Reklama

Dom

Pomysł na aranżację małej łazienki

Artykuł Sponsorowany
Dodano: 02.09.2016
29007_lazienka
Share
Udostępnij

Urządzanie małej łazienki kojarzy się z ograniczeniami, które mają związek z niewielkim metrażem. Nie da się ukryć, że jej zaaranżowanie to nie lada wyzwanie. Na szczęście rynek oferuje coraz bardziej pomysłowe rozwiązania, dzięki którym każda łazienka może być zaprojektowana funkcjonalnie. Jak w pełni wykorzystać wolną przestrzeń w tego rodzaju pomieszczeniach? Rozwiązaniem jest nowoczesne wzornictwo, które charakteryzuje się ergonomią koncepcyjną oraz niewielkimi wymiarami poszczególnych elementów wyposażenia.

Projekt łazienki – od czego zacząć?

Każdy remont dobrze zacząć od kosztorysu, w skład którego wchodzi nie tylko zakup materiałów oraz elementów wyposażenia, ale przede wszystkim robocizna. W zależności od budżetu, jakim dysponujesz, możesz skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz lub zaaranżować łazienkę samodzielnie. Osoba, która specjalizuje się w projektowaniu łazienek, przedstawi ci zalety poszczególnych rozwiązań oraz zaprezentuje końcową wizualizację projektu. Jest to idealna okazja do wypracowania wspólnych założeń oraz zdecydowania się na najbardziej optymalne rozwiązania aranżacyjne. Jeżeli nie stać cię na skorzystanie z usług architekta, dobrze jest zapoznać się z aktualnymi magazynami wnętrzarskimi, w których można znaleźć wiele inspiracji.

Podstawą dobrego designu jest estetyka oraz umiejętność funkcjonalnego projektowania. Dlatego producenci armatury łazienkowej oferują produkty, które potrafią zainteresować zarówno pod względem wzornictwa, jak i przemyślanych rozwiązań technicznych. Podczas urządzania łazienki bardzo ważna jest także kwestia odpowiedniego doboru osprzętu elektroinstalacyjnego. Tego rodzaju pomieszczenia posiadają strefy o zwiększonym zagrożeniu porażenia  prądem. Dlatego należy wybierać tylko te gniazda wtyczkowe, które są bryzgoszczelne i wyposażone w klapkę zabezpieczającą.

Alternatywa dla ceramiki

Jeżeli chodzi o wykończenie ścian, płytki ceramiczne można zastąpić tapetami, okładziną kamienną, płytkami klinkierowymi, polerowanym betonem, farbą wodoodporną, stalą, drewnem, tynkiem strukturalnym lub szkłem. Hitem ostatnich lat jest wielkoformatowy druk na szkle, który stanowi dodatkowo ciekawy element ozdobny. Na podłodze, oprócz tradycyjnych płytek, możesz użyć także granitu, marmuru, trawertynu, linoleum lub marmoleum.

Wanna czy prysznic?

Przed podjęciem decyzji, dobrze przeanalizować swój styl życia oraz indywidualne upodobania. Decyzja o wyborze kabiny prysznicowej jest podyktowana najczęściej wygodą (zwłaszcza dla osób, które mają problemy z poruszaniem się) oraz kwestiami ekonomicznymi (do kąpieli w wannie zużywa się znacznie więcej wody). Kabina prysznicowa zajmuje znacznie mniej miejsca od wanny – zwłaszcza, jeśli chodzi o modele narożne. Wanna to idealny wybór dla rodzin z dziećmi. Praktycznym udogodnieniem jest montaż parawanu nawannowego, który umożliwi jej użytkowanie również jako prysznica.

Panuje powszechne przekonanie, że przy urządzaniu małej łazienki należy dokonać jednoznacznego wyboru pomiędzy wanną lub kabiną prysznicową. Nic bardziej mylnego – istnieje jeszcze trzeci wariant, prysznic w wannie. Jeżeli masz małą łazienkę i lubisz kąpiele, wcale nie musisz rezygnować z tego rodzaju udogodnienia. Możesz  wybrać brodzik z akrylowym siedziskiem lub mini wannę, która jest pomysłowym połączeniem zarówno wygodnej wanny, jak i praktycznej kabiny prysznicowej.

Pomysłowe przechowywanie

Jednym z największych problemów niewielkich łazienek jest ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni na środki czystości czy kosmetyki. Jeżeli chodzi o przechowywanie, niewątpliwymi sprzymierzeńcami małych łazienek są wszelkiego rodzaju szafki, komody, półki lub pojemniki. Można w nich umieścić wszystkie niezbędne przedmioty i akcesoria łazienkowe. Ciekawym rozwiązaniem są także sprytnie zabudowane schowki, które umożliwiają maksymalne zagospodarowanie przestrzeni użytkowej. Idealnym miejscem do przechowywania jest przestrzeń pod umywalką lub wanną, półka schowana za lustrem albo zabudowana wnęka.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

W małych łazienkach najczęściej stosuje się jasne kolory, które optycznie powiększają niewielkie pomieszczenia. Bardzo dobrze sprawdzają się duże płytki o błyszczącej powierzchni, która odbija światło. Nie można zapomnieć także o oświetleniu oraz lustrze, które również wizualnie powiększą przestrzeń łazienki. Zdecydowanie lepiej unikać dużej ilości wzorów oraz elementów dekoracyjnych, które mogą  negatywnie wpłynąć na przestronność pomieszczenia.

Zaaranżowanie łazienki jest uzależnione od tego, jakie możliwości projektowe daje dana przestrzeń. Przy jej wyposażaniu, dobrze kierować się minimalizmem oraz powściągliwością w zastosowaniu wnętrzarskich detali.  Zarówno duża, jak i mała łazienka może być atrakcyjna, komfortowa i funkcjonalna. Wszystko zależy od pomysłowego zaprojektowania pomieszczenia.

Ostateczny efekt aranżacji zależy od twojej wyobraźni oraz stylu, jaki chcesz nadać łazience. Poniżej możesz zapoznać się ze sprawdzonymi rozwiązaniami aranżacyjnymi:

http://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy