Choć o termoizolacji mówi się najczęściej w kontekście zimy i obniżenia rachunków za ogrzewanie, warto wiedzieć, że nie mniej istotną rolę odgrywa ona także latem. Gdy z nieba leje się żar, a słupek rtęci winduje powyżej 30°C, w odpowiednio ocieplonych domach temperatura wewnętrzna utrzymuje się na względnie komfortowym poziomie około 25°C. Efekt chłodzący dodatkowo wzmacnia solidna konstrukcja ścian. Takie wnioski wynikają z pomiarów długoterminowych przeprowadzonych w parku naukowym Baumit Viva.
Na całym świecie aktualnie zużywa się więcej energii w celu chłodzenia budynków niż w celu ich ogrzania. W przypadku regularnie występujących temperatur, które przekraczają 30°C, również w naszych szerokościach geograficznych coraz częściej pojawia się pytanie: „W jaki sposób utrzymać chłód w domu, nie ponosząc zbyt wysokich kosztów, a przy tym nie szkodzić środowisku naturalnemu?”. W parku naukowym Viva firmy Baumit od ponad dwóch i pół roku prowadzone są pomiary temperatury zewnętrznej i wewnętrznej w dziesięciu domach testowych objętych badaniem.
Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości – termoizolacja chroni nie tylko przed zimnem, lecz także przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrz latem. Nawet podczas fali tropikalnych upałów, gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał do 36°C, w zaizolowanych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C!
W izolacji domu ważna konstrukcja ścian – działa jako masa akumulacyjna
Nie tylko izolacja wywiera zbawienny wpływ na temperaturę wewnątrz budynku. Obok niej, decydującą rolę odgrywa także masa akumulacyjna konstrukcji ściany. I tak, izolacja masywnie zbudowanych domów chroni je w warstwie zewnętrznej przed słońcem i upałem. Natomiast w warstwie wewnętrznej masywne ściany zapewniają stałą temperaturę i gwarantują utrzymanie przez dłuższy czas chłodnego i przyjemnego mikroklimatu. Zasadniczy wniosek wynikający z pomiarów?
W przypadku domów o takich samych parametrach izolacji (wartość U) obowiązuje następująca zasada – im bardziej masywna budowa konstrukcji ścian, tym niższy poziom mierzonych wewnątrz budynku temperatur. Szczególnie dobrze radzą sobie ściany pokryte „oddychającymi” tynkami wapiennymi, które nie tylko dobrze akumulują ciepło czy zwiększają komfort akustyczny, lecz także przejmują rolę naturalnej klimatyzacji i posiadają właściwości antyalergiczne.
Testy izolacji domu w parku badawczym firmy Baumit
Baumit Viva w dolnoaustriackim Wopfing to największy w Europie park badawczy materiałów budowlanych. Tworzy go 10 domów testów wzniesionych w różnych technologiach. Na wszystkie obiekty działają takie same warunki klimatyczne. Wspólna dla wszystkich jest również wartość współczynnika przenikania ciepła. W domach symuluje się ich eksploatację użytkową. 33 sondy pomiarowe zainstalowane w każdym obiekcie przez całą dobę rejestrują różne wielkości fizyczne.
Tu poddaje się obszernej analizie naukowej wprowadzone po raz pierwszy do praktycznego zastosowania kombinacje materiałów budowlanych, uwzględniając zachowania użytkownika budynku. Pomiary, analizy i ewaluacje przeprowadzane są przez zewnętrzne, niezależne jednostki badawcze, pozostające w ścisłej współpracy z firmą Baumit. Wszystko po to, by poznać związki i zbudować zależności między materiałami budowlanymi i ich wpływem na nasz organizm.