Reklama

Dom

Jak dobrze izolować kanały wentylacyjne

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 04.02.2020
49640_wentylacja
Share
Udostępnij

Jak dobrze izolować kanały wentylacyjne, aby zredukować hałas i ochronić przed kondensacją pary wodnej? Jakich produktów użyć, by montaż przebiegał szybko i sprawnie? Zanim przystąpimy do prac lub powierzymy je profesjonalnej ekipie, warto dowiedzieć się, na czym polega prawidłowa izolacja kanałów wentylacyjnych.

 

Izolacja elastomeryczna sposobem na kondensację i łatwiejszy montaż

Idealna izolacja kanałów wentylacyjnych powinna łączyć w sobie kilka właściwości. Przede wszystkim ma ona za zadanie chronić przed kondensacją pary wodnej, gwarantować efektywność energetyczną instalacji oraz chronić przed hałasem. Dobrze też, gdy zakupiony przez nas produkt będzie łatwy w montażu. Jaką zatem otulinę wybrać, by spełniała ona wszystkie te wymogi?

W kanałach wentylacyjnych świetnie sprawdzą się izolacje wykonane z wysokoelastycznej pianki elastomerowej na bazie syntetycznego kauczuku (FEF). Tworzywo to wyróżnia się zamkniętą strukturą komórkową, dzięki czemu nie tylko skutecznie ogranicza straty ciepła, ale też zapobiega dyfuzji pary wodnej i penetracji wilgoci wewnątrz izolacji. Tym samym zmniejsza ryzyko korozji kanału, która może skutkować uszkodzeniem instalacji. Warto też podkreślić, że pianka elastomerowa jest materiałem elastycznym, który świetnie dopasowuje się do nawet najbardziej skomplikowanych kształtów ułatwiając i przyspieszając instalację izolacji, również w miejscach trudno dostępnych. Łatwiejszy montaż to też mniejsze ryzyko uszkodzenia izolacji, a więc mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności na izolacji i wystąpienia kondensacji czy mostków termicznych , wyjaśnia Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

Warto zwrócić uwagę na produkty dedykowane kanałom wentylacyjnym, która zostały wykonane z pianki elastomerowej. Dzięki zamkniętokomórkowej strukturze skutecznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia kondensacji oraz ogranicza straty energii. Jeśli produkt posiada specjalną, reagującą na nacisk warstwę samoprzylepną na bazie zmodyfikowanego akrylu na osnowie siatkowej, osłoniętej folią polietylenową, montaż przebiega szybko, łatwo i jest czysty.

Izolacja wentylacji a bezpieczeństwo w razie pożaru i kontrola hałasu w budynku

Zapobieganie kondensacji i stratom energii oraz łatwość montażu to nie jedyne cechy, o których powinniśmy pamiętać wybierając izolację dedykowaną kanałom wentylacyjnym. Wysokiej jakości produkty powinny spełniać dodatkowe zadania, takie jak ograniczenie hałasu w budynku oraz ochrona w czasie pożaru.

– Jeśli zależy nam na kontroli hałasu strukturalnego, czyli dźwięku przekazywanego przez konstrukcję budynku, który może przenosić się poprzez elementy mocujące rury lub poprzez połączenia rury ze szkieletem budynku, podczas zakupu izolacji kanałów wentylacyjnych postawmy na izolację, która skutecznie zmniejsza nieprzyjemne odgłosy dobiegające z rur. Wybierając taki produkt, np. Armaflex Duct Plus AL, możemy też istotnie podnieść poziom bezpieczeństwa pożarowego budynku i jego mieszkańców. Otulina jest bowiem samogasnąca, nie kapiąca a dodatkowo nie rozprzestrzenia ognia, co potwierdza europejska klasa reakcji na ogień B-s3,d0 – tłumaczy Maria Witkowska.

Arkusze w tej izolacji są wolne od włókien, a płaszcz zewnętrzny wykonany został z laminatu aluminiowego o grubości 12 μm, podwójnie powlekanego włókna szklanego o wymiarach 5 x 5 mm oraz powłoki z LDPE o gęstości 22 g/m².

– Ta dodatkowa osłona nadaje izolacji estetyczny wygląd i pozwala uzyskać aluminiową, łatwą do czyszczenia powierzchnię kanałów – dodaje Maria Witkowska.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy