Zapach czekolady może wypełnić dom, dzięki ciekawy roślinom. Kosmos czekoladowy, którego burgundowo brązowe kwiaty o średnicy około 4 cm, pięknie pachną czekoladą. Można uprawiać go na rabatach lub w donicach na balkonie lub tarasie.
Kosmos czekoladowy dorasta do 80 cm wysokości, wytwarza kępę ciemnozielonych i lancetowatych liści, a kwiaty rozwijają się na szczycie łodyg wznoszących się ponad nimi. Roślina kwitnie od czerwca do października, przyciąga owady pożyteczne. Ten Kosmos nie zimuje w gruncie.
Zakupione kłącza wysadzamy do gruntu na wiosnę, do wypielonej i spulchnionej, żyznej ziemi z dodatkiem kompostu. Stanowisko do uprawy powinno być nasłonecznione lub lekko zacienione. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Przed nastaniem przymrozków kłącza wykopujemy i przechowujemy jak dalie i mieczyki. Czyli przechowujemy je w piwnicy w pudełku z trocinami lub piaskiem.
Niezawodną rośliną jest Mięta Czekoladowa. Potarta pięknie pachnie czekoladą. W smaku również czujemy miętę i czekoladę. Liście są ciemno zielone, bardzo dekoracyjne. Urośnie niemal na każdej ziemi w ogrodzie, można uprawiać ją w doniczce i wykorzystywać przez cały rok.
Inną ciekawą rośliną jest odmiana Anturium 'Giant Chocolate'. Ma ciemnozielono-brązowe liście, a kwiaty są błyszczące i w odcieniach brązu. Doskonale poradzi sobie w warunkach mieszkaniowych przy wschodnim oknie. Roślinę tę uprawiamy w lekko kwaśnym podłożu. Nie stawiamy jej przy nieszczelnych oknach, ponieważ może dojść do uszkodzenia korzeni. Anturium nie lubi wody zimnej i zawierającej wapń. W sezonie roślinę podlewamy, a liście zraszamy miękką i odstaną wodą. Przy podlewaniu, co 14 dni dodajemy nawozu do kwitnących.
Wszystkie rośliny o ciemnym zabarwieniu kwiatów kojarzą się z tym słodkim przysmakiem. Do mieszkania można kupić storczyki o ciemnych kwiatach, trzykrotki o ciemnych liściach, a do ogrodu tulipany, liliowce, dalie, płomyki, malwy, irysy, róże czy rudbekie. Prawdziwy kakaowiec u nas nie urośnie.