Zauważyłeś na swojej podłodze odkształcenia czy mikroszczeliny między panelami? Jeśli tak, to prawdopodobnie posadzka, na której leżą, nie została odpowiednio wyrównana. Co zrobić, by była idealnie prosta i służyła nam latami?
Zanim zaczniemy układać podłogę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posadzka jest równa. To ważne, ponieważ jeśli o to nie zadbamy, będziemy mieć później do czynienia z przykrymi skutkami niedopatrzenia. Mogą pojawiać się mikroszczeliny, a nawet odkształcenia elementów podłogi. By tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w zaprawę samopoziomującą, która doprowadzi posadzkę do poziomu.
Zaprawa samopoziomująca
Jest to produkt, który dzięki swym właściwościom pozwala na łatwe wyrównanie powierzchni. Składa się głównie ze specjalnej mieszanki cementu oraz wypełniaczy mineralnych.
– Zanim jednak zaczniemy równać podłogę, powinniśmy starannie przygotować podłoże, na które zostanie wylana zaprawa. – wyjaśnia Radosław Marciniec, technolog firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej. – Na początku powinniśmy usunąć wszelkie wystające elementy oraz oczyścić podłoże z tłustych plam z olejów czy wosków. Następnie wykonujemy dylatację, czyli niewielkie szczeliny, które zapobiegają powstawaniu na podłodze odkształceń. Należy je zrobić w progach między pomieszczeniami oraz w miejscach styku z elementami pionowymi. Z kolei by zmniejszyć chłonność podłoża, które będziemy równać, warto zastosować odpowiedni środek gruntujący.
Posadzka
Po oczyszczeniu i odpowiednim zagruntowaniu podłoża, wylewamy wcześniej zamieszaną z wodą, zaprawę samopoziomującą. Do mieszania używamy specjalnego agregatu maszynowego albo mieszamy ją ręcznie. Następnym krokiem jest tak zwane odpowietrzenie wylewki, które wykonamy przesuwając specjalny wałek kolczasty wolno i dokładnie, wzdłuż i w poprzek pomieszczenia. Po wykonaniu tych czynności, pozostawiamy podłoże do wyschnięcia, pamiętając przy tym by nie narażać go na gwałtowne zmiany temperatur i chronić przed nasłonecznieniem.
Niektóre z zapraw są suche już po 4 godzinach i nie wymagają dodatkowego nakładu pracy.- Jeżeli jednak decydujemy się na podłogę z paneli, powinniśmy odczekać min. 7 dni, zanim położymy właściwy podkład – radzi Radosław Marciniec z ARSANIT.
Podkłady
Aby idealnie dopasować panele do posadzki, potrzebujemy odpowiedni podkład. Dzięki niemu nasza podłoga będzie dobrze przylegać do podłoża, a wnętrza zyskają właściwą izolację akustyczną i termiczną.
– Do wyboru mamy produkty naturalne, takie jak korek czy tektura falista oraz sztuczne, tj. wyroby polistyrenowe czy polietylenowe pianki – wylicza specjalista z firmy ARSANIT. – Niestety, każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przy wyborze najlepszego podkładu, warto sugerować się zarówno jego głównym przeznaczeniem czyli ochroną akustyczną lub termiczną, jak i rekomendacją producenta paneli. Przykładowo: pianka jest produktem tanim, ale jednocześnie kiepskiej jakości, przez co w krótkim czasie traci swoje właściwości i przestaje pełnić funkcje izolacyjne.