Reklama

Kraj

Armia, sojusze, obywatele – to trzy wymiary, które decydują o naszym bezpieczeństwie

MON
Dodano: 28.11.2024
fot. MON
fot. MON
Share
Udostępnij

 Jeśli państwo jest zaatakowane, to nie broni się tylko siłą swojego wojska, nawet nie siłą wojsk sojuszniczych. Broni się wszystkimi instytucjami państwowymi, społecznymi, samorządowymi, broni się całą swoją wspólnotą narodową i społeczną. Tylko wtedy obrona jest skuteczna. Nie ma obrony skutecznej przy użyciu tylko sił zbrojnych – powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas kongresu dla bezpieczeństwa w Krakowie. 

27 listopada br.  Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier-minister obrony narodowej wziął udział w I Ogólnopolskim Kongresie „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele”.

– Obrona jest tylko skuteczna wtedy, kiedy opanowuje całą sferę życia społecznego. To całe społeczeństwo musi na to odpowiedzieć. Armia, sojusze, obywatele – te trzy słowa oddają te trzy najważniejsze dla nas obszary. Nie ma skutecznej obrony przy masowym konflikcie, jeśli nie ma udziału społeczeństwa. Dlatego musimy m. in. budować świadomość naszego społeczeństwa. (…) Zarządzanie kryzysowe nie może być na ostatnim miejscu w zadaniach gmin, powiatów. Pomoc wojska lub innych służb nie będzie efektywna, jeśli nie będzie dobrego zarządzania kryzysowego na poziomie lokalnym

– wskazał szef MON podczas spotkania z przedstawicieli miasteczek, powiatów i gmin. 

I Ogólnopolski Kongres „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” odbył się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Organizatorami kongresu byli: Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskie, Prezydent Krakowa, Województwo Małopolskie.  Wydarzenie, stanowiło platformę do omówienia współczesnych wyzwań z obszaru bezpieczeństwa i obronności oraz wymiany doświadczeń między samorządami, instytucjami państwowymi oraz ekspertami z zakresu obronności. 

W trakcie Kongresu wicepremier przypomniał, że Wojsko Polskie musi się modernizować i musi się zmieniać. 

– Musimy przy tych zmianach też brać pod uwagę doświadczenia, jakie przynosi wojna na Ukrainie

– mówił szef MON.

Wicepremier zapewnił także, że toczące się postępowania modernizujące armię będą kontynuowane.

– Będziemy kontynuować to, co możliwe, naprawiać to, co potrzebne. Taką zasadę przyjąłem. Ona politycznie nie jest łatwa, ale jest skuteczna dla bezpieczeństwa państwa

– zapewnił wiceprezes Rady Ministrów.

Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz w swoim wystąpieniu nawiązał także do działań UE w obszarze bezpieczeństwa.  

– Unia musi zrobić jedną zasadniczą rzecz – zmienić swoje podejście do polityki zbrojeniowej, przemysłu zbrojeniowego. (…) 1,5 mld euro na przemysł zbrojeniowy to jest nic; to jest wstyd dla UE. Jeżeli było nas stać – jako Europę – by zadłużyć się i wyemitować wspólny dług po COVIDzie, to dlaczego Unia nie jest w stanie dzisiaj podjąć odważnej decyzji, nawet zadłużenia się, na rzecz uniknięcia wojny? 

– mówił.

– Jeżeli na odbudowę po COVID  były pieniądze, to dlaczego nie ma pieniędzy na przeciwdziałanie wojnie? Nowa Komisja Europejska, która przed chwilą została zatwierdzona, musi wyasygnować środki. Nie wystarczy powołać komisarza ds. obrony – trzeba mu dać środki, żeby mógł tę obronę realizować. (…) Te pieniądze muszą być, na wspólne zakupy, wspólne działanie, na mobilność wojsk w Europie, na współodpowiedzialność za wschodnią flankę

– dodał.

***

W programie kongresu odbyły się panele dyskusyjne poświęcone m.in. współpracy samorządów z administracją centralną, ochronie samorządowej infrastruktury krytycznej oraz przygotowaniu społeczeństwa na sytuacje kryzysowe we współpracy ze środowiskami społecznymi. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele rządu RP, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, polskiego parlamentu, Wojska Polskiego oraz najważniejszych instytucji związanych z obronnością.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy