Reklama

Dom

Kaladium o pięknych liściach – co lubi ta roślina?

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 19.01.2022
59256_caladiu
Share
Udostępnij
Kaladium pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie jest bardzo ciepło, wilgotno, a światło jest rozproszone. Jeśli takie warunki odtworzymy w mieszkaniach i ogrodach, to uprawia doniczkowa nawet na zacienionych tarasach lub pod drzewami i w cieniu przy fontannie z pewnością uda się. W Polsce Caladium nie przezimuje w gruncie.  
 
Rośliny z rodzaju Caladium są znane z przepięknych ozdobnych liści o wielu wzorach w kolorach zieleni, żółci, różu, czerwieni i pomarańczy. Skąd nazwa? Pomimo iż są bardzo proste w uprawie, wystarczy jeden błąd i „obrażą się” czyli zmarnieją. Znanych jest 15 gatunków, z których u nas uprawa się Caladium bicolor – dwubarwne w wielu odmianach oraz mieszańce. 
 
Skąd je wziąć? Kupujemy dorodne rośliny w doniczkach, rzadziej bulwy. Po intensywnym okresie wzrostu, jesienią pędy zamierają, a bulwy zimujemy w odpowiednich warunkach. Bulwy można wyciągnąć z doniczek i przełożyć do pojemników ze stale lekko wilgotnym torfem. Temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować 14-16°C. Pod koniec marca lub w kwietniu sprawdzamy ich stan zdrowotny i tylko zdrowe bulwy wsadzamy do doniczek z przygotowanym podłożem. Może zdarzyć się, że bulwa wyschnie i pomarszczy się. Jeżeli będziemy moczyć ją w odstanej wodzie, powinna nabrać wigoru. Wszystkie bulwy z objawami zgnilizny lub widocznymi kolorowymi plamami należy wyrzucić. Bulwy kiełkują nawet do 6 tygodni. Jeśli po tym czasie nie pokarzą się liście, trzeba wyciągnąć bulwę i sprawdzić, czy nie zgniła.
 
Podłoże do uprawy powinno być przepuszczalne i lekko kwaśne. Można samodzielnie przygotować mieszankę złożoną z substratu kokosowego, kory sosnowej, perlitu i drobnego keramzytu w proporcji 1:1:1:1. Albo z łatwiej dostępnego podłoża uniwersalnego zmieszanego z perlitem i torfem kwaśnym w proporcji 1:1:1. Na dno doniczki, koniecznie z otworami, wrzucamy sporo keramzytu – warstwa drenażowa musi być dobra.
 
Podczas uprawy podłoże powinno być lekko wilgotne ale nie zalane. Doniczkę z rośliną podlewamy niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. Nie zraszamy liści, ale dbamy o wilgotność powietrza ustawiając doniczkę na większej podstawce wypełnionej keramzytem lub żwirkiem, który zalewamy wodą.

Doniczki ustawiamy w jasnym pomieszczeniu, ale nie na parapecie, światło musi być rozproszone. Rośliny można wystawić na taras lub balkon pod warunkiem, że nie będą padać na nie promienie słoneczne i wilgotność powietrza będzie wysoka. Rośliny nawozimy 3-4 razy w miesiącu, zgodnie z zaleceniami producenta nawozu do roślin kwitnących – wtedy wzorki na liściach będą efektowne. 
 
Caladium można rozmnożyć z nasion, ponieważ roślina ta zakwita i choć są one nieefektowne, w dobrych warunkach wydają nasiona. Wysiewamy je do mieszanki ziemi ogrodowej z perlitem 1:1. Nasiona kiełkują w temperaturze 25-28°C po 2-4 tygodniach. Gdy rośliny mają 2-3 liście, pikujemy je do doniczek, do mieszanki podłoża z torfem i perlitem. Młode rośliny wymagają wysokiej wilgotności powietrza i temperatury 22-25°C.
 
Jesienią, gdy liście zaczynają żółknąć i powoli zamierają zaprzestajemy podlewania i czekamy, aż podłoże zupełnie wyschnie i wszystkie liście uschną. Wtedy bulwy wyjmujemy z podłoża, oczyszczamy i odstawiamy na dobę w suche miejsce. Następnie bulwy przekładamy do pojemnika z torfem i zimujemy.
 
Paczkę z 5 nasionami kupimy za 8 zł, a jedną bulwę Caladium można kupić już za 10 zł. Czasem na straganach można kupić je nieco taniej, bo pochodzą z domowej hodowli. Małą sadzonkę można kupić już za 18-20 zł, w zależności odmiany. Dorodne rośliny kosztują od 80-160 zł.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy