Każdy, kto ma działkę lub tunel, a już na pewno balkon i parapet, może uprawiać pomidory. Warto mieć chociaż kilka krzaczków w doniczkach. Nie napracujemy się zbyt dużo, a dzieci i wnuki będą miały nie lada uciechę z pysznych i zdrowych owoców. Do uprawy na parapecie wybieramy okno najbardziej nasłonecznione, czyli południowe.
Pomidor pochodzi z Peru lub z Meksyku, a do Europy został przywieziony w XVI w. jako roślina ozdobna, żeby pod koniec XVIII w. stać się warzywem. Owoce pomidorów zawierają dużo witaminy C, A i witamin z grupy B oraz kwasów organicznych: cytrynowego i jabłkowego. Poza tym, nie ma smaczniejszej zupy, niż pomidorowa.
Pomidor jest rośliną klimatu ciepłego, dlatego jest bardzo wrażliwy na nagłe i silne zmiany temperatury. Ma wysokie wymagania cieplne: 22-27°C w dzień i 16-18°C nocą. Nasiona najlepiej kiełkują przy temperaturze 20-25°C, wtedy po 6-7 dniach pokazują się pierwsze rośliny.
Pomidor lubi gleby lekkie, średniozwięzłe o odczynie lekko kwaśnym – pH 5,5-6,5. Warzywo to najlepiej plonuje posadzone w 2 roku po oborniku. Pomidory lubią dużą zawartość próchnicy w glebie. Warto ściółkować glebę po posadzeniu roślin aby zmniejszyć jej parowanie, zabezpieczyć przed chwastami i umożliwić roślinom lepsze wykorzystanie składników pokarmowych. Do tego zabiegu najlepiej jest użyć czarnej agrowłókniny, słomy lub czarnej folii.
Optymalna rozstawa dla pomidorów uprawianych w gruncie to 80×50 cm. Im większa rozstawa tym lepsze warunki powietrzne i świetlne, dzięki czemu wolniej dochodzi do porażenia przez patogeny i pomidory tak nie chorują.
Odmiany samo kończące i karłowe są bardzo wrażliwe na suszę, a wysoko rosnące tolerują okresowe jej występowanie. Optymalna wilgotność podłoża to około 75% pełnej pojemności wodnej. Pomidory należy podlewać odstaną wodą o stałej porze dnia i obficie, ale rzadko. Przy suszy glebowej dochodzi do zrzucana kwiatów i zawiązków. Zbyt wysoka wilgotność powietrza podczas kwitnienia (powyżej 70%) powoduje zrzucanie kwiatów i zawiązków. Natomiast przy zbyt niskiej wilgotności – poniżej 50% osypuje się pyłek i nie dochodzi do zapylenia.
Pomidor wymaga dużego natężania światła. Jego niedobór może powodować opadanie kwiatów i zawiązków oraz wyciąganie się roślin, co w rezultacie prowadzi do porażenia przez szkodniki i patogeny. Oprócz podstawowych składników pokarmowych ważne w uprawie są mikroelementy, które stymulują prawidłowy wzrost i rozwój roślin.
Pomidory uprawiane w gruncie wysiewamy około 20 marca, a uprawiane w niskich nieogrzewanych tunelach do 10 marca. Sadzonki na miejsce stałe wysadzamy po 15 maja. Odmiany wiotko łodygowe i sam kończące należy palikować, zawsze od strony północnej. W miarę wzrostu roślin należy je podwiązywać do palików i usuwać tzw. wilki, czyli pędy boczne. Niektóre odmiany można prowadzić na dwa pędy. Około 15 sierpnia pędy główne pomidorów przycinamy, żeby owoce w ostatnim gronie zdążyły dojrzeć.
Jak siać? Najlepiej jest kupić wcześniej małe palety wykonane z PVC, które są przeznaczone na produkcję rozsady i do wielokrotnego użytku. Takie palety zapewniają optymalne warunki dla rozwoju roślin, bo każda roślina wytwarza własną bryłę korzeniową. Dzięki temu chronimy rozsadę przed chorobami przenoszonymi przez podłoże i zapobiegamy uszkodzeniom systemu korzeniowego podczas wysadzania. Po napełnieniu palety podłożem i po jego ogrzaniu do temperatury pokojowej, siejemy po jednym nasionku do każdego pojemnika. Lekko przysypujemy ziemią, delikatnie dociskamy, podlewamy i przykrywamy perforowaną folią. Nie musimy kupować specjalnej foli w sklepie, wystarczy zwykła, spożywcza, ponakłuwana np. grubą igłą. Paletę stawiamy w jasnym miejscu np. na parapecie, systematycznie zraszamy i po tygodniu pokażą nam się wschodzące rośliny. Folię ściągamy, żeby roślinki się nie połamały i czekamy do maja na wysadzenia na miejsce stałe. Zamiast palety możemy użyć pojemników po jogurtach.
-
-
Fot. Pixabay
Jeżeli nie mamy palet lub pojemników po jogurtach, to możemy przygotować małą, niezbyt głęboką skrzynkę lub pojemnik po 1,5l lodach oraz ziemię do wysiewów, którą można kupić w sklepie ogrodniczym lub markecie. Nie musimy jej specjalnie szukać, zamiast niej wystarczy ziemia z ogrodu, pomieszana z piaskiem lub ziemia do uprawy warzyw. Podłoże wsypujemy do pojemników, lekko ugniatamy i odstawiamy, żeby się nagrzało. Następnego dnia siejemy, ale nie za gęsto. Gdy sadzonki podrosną, trzeba będzie je przepikować, czyli porozsadzać po jednej roślinie do jednego pojemnika, żeby dobrze rosły i ukorzeniły się. Oczywiście nie można zapomnieć o podlewaniu i nawożeniu rozsady, a przed wysadzeniem na miejsce stałe, o hartowaniu.
Warto kupować odmiany wczesne, wtedy na pewno doczekamy się na plon.
Wybrane odmiany do uprawy w gruncie:
Betalux– odmiana bardzo wczesna, do bezpośredniego spożycia i na przetwórstwo. Owoce kulisto-spłaszczone o masie do 80g. Jest sztywno łodygowa i samo kończąca, o bardzo smacznych owocach.
Jawor– odmiana sztywno łodygowa, samo kończąca i wczesna. Ma owoce kuliste, bez piętki, o masie około 100 g. Jest bardzo plenna, odporna na pękanie, o bardzo smacznych owocach do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa.
Kmicic– odmiana samo kończąca, średnio wczesna ma owoce o masie 50-60 g, wydłużone, gruszkowate, intensywnie czerwone, odporne na zgniatanie i pękanie. To odmiana bardzo plenna, wcześnie dojrzewająca, sprawdzająca się w uprawie nawet w lata o złych warunkach atmosferycznych. Doskonały surowiec do przetwórstwa głównie na keczup i do konserwowania owoców w całości oraz do bezpośredniego spożycia.
Koralik to niezastąpiona odmiana typu cherry, wiotko łodygowa, samo kończąca, o silnym wzroście. Owoce są małe ale liczne, czerwone i kuliste. Ma bardzo dużo witaminy C i jest odporny na zarazę ziemniaka. Sprawdza się w uprawie balkonowej.
Malinowy Ożarowski– odmiana wysoko wymagająca palikowania. Owoce są kulisto-spłaszczone, bez zniekształceń, o pięknej malinowej barwie i najlepszym pomidorowym smakiem. Przeznaczona do uprawy w gruncie i w wysokich tunelach foliowych.
Złoty Ożarowski– odmiana o pomarańczowych i dużych, gładkich owocach bez piętki, dosyć twardych i mięsistych, i bardzo smacznych. Jest odporna na wirus mozaiki pomidora. Polecana do amatorskiej uprawy w gruncie przy palikach oraz w tunelach foliowych.
Do uprawy w tunelach:
Akron– odmiana średnio wczesna owoce 130-145g, czerwono pomarańczowych, lekko spłaszczonych z delikatnym żebrowaniem. Owoce są odporne na pękanie, bardzo trwałe.
Hardy F1to odmiana średnio późna, mieszańcowa o owocach do 190g, okrągłych, gładkich, bardzo trwałych i odpornych na pękanie. Jak podaje producent, jest to odmiana odporna na Verticilium oraz Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici – rasa 0 i 1.
Perkoz F1 to odmiana silnie rosnąca, średnio wczesna. Dobrze zawiązuje owoce przy niskim natężeniu światła i niskich temperaturach. Owoce są średniej wielkości, twarde, lekko spłaszczone.
Nasiona pomidorów można kupić w każdym sklepie ogrodniczym i markecie. Amatorzy nowych odmian pomidorów mogą znaleźć w sklepach internetowych portal tylko o pomidorach, który oferuje odmiany z całego świata. Czy warto je kupić? Po tym sezonie będę wiedzieć, bo mam kilka nowych odmian.
Wybierając odmiany do uprawy kierujmy się rozsądkiem. Na każdą roślinę potrzeba miejsca w ogrodzie lub w tunelu. Sadząc nowe odmiany zaznaczmy ich nazwy, żeby wiedzieć, czy się sprawdzą w uprawie.