Czy to już pora na wysiew warzyw? Marzec i pierwsze dni słonecznej i cieplejszej pogody skłaniają do zastanowienia się nad uprawą grządek. Ale czy pierwsze symptomy wiosny to już powód, by posiać pierwsze nasiona?
Rośliny ciepłolubne, tj.: pomidory, ogórki, bakłażan, dynie, patisony i cukinie sadzimy do gruntu po ostatnich przymrozkach, które zazwyczaj pojawiały się wraz z zimnymi ogrodnikami do połowy maja. Ale w uprawach tunelowych można uprawiać warzywa wcześniej. Zatem pora na siew warzyw.
Wysiew warzyw krok po kroku
Nasiona wysiewamy do gotowych mieszanek podłoży przeznaczonych do wysiewu lub do podłoża przyniesionego z działki. Ziemię ogrzewamy w temperaturze pokojowej przez 24 godziny i przekładamy do przygotowanych pojemników: tradycyjnych kubeczków po jogurtach lub do multidoniczek.
Sprawdzamy w kalendarzu biodynamicznym, jakie warzywa można siać: czy liściowe czy korzeniowe i wysiewamy po 2 nasionka do kubka, a następnie podłoże delikatnie dociskamy i zraszamy. Pojemniki okrywamy folią lub pleksą i stawiamy w ciepłym pomieszczeniu na parapecie. Gdy oba nasiona skiełkują, to słabszą siewkę można przesadzić do innego pojemnika.
W ten sposób możemy przygotować rozsadę roślin ciepłolubnych oraz kapustowatych: jarmuż, brokuły, kalafior, kalarepa, kapusty kolorowe oraz sałatę kruchą i masłową, a także seler korzeniowy i naciowy. Dzięki temu, że każda roślina będzie rosła osobno, będzie miała lepiej wytworzony system korzeniowy i łatwiej ukorzeni się w gruncie. Oprócz warzyw wysiewamy również zioła: bazylię, cząber, oregano, szałwię, tymianek, majeranek i koper. Gdy będzie ciepło i rośliny będą zahartowane i dostatecznie duże, będzie można wysadzić je na uprzednio przygotowane grządki.
Wysiew warzyw – kiedy do gruntu
Jeśli zrobi się ciepło, to nawet na początku marca można wysiać do gruntu wczesne odmiany warzyw, np..: marchewkę, pietruszkę, szpinak, rukolę sałatę masłową, fasolkę szparagową, rzodkiewkę, mizunę oraz cebulę dymkę. Grządki należy okryć białą, wiosenną włókniną, która ochroni wschody przez silnym wiatrem i chłodem. Jeszcze lepsze warunki do kiełkowania będą miały rośliny wysiane do niskiego tunelu lub do inspektu, a nawet na podwyższoną i okrywaną grządkę. Jednak najcieplej roślinom będzie w szklarni.
Niezależnie od tego, gdzie docelowo będą rosły warzywa, trzeba przygotować im odpowiednie podłoże. Wszystkie rośliny lubią kompost. Można rozłożyć go równo na grządkach i przemieszać z ziemią lub włożyć punktowo do przygotowanych dołków pod rozsadę. Nie zapomnijmy o wodzie. Najbardziej skuteczne będzie nawadnianie kropelkowe, które dostarczy roślinom optymalną ilość wody przy minimalnych jej stratach. Kolejny krok, to mulczowanie grządek, czyli wykładanie skoszonej trawy w międzyrzędzia. Taki zabieg ograniczy parowanie wody z gleby, a także zahamuje wzrost chwastów.
Jeśli zdecydujemy się na uprawę warzyw na balkonie w skrzynkach lub donicach, to teraz jest odpowiedni czas na ich wysiew. Pomidory koktajlowe, papryka, a nawet ogórki partenokarpiczne oraz zioła z pewnością wyrosną i staną się ozdobą niejednego balkonu.