Reklama

Dom

Aspidistra wyniosła – łatwa w uprawie i w sam raz dla zielonych

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 07.02.2022
59696_elatior
Share
Udostępnij
To roślina nie do zdarcia. Aspidistra wyniosła jest odporna na zaniedbania i "niewygody". Może rosnąć w ciemniejszych miejscach w mieszkaniu, znosi zadymienie, kurz, okresowy brak wody, chłodniejszą temperaturę i letnie upały. Byle nie ustawiać jej w pełnym słońcu.

Jej dekoracyjne, wydłużone, ciemnozielone liście tworzą ładną rozetkę, kwiaty pojawiają się rzadko i nie są atrakcyjne. Są gwiazdkowate, zielono-fioletowe i wyrastają z podłoża. Aspidistra pochodzi z wschodnich rejonów Azji, gdzie rośnie na dnie lasów. Dorasta do 70 cm wysokości. Roślina ta rośnie powoli ale jest długowieczna, dzięki czemu na długo uzyskamy zielony efekt w mieszkaniu.
 
Aspidistra rośnie w lekko kwaśnym podłożu, na dno doniczki z otworami zawsze wykładamy żwirek lub keramzyt. Podłoże można kupić w sklepach ogrodniczych lub zrobić samodzielnie: do 2 części kompostu dodajemy jedną część torfu kwaśnego i 1 część piasku. Do tak przygotowanego podłoża przesadzamy roślinę dopiero po 2 – 3 latach od zakupienia w sklepie. Jeśli mamy starsze egzemplarze w mieszkaniu, można je rozdzielić, szczególnie wówczas, gdy kłącza wychodzą od spodu. Trzeba jednak pamiętać, że im ciaśniejsza doniczka, tym więcej liści roślina wydaje. Każda nowa sadzonka powinna mieć 4-5 liści. 
 
Aspidistra nie lubi zalegającej wody w podłożu. Dlatego latem podlewamy ją co najwyżej dwa razy w tygodniu, a zimą nawet raz na dwa tygodnie. Roślina nie wymaga mocnego nawożenia. Raz w miesiącu podczas podlewania można rozpuścić w wodzie połowę dawki nawozu dla roślin zielonych. Mimo, iż znosi kurz, warto przetrzeć liście lekko wilgotną szmatką lub włożyć roślinę pod prysznic. Nie należy nabłyszczać liści specjalnymi preparatami.  
 
Aspidistra wyniosła ma jedną odmianę 'Variegata' która posiada zielone liście z podłużnymi, żółtymi paskami. Roślina ta wymaga rozproszonego światła, jak paprocie i skąpego nawożenia, aby paski nie zaginęły. Sadzonki można kupić już za 25 zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy