Kultura uzyskała możliwość realizacji trzech dużych programów w ramach KPO łącznie na sumę 162 mln euro. To jest ponad 700 mln zł m.in. na projekt programów i stypendiów dla instytucji sektora kultury – powiedział w czwartek w Warszawie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
W czwartek w stołecznej siedzibie MKiDN odbyła się uroczystość podpisania przez szefa resortu porozumień z instytucjami – operatorami programu wspierania kultury w ramach KPO. Jak podkreślił wicepremier, "kultura uzyskała możliwość realizacji trzech dużych programów w ramach KPO łącznie na sumę 162 mln euro". "To jest ponad 700 mln zł na trzy duże projekty. To jest projekt budowy centrum przemysłów kreatywnych w dawnym hotelu Cracovia w Krakowie, projekt programów i stypendiów dla instytucji sektora kultury, instytucji przemysłów kreatywnych w ramach sześciu działów kultury, takich jak taniec, teatr, muzyka, sztuki wizualne, kultura ludowa i muzealnictwo. To dzisiaj będziemy podpisywali z instytucjami, które będą realizowały konkretnie konkursy na te programy i stypendia. Przewidujemy dwie tury tych konkursów" – poinformował.
Trzeci człon KPO – mówił Gliński – to projekt "bardzo interesujący, zresztą na największą sumę – 67 mln euro na termomodernizację domów kultury i bibliotek". "Też bardzo potrzebne programy. One będą realizowane w latach 2023-2024 mniej więcej, głównie koncentracja realizacji będzie na 2024 r. To są na pewno pieniądze, które wzmocnią bardzo ważne zjawiska, realizacje w obszarze kultury, bo to są zarówno środki dla twórców, jak i dla instytucji zajmujących się kulturą. One obejmują jednostki kultury samorządowe, pozarządowe, a także małe i średnie przedsiębiorstwa w obszarze kultury" – zwrócił uwagę.
Wicepremier przypomniał, że operatorami programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych będą cztery instytucje: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. "Każda suma dodatkowa na kulturę to jest coś wartościowego, bo to są pieniądze ponad ten budżet, który zwiększyliśmy w ciągu ostatnich ośmiu lat o 112 proc. W tej chwili budżet kultury to jest, nie licząc środków europejskich czy środków z totalizatora, to jest prawie już 7 mld zł" – zaznaczył.
W ocenie szefa MKiDN w ostatnich latach obserwujemy, jak "warunki pracy dla ludzi kultury, dla instytucji kultury zmieniają się w sensie pozytywnym". "Jest znacznie więcej możliwości realizacji i KPO, które – jak pamiętamy – historycznie miało być przecież jakimś wyrazem wsparcia dla kultury w związku ze stratami pandemicznymi, a w pandemii my uruchomiliśmy 14 różnych narzędzi, także finansowych bardzo silnych i uratowaliśmy w Polsce sektor kultury. Nie było szczególnego kryzysu. Było duże wsparcie, także indywidualne. Prawie 50 tys. z tych socjalnych zapomóg przekazaliśmy ludziom kultury w tamtym czasie, ale mimo tego, oczywiście, te środki mają rekompensować trudniejsze dwa lata pandemiczne dla kultury" – stwierdził.