Reklama

Dom

Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 11.02.2020
49672_roslina_okno
Share
Udostępnij

Rośliny oczyszczające powietrze to wciąż bardzo niedoceniany sposób nawilżania powietrza w domu. Są nie tylko ozdobą, ale pełnią funkcję użytkową, znakomicie wpływając na klimat w mieszkaniu. Oczyszczają powietrze, nawilżają je i poprawiają codzienne funkcjonowanie domowników.

 

W pomieszczeniach zamkniętych pomagają nam w tym urządzenia do oczyszczania powietrza. Pamiętajmy, aby były dostosowane do kubatury pomieszczenia i wyposażone w filtry HEPA.

Oczyszczanie powietrza – jak robią to rośliny

Ważnym, a wciąż niedocenianym sposobem na oczyszczanie powietrza w domu, są rośliny. Rośliny doniczkowe są naturalnym sprzymierzeńcem w nawilżaniu i odświeżaniu powietrza w pomieszczeniach. Kilka odpowiednio dobranych i dorodnych roślin doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w powietrzu oraz, co równie istotne dla zdrowia, zwiększyć wilgotność powietrza.

Rośliny powinniśmy uprawiać nie tylko w domu, ale także w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych, w szkołach, przedszkolach itp. Każda roślina produkuje tlen, ale niewiele gatunków posiada zdolność oczyszczania powietrza. Badania naukowe potwierdzają, że niektóre gatunki roślin potrafią wydajniej zamienić CO2 w tlen niż inne. Ponadto redukują one zawartość szkodliwych substancji w powietrzu.

W wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz oraz w kwiaciarniach eksponowane są specjalne rośliny, które pomogą oczyścić powietrze. Np. w nowej kolekcji „Air So Pure” Leroy Merlin znajduje się 10 specjalnie wyselekcjonowanych roślin, które są w stanie zadbać o to, by szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu zostały zneutralizowane poprzez ich wchłonięcie i rozłożenie, by zwiększyła się wilgotność powietrza i poprawiona została zdrowotność powietrza poprzez bardziej wydajne przetworzenie CO2 w tlen.

W skład kolekcji wchodzą:

1. Spathiphyllum Air So Pure'® (Skrzydłokwiat),

2. Hedera Mix Air So Pure'® (Bluszcz),

3. Phlebodium Blue Star Air So Pure'® (Paproć Flebodium),

4. Asplenium Mix Air So Pure'® (Paproć Zanokcica),

5. Spathiphyllum Pearl Air So Pure'® (Skrzydłokwiat),

6. Dracaena Marginata Air So Pure'® (Dracena),

7. Areca Air So Pure'® (Palma Areka),

8. Monstera Deliciosa Air So Pure'® (Monstera dziurawa),

9. Calathea Mix Air So Pure'® (Kalatea),

10. Nephrolepsis Green Lady Air So Pure'® (Paproć Nefrolepis)

Liczbę roślin potrzebnych do oczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu można wstępnie oszacować. Oczywiście – im są większe i bardziej dorodne, tym lepiej dla naszego zdrowia. Można jednak przyjąć następującą zasadę: 350 gramów masy liściowej z gatunku rośliny średnio lub dobrze oczyszczającej powietrze na osobę. Przyjmuje się więc, że do pomieszczenia o powierzchni do 30 m2 powinniśmy zaprosić 2 – 3 dorodne roślinny w doniczkach o średnicy min. 17 cm.

Pochłanianie substancji z powietrza – jak to działa?

Rośliny posiadają zdolność przetwarzania substancji szkodliwych w inne, które służą im jako pokarm. Pobierany z powietrza w procesie fotosyntezy CO2 (dwutlenek węgla) zostaje przyswojony przez roślinę, która w procesie fotosyntezy zamienia go w węglowodany i tlen. Tlen zostaje wydzielony do powietrza. Pozostałe obecne w powietrzu szkodliwe substancje przechodzą do rośliny. Natomiast woda wyparowuje nawilżając pomieszczenie.

Pochłanianie przez liście substancji z powietrza jest przez roślinę jest bardzo zaawansowanym procesem. W liściach znajdują się specjalne aparaty szparkowe, konieczne do wymiany gazowej między otoczeniem a rośliną. Szparki otwierają się pod wpływem światła tylko wtedy, gdy roślina chce pobrać CO2, aby wyprodukować węglowodany konieczne do jej wzrostu. Szparki zamykają się wtedy, gdy wyparuje zbyt dużo wody i roślinie grozi wyschnięcie.

Obecność naturalnych „oczyszczaczy powietrza” zapewnia nam życie i pracę w zdrowszym, bardziej komfortowym środowisku, poprawi kondycję, samopoczucie i wydajność pracy oraz zmniejszy liczbę zachorowań.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy