posiłek w szpitalu” zakłada wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów. Szpitale biorące udział w projekcie mają obowiązek zapewnić pacjentom wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia, na podstawie zaleceń opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach dokumentacji placówki muszą regularnie fotografować przygotowywane posiłki.
Pacjenci powinni mieć zapewnioną poradę żywieniową oraz posiłki przygotowywane na podstawie jadłospisu
Zgodnie z programem, pacjenci powinni mieć zapewnioną poradę żywieniową oraz posiłki przygotowywane na podstawie jadłospisu opracowanego przez osobę planującą dietę. Jadłospis powinien zawierać urozmaicone potrawy oraz zapewniać zbilansowanie wartości składników odżywczych w diecie.
Jak wskazano w rozporządzeniu, na ewaluację szpitale będą miały czas do 30 września 2025 r.