Reklama

Dom

Ekologiczne ciepło przyszłości

Materiał Partnera
Dodano: 14.10.2022
67962_vasti-1-resizer-750q72
Share
Udostępnij

Wydarzenia ostatnich miesięcy dobitnie pokazują, że inwestycje w OZE to nie tylko kwestia zatrzymania zmian klimatycznych, ale również bezpieczeństwa energetycznego. Obecna sytuacja ekonomiczna i geopolityczna stawia przed nami wiele wyzwań i zmusza do szybszej niż planowano transformacji energetycznej. Każdy, kto jest na etapie budowy lub termomodernizacji już istniejącego budynku, staje przed jedną z kluczowych decyzji – wyboru odpowiedniego źródła ciepła. I coraz częściej tym źródłem jest pompa ciepła.

Według raportu PORT PC1 w 2021 r., w Polsce liczba sprzedanych pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrosła o 80% w stosunku do 2020 r., z czego największy wzrost sprzedaży osiągnięto w segmencie pomp ciepła powietrze/woda2. Na tak dynamiczny rozwój tego sektora urządzeń grzewczych ma wpływ wiele czynników, m.in. rosnące ceny konwencjonalnych źródeł energii, jak również większa świadomość ekologiczna. Ale nie można przecież pominąć szeregu zalet jakimi odznaczają się pompy ciepła.

O pompach ciepła w wielkim skrócie

Pompa ciepła powietrze/woda przetwarza energię pierwotną i dostarcza ją do instalacji. Jest urządzeniem pozwalającym na uzyskanie znacznej części energii cieplnej potrzebnej do ogrzania obiektu z powietrza, z wykorzystaniem odpowiednich procesów termodynamicznych – co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

To urządzenie praktycznie bezobsługowe, które nie wymaga osobnego pomieszczenia do montażu, ani miejsca na składowanie opału, więc dla nowo projektowanych budynków jest to dodatkowa oszczędność. Z powodzeniem zastępuje inne komponenty domowej instalacji grzewczej, może służyć także do ogrzania CWU, współpracuje z instalacją fotowoltaiczną i rekuperacją.

W przypadku pomp ciepła powietrze/woda – do wyboru mamy dwa rodzaje urządzeń- split lub monoblok. Pierwsze z nich składa się z dwóch odrębnych jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy. Do montażu tej pompy ciepła konieczne jest posiadanie uprawnień F-gaz, gdyż wymaga ona samodzielnego napełnienia układu chłodniczego czynnikiem i sprawdzenia szczelności układu na miejscu montażu urządzenia.

Monoblok to z kolei pompa ciepła, która stanowi jeden hermetyczny moduł zawierający układ chłodniczy. Urządzenie napełniane jest gazem na etapie produkcji, a jego montaż ogranicza się jedynie do wykonania połączeń hydraulicznych i elektrycznych.

Zmiana dynamiki na rynku niskoemisyjnych technologii grzewczych to wyzwanie, wymagające aktywności także ze strony ich producentów.

W Vasti – Technika Grzewcza podejmujemy działania popularyzujące wiedzę na temat pomp ciepła, nie tylko dla docelowych odbiorców, ale przede wszystkim dystrybutorów. Zdajemy sobie sprawę, że kluczowy dla poprawnego działania pompy ciepła jest jej właściwy montaż, a wciąż brakuje na rynku odpowiedniej liczby kompetentnych fachowców. Dlatego wdrożyliśmy system darmowych szkoleń dla instalatorów pomp ciepła Vasti oraz wypracowaliśmy narzędzia pozwalające na standaryzację procesu odbioru instalacji. Wciąż analizujemy rynek technologii grzewczych, by na bieżąco reagować na oczekiwania w odniesieniu do pomp ciepła.

www.vasti.pl

1 Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

2 PORT PC: Wzrost o 80% sprzedaży pomp ciepła do ogrzewania budynków w 2021 r., https://portpc.pl/port-pc-wzrost-o-80-sprzedazy-pomp-ciepla-do-ogrzewania-budynkow-w-2021-r/, (dostęp: 17.08.2022).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy